21 Prill 2021

Të përshpejtohen marrëdhëniet në mes Izraelit dhe Kosovës

Shkruar nga Luan Asllan Dibrani

Lufta e ashpër që po zhvillohet në kohët e fundit në përshkallëzim mes  forcave islamike qe funksionojnë për fat te keq ne Kosovë lidhur me marrëdhëniet dhe vendosjen e Ambasadores  se Kosovës në Jerusalem,nga e cila po i qet në pah disa mbeturina të rrymave të krahut ekstremist   islamik tek myslimanët e Kosovës!

Këto fundërrina  antishqiptare dhe dorë e zgjatur e  ish pushtuesve, fatkeqësisht  po viktimizojë  edhe ndonjë  shqiptar apo politikan  duke  e mashtruar nga propaganda e  ekstremizmit   patologjik  dhe  veprimtarisë  e përbëre  nga ekstremi islamik dhe xhihadist në Kosovë .

Këtij fenomeni nga ekstremi islamik  po i bashkohet edhe Populli palestinez dhe politika e tij zyrtare, qe është kundër  pavarësisë së Kosovës,  nga e cila po ju sjell  qëndrimet diplomatik të Palestinës  nga një zyrtar ambasador në Serbi ...Ja citati i tij  si ma poshtë në bazë të artikullit të botuar në mediat shqiptare:

Arabët mbështesin Serbinë dhe asnjëherë pavarësinë e Kosovës!!!

Ja se ç'thotë ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan:

-Arabët mbështesin Serbinë, por asnjëherë pavarësinë e Kosovës, thotë ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan.

“Kosova nuk e ka fituar statusin e shtetësisë falë vendeve arabe dhe myslimanëve e jo falë Izraelit. Arabët kanë mbështetur qëndrimin e Serbisë dhe ende e mbështesin”, kështu mendonte  ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan.

Zhvillimet në Palestinë dhe çështja e Kosovës, janë dy gjëra diametralisht të kundërta, thotë ambasadori palestinez në Beograd, Mohamed Nabhan.

Ai shprehet  ma tutje se  “Kosova gjithmonë ka qenë pjesë e Serbisë, ndërsa Gaza dhe Bregu Perëndimor kurrë nuk kanë qenë në kuadër të Izraelit.  

Këto janë territore të okupuara, ndërsa Serbia kurrë nuk e ka okupuar Kosovën. Paralelja do të ishte e arsyeshme në rast se serbët do të ishin okupatorë”, thotë ambasadori palestinez në një intervistë për gazetën “Danas” të Beogradit.

A thua  të rrimë ne, si spektator  kundër një politike të erret të  Palestinës kundër popullit shqiptar?!...

-A thua kësaj propagande të erret   t'i  nënshtrohemi,  që para pak vitesh populli shqiptar në Kosovë ishte  në prag të shfarosjes dhe ky politikan se paska parë?!.. . Athua t'i nënshtrohemi  qëllimeve  të errëta të  shteteve   arabe siç thekson edhe  ky antishqiptar?!...

A thua  të rrimë ne, si spektator  kundër një politike të erret të  Palestinës kundër popullit shqiptar?!... Këta, jo që se kanë njohur , Kosovën, po edhe bëjnë   presion në të tjerët që  mos ta njohin  si shtet i pavarur nga Serbia ?!...

A thua ne , shqiptarët  të biem pre e miqve mysliman të Kosovës  dhe t'u bëjmë qefin, ta  dënojmë   popullin mik  izraelit,dhe mos te kemi as marrëdhënie diplomatike ?.

Nëse për palestinezet Kosova gjithmonë paska qenë pjesë e Serbisë,atëherë edhe Gaza dhe Bregu Perëndimor gjithmonë kanë  qenë  pjesë e Izraelit dhe Izraeli e ka luftën e drejte për vetëmbrojtje!

Palestina  zyrtarisht në qendër të Beogradit ta përdhunon   shtetin dhe ta mohon   Kosovën  si shtet!

Shqiptarët e Kosovës nuk kanë  asnjë të keqe nga Izralelit,por Shqiptaret e Kosovës armikun me te madhe i kane Turkun,Grekun ,Arabin dhe Serbin,  këta gjatë gjithë Historisë shqiptare bashkëpunuan për ta shkatërruar Kombin shqiptare. Çfarë të drejte ka Ambasadori palestinez në Beograd  të thotë së  Kosova gjithmonë ka qene pjesë e Serbisë dhe që kurrë Kosova nuk ka qenë  e okupuar nga Serbia?...

-Nëse për palestinezët Kosova gjithmonë paska qenë pjesë e Serbisë,atëherë edhe Gaza dhe Bregu Perëndimor gjithmonë kanë  qenë  pjesë e Izraelit dhe Izraeli e ka luftën e drejte për vetëmbrojtje.

Amerikanet janë aleatët e shqiptarëve dhe nëse amerikanët e mbështesin Izraelin atëherë edhe shqiptaret duhet ta mbështesin Izraelin e jo Palestinën... -Prandaj dihet se trojet tona kanë qenë deri  të Beogradi i sotshëm  !. Pra kush po del  okupues dhe kush i okupuar?!...

Reagoj edhe kundër takimi mes liderit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti dhe U.D e presidentes Vjosa Osmani me Fikrim Damka deputet i dalë nga zgjedhjet e kaluara nga partia ‘Kosova Demokratik Turk Partisi’.  I cili përpiqet te bene presion sipas direktivave  te ambasadës turke në Kosovë për ambasadën në Jerusalem, për çka Damka tha se ai dhe partia e tij nuk janë dakord që Kosova ka hapur ambasadën në këtë qytet.

Pra sipas këtyre parametrave Kosova  arriti të vendos Ambasadën  e saj në Jerusalem me çka  konsiderojmë se  pa humbur kohë, Qeveria  e re në themelim  nga zoti Albin Kurti,sa më parë duhet qe të  përshpejtoj marrëdhëniet   në mes dy palëve si në  ekonomi ,kulturë dhe në sektorin  ushtarak krah shteteve të Amerikës mike. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)