20 Maj 2022

Stagflacioni karakterizon ekonomit Evropiane

Shkruar nga Safet Gërxhaliu

Kriza ekonomike si pasoj e pandemis Covid 19 dhe tani nga efektet negative të luftes Ruso-Ukrainase është në rritje konstante e ne veçanti  në vendet Evropiane.

Inflacioni në rritje, ramja e investimeve , rritja e dollarit perballë Euros janē sfidë e madhe për Europen.

Europa po kalon në një sfid tjetër që eshte më e rrezikshme se inflacioni dhe po kalon në stagflacion.

Stagflacioni është gjendja e një vendi ose zona e bashkimit monetar në të cilën ekonomia është njëkohësisht në një gjendje stagnimi dhe inflacioni.

Termi vjen nga fusha e makroekonomisë, e cila përshkruan një periudhë me inflacion të lartë, ndërkohë që produkti kombëtar bie ose të paktën nuk rritet. Ekonomia atëherë nuk rritet apo bie, shkalla e papunësisë mbetet në të njëjtin nivel, por niveli i çmimeve ende rritet.

Si pasoj e efektetit stagflativ janë edhe paralajmrimet e Bankes Botrore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar për tkurje ekonomike në vendet e UE dhe se do  te jenë të goditura edhe shtetet tjera në mënyr të efektit zingjiror.

Ky fenomen eshtē aktual edhe në Kosovë përkunder proklamimeve institucionale për rritje ekonomike dhe shtimin e numrit  të të  punsuarve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 maj 2022

- Për herë të parë në Kosovë organizohet Dita Internacionale të Burimeve Njerëzore. (Amfiteatri i Fakultetit Ekonomik,  ora 9:30)

 - Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti diskuton rreth performances së përgjithshme të Kosovës në fushën e energjisë elektrike ne raport me kërkesat e Komunitetit të Energjisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, znj.Vjosa Osmani Sadriu, Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj marrin pjesë në ceremonisë së betimit  të ushtarëve të rijnë  FSK-së. (Kazerma e Komandës dhe Doktrinës në Ferizaj, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadoren e Greqisë, Heleni Vakali. (Kabineti i kryetarit, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim Komisionin e Venecias për Vetting. (Kabineti i kryetarit, ora 11:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimeve)

- Në shënim të përvjetorit të masakrës së Dubravës, Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu së bashku me studente nga Universiteti i Prishtinës, zhvillon një vizitë në Dubravë. (Dubravë, ora 11:30)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës organizon protestë. (Sheshi Zahir Pajaziti, ora 13:00)

- Në kuadër të Ditëve të Gjuhës Gjermane organizohet piknik me poezi. (Pakru i qytetit të Prishtinës, ora 15:00)

- Në vazhdën e aktivitete për promovimin e lëvizjes së lirë nëpër Kryeqytet, Komuna e Prishtinës në bashkëpunim me “Qendra Marrëdhënie” në Tiranë, organizojnë aktivitetin “Festë n ‘ Rrugë” për të përjetuar së bashku lirimin e rrugëve afër shkollave për të mirën e fëmijëve tanë dhe gjithë komunitetit përreth. (Rruga “Zejnel Salihu”, përball Shkollës Fillore “Elena Gjika”, ora 17:00)

- Mbahet koncerti përmbylles i Ditëve të Gjuhës Gjermane. (Amfiteatri i Biblotekës Universitare, ora 19:00)