05 Qershor 2020

Taksa dhe Ramushi

Shkruar nga Blerim Burjani 

Një qendrim i tillë është absurd dhe në kundërshtim me interesat e Kosovës.

Përspektiva e një popullë të vogël dhe një shteti të ri si Kosova është qëndrimi në nje linj me SHBA dhe BE përballë Serbisë dhe Rusisë.

Një qëndrim kokë fortë dhe i pa kuptimt nuk sjellë asgjë pozitive për shtetin.

Politika amerikane është udhezuesi i Kosoves për të ardhmen e saj. Askush nuk e ka të qartë edhe pse nga ky njeri çdo është e pritur.

Ai ishte edhe kundër Marrëveshjes së Rambujes, e që Thaçi në atë kohë dhe delegacioni kosovar ishin pajtuar me Marrëveshjen e Rambujes që solli bombardimet kundër Serbisë.

Izolimi i Haradinajt kishte nodhe edhe pas luftës. Ai nuk u lejua të jet pjese e Qeverisë së Përkohëshme të Kosovës e një kohë as pjesë e Këshillit të Përkohshëm të UNMIK.

Izolimi i tij filloje edhe nga SHBA gjatë kohës se vitit 2001, për të ardhe keq pse ky njeri nuk u mësua “politik kurre”, se politika nuk është “luftë” por është guxim dhe vyrtyt njerëzor.

Pa marr parasysh se deri me tash nuk ka asnjë garancion se si do të përfundojë dialogu me Serbinë ky qendrim i SHBA është i rrept dhe mjaft thelbësor-ultimatum.

SHBA mund të tërheqin edhe ushtrin e saj që kanë në Kosovë me këtë ide të këtij njeri për të ngulë këmbë për një taksë që në raport me shtetin dhe funksionimin dhe progresin asgjë s’do të thotë për Kosovën si shtet.

Nuk befason aspak qendirmi i këtij njeriu ai mbetet një "samuraj politik", e koha e tyre ka kaluar kahere.

Nuk e di pse PDK i dha post këtij njeriu e cila e kishte kritikuar gjithe kohen dhe e kishte nënçmua raportet Thaçi-Haradinaj ishin të zbehtë 2001-2004-2004-2007, këto raportë u pëmirësuan vitin e kaluar për të u keqsuar sërish një muajt të fundit.

Ai po bllokon verbërisht procesin dhe po e ndal trenin, dialogu s’mund të ndalet.

Kush e “ndal e rrok sanksioni” dihet se Kosova dhe Serbia nuk janë akter kryesor të poltiikes ndërkombëtare por SHBA ,BE dhe Rusia.

SHBA e don Serbinë në NATO dhe BE. Kosova nuk mund te i rezistojë një politike të tillë.

Me tutje çka?

Duhet urgjentisht te mblidhet Kuvendi i Kosovës të gjej një zgjidhje përderisa nuk është  bërë dëmë edhe më i madhë  shtetit, nga njerëz jo të pergjegjshem.

Haradinaj me avanturat e tij e shkatërroj AAK  e ndau në shumë pjesë  dhe mbeti një “sulltan i vetëm, AAK edhe sot nuk është më kurrgjë  dikur ishte koalicion e tash kurrgjë parti e një  njeriu që nuk ka kontrollë të brendshëm politik dhe asnjë organ i këtij subjekti qe e ndal atë nga mos dija dhe absurdet.

Kuvendi  Kosovës duhet të mblidhet dhe të shkarkoj atë nëse nuk dorëhiqet  te ndalet dëmi ndaj shtetit, Kosoven e qoj drejtë rrezikut të madhë, çka i’u desht  një ide e tillë qe i shkakton dëme qyetetarve.

Kuvendi i Kosovës duhet të heq taksën

Nëse  Qeveria nuk e zbaton vendimin e Kuvendit duhet të shkarkojë Qeverin dhe duhet të riformulohet qeverisja e re me  një kryeminister të ri, nuk ka nevojë shteti të shkojë në zgjedhje  por një riformulim qeverises është i domosdoshëm.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 Qershor 2020 - Pranimi i detyrës nga Ministri i zgjedhur, Selim Selimi. (Ministrinë e Drejtësisë, objekti ish-Rilindja, ora 9:00)

- Fillon pastrimi i deponisë inerte në fshatin Lebane. (Përfundimi i autostrades në anën e djathtë, ora 10:00)

- Mahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të auditimit për Pasqyrat vjetore financiare të Ministrisë së Drejtësisë. (Ndertesa e Kuvendit, salla  N302, ora 10:00)

- Në kuadër të fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën", Komuna e Prizrenit do t'i bashkëngjitet fushatës globale "Dita e Pastrimit të Botës 2020”, për të promovuar rëndësinë e kujdesit ndaj mjedisit, duke marrë për bazë faktin se ky aktivitet do të promovohet në nivel global. (Brigjet e liqenit të Vërmicës, ora 10:30)

- Për Ditën Botërore të Mjedisit, Instituti për Politika Zhvillimore organizon panelin e diskutimit me titull “Tani është koha për natyrën!”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, do të mban një konferencë për Media. (Zyret e degës në Prizren, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, pranon detyrën. (Ndërtesa e Ministrisë se Ekonomisë dhe Ambientit, ish-objekti i MZHE-së, ora 13:00)

- Ekipa qëndrore e “Ta Pastrojmë Kosovën” së bashku me vullnetarët fillon aktivitetet në Komunën e Suharekës, ku do të ketë aksion pastrimi dhe mbjellje, në bashkëpunim me komunën e Suharekës. (Suharekë, ora 14:30)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:45 - vetëm pamje)