20 Nëntor 2018

Rinia në pritje

Shkuar nga Shpëtim Morina

Rinia e Republikës së Kosovës të njohur edhe si Young Europeans, ndryshe nga rinia e shteteve tjera rajonale dhe evropiane janë gjithmonë në pritje. Nëse bëjmë pyetje se në pritje të çka janë?...

Përgjigja është mjaftë e hapur. Në pritje të një mundësie dhe hapësire ku do të kontribonin varësisht prej përgatitjes së tyre profesionale.

Derisa të rinjët evropian duhet të brengosën vetëm për kryerjen e punëve të cilat varen vetëm nga ata siÒ« janë: shkollimi, interesimi i tyre dhe vullneti i tyre për të arritur sepse tjerat janë të garantuara nga shteti, rinia jonë qka bëjnë vallë ?

Mendoj qe rinia jonë ka vullnetin e hekurt për shkollim dhe avancim nga të gjitha shtetet e botës për qka meriton qdo respekt.

Arsyeja është sepse edhe pse këta të rinjë e dijnë që nësë i përfundojne studimet në Bachelor, Master dhe Doktoraturë prapë perspektiva e tyre është larg punësimit.

Kjo rini e çmuar  e jona përsëri mbetet në një pritje të amshueshme për një jetë më të mirë ku politika padyshim që i shtyp shpresat e tyre.

Nëse shikojmë proceset e rekrutimit të të rinjëve në punë në bazë të disa “konkurseve meritore” është dëshpruese.

Kriter i vetëm është partia të cilës i ke shërbyer. Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga ky kryeministër i cili në përbërje të kabinetit të tij ka një kontigjent të madhë këshilltarësh të cilët fare nuk e dijnë rolin dhe pozitën e tyre e aq më pak këshilla t’i japin shefit të tyre kur kriter parësor dhe kryesor i angazhimit të tyre ka qenë vetëm ai politik pa asnjë ekspertizë profesionale.

Prandaj ku ta gjej kjo rini vullnetin të arsimohet dhe te ec ne karrierë kur mundësia që ai t'i shfaq aftesitë e tij janë pothuajse minimale.

Pritja pastaj bëhet element kryesor që kjo pjese e shoqërisë duhet t’a menaxhoj. Pritja deri në diplomim pa asnjë lloj praktikë qoftë me një pagesë minimale qysh ndodhë edhe në shtetet rajonale.

Pastaj vjen periudha më e vështirë e jetës së tyre, pritja për punësim, ku në vendin tonë pritja prej 3,4 e 5 vite pas diplomimit është bërë një normalitet.

Ky realitet i hidhur pastaj bëhet edhe më i rëndë kur edhe mundësitë e studimit jashtë shtetit janë mjaftë të vogla.

Ky realitet pastaj rëndohet kur mundësia që rinia jonë të punoj qoftë edhe jashtë shtetit për punë sezonale është mjaftë e vogël.

Prandaj kjo rini meriton një respekt të madhë sepse pavarsisht këtyre sfidave të rënda që politika ja servon qdo ditë prapë gjejnë forcen e duhur për të vazhuar përpara dhe të arrijnë suksese të larta në fushën e arsimit dhe lëmi tjera bile edhe në nivele ndërkombëtare.

Liberalizimi i vizave shihet shpresa e vetme e kësaj rinie që veten t’a gjejnë në shtetet tjera për arsyje se vendi i tyre nuk i’a u jep atë mundësi.

Vendi në të cilin u shkolluan, kontribuan në format dhe mënyrat e ndryshme dhe kur vjen radha që shteti t’i kthej kontributin e tyre, politika i’a u mbyll dyert.

Si aset kombëtar që është rinia dhe që Republika jonë e posedon, politika e shpërfill duke i’a humbur të gjitha shresat dhe duke e udhëzuar për një vizë që të shkoj larg atdheut të tyre. Kuadrot më të afta dhe meë profesioanle që i ka ky shtet nëse vetëm

një mundesi i’u ipet e shfrytezojnë për largim nga vendi i tyre. Pastaj në krye të institucioneve instalohen kuadro që puna e tyre e parë pikërisht është ministër, sekretar ose drejtor departamenti e më tutje.

E duke ju dhënë hapësirë në udhëheqje pikërisht këtyre kuadrove pa asnjë përgatitje profesionale shteti ynë dëmtohet sikur me aferën e fundit ku detyrohemi te paguajmë kompanive që kanë punuar në vendit tonë dënime ose penale siÒ« quhën në gjuhën tenderuese vlera milionëshe pikërisht si rezultat i njerëzve të papërgjegjshëm.

Vlera prej 53 miliona që u detyruam të i’a paguajmë kompanisë Bechtel & Enka është shembulli më i mirë ilustrativ ku njerëz të gabuar janë në vendin e gabuar dhe momentin e gabuar ku pasojat i bartim të gjithe si shoqëri.

Si vend i varfer që jemi me një rini me papunësinë më të madhe ne Evropë duhet t’a mbajmë barrë edhe dënime që na vijnë për shkak të njerëzve totalisht të paaftë.

Kjo për arsyje se pikërisht meritokracia tek ne është një fjalë e panjohur dhe e tillë do të mbetet deri sa shteti shihet si një mundësi që secili që vjen në pushtet e shfrytëzon për familjen, rrethin e ngushtë shoqëror e partiak dhe pastaj ardhmëria e kësaj rinie vlen vetëm nëse bënë pjesë në këtë rreth.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 nëntor 2018 - Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me IFC-në. (Holli i MTI-së, ora 10:00)
- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon panelin e diskutimit, me temë “Integrimi i Gjyqtarëve dhe Prokurorëve Serb në Sistemin e Drejtësisë në Veriun e Vendit”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Menaxhmenti i Universitetit te Prishtinës “Hasan Prishtina” mban konferencën ekskluzive për të informuar opinionin lidhur me rangimin e UP-së në databazën shkencore ndërkombëtare për institucione, Scimago. (Salla e Senatit në Rektorat, ora 10:30)

- Ministri për tregti dhe industri, Endrit Shala raporton para Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal lidhur me realizimin e planit të punës së këtij viti dhe planifikimet për vitin e ardhshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ndërmarrjes Publike Hekurudhat e Kosovës - Trainkos dhe raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00)

- Promovohet libri i Ylli Cabiri i titulluar "Shqipëria mund të bëhët". (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve promovuese me qëllim të shënimit të Ditës Universale  të Fëmijëve Avokati i Popullit do të organizojë aktivitet me fëmijë të shkollave fillore, nga regjioni i Prishtinës, Gjakovës, Prizrenit, Gjilanit, Ferizajt, Pejës dhe Fushë Kosovës. (Zyrët Qendrore të IAP-së, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapesinore raporton para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor lidhur me gjendjen e mjedisit në Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 12:00)

- Zëvendës Presidenti i parë i Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim Jürgen Rigterink i takohet me Ministrin e Financave Bedri Hamza ku edhe do të mbajnë një konferencë për media. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 12:30)

- Drejtoria Komunale e Arsimit në Gjilan hap Zyrën për Këshillin e Nxënësve në nivel komunal me qëllim të bashkëpunimit dhe inkorporimit të kërkesave direkte të nxënësve si harmonizim i aktiviteteve të përbashkëta. (Objekti i Drejtorisë Komunale të Arsimit në Gjilan, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri dhe Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat Thaçi raportojn para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me gjendjen e institucioneve korrektuese në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mbanë konferencë për media. (Zyrët qendore të Vetëvendosjes, ora 14:00 - shtyhet, ora 15:00)

- Kryetari Shpend Ahmeti do të nënshkruaj Memorandum Mirëkuptimi me përfaqësuesit e BERZh-it, për “Pristina Green City Action Plan”. (Komuna e Prishtinës, ora 15:00)

- Në kuadër të programit “Coca-Cola përkrah Rininë” mbahet eventi i rrjetëzimit i cili do të certikoj 150 të rinj të cilët kanë ndjekur trajnimin gjatë muajve Tetor-Nëntor 2018.  (Sheshi 21, ora 16:00)

- Kosovo 2.0 organizon hapjen e ekspozitës artistike dhe instalacionit “Handle With Care,” përgatitur nga artistet Jimini Hignett and Patricia Kaersenhout. (Hapësira e re e K2.0, rr. Ferat Dragaj 60-1, pas furrës Qerimi 1, ora 18:00)

- Galera e Ministrisë së Kulturës bën hapjen e ekspozitës “Peizazhet e Sejdi Kapllanaj”.  (Galeria e Ministrisë së Kulturës, ora 19:00)