23 Janar 2020

Revolucioni dixhital

Shkruar nga Arbnora Gosalci

Sot në botë biznese të shumta kanë humbur, janë reduktuar apo janë zhdukur në tërësi.

Bizneset si këpucëtar, rrobaqepës, publikues gazetash, dyqane të muzikës apo filmave, video klubet janë disa nga profesionet që kanë ekzistuar në vitin 2000, por që sot për shkak të digjitalizimit kanë humbur ose janë zëvendësuar me profesione më elektronike.

Nëse e shikojmë të ardhmen me trendët e digjitalizimit, ne mund të shohim që pajisjet do të komunikojnë mes vete, do të analizojnë të dhëna, do të nxjerrin rezultate shumë më shpejt dhe me efikasitet më të madh se që mundet njeriu.

Robotët do të kryejnë punë më të komplikuara fizike dhe teknike me shkathtësi dhe precizitet më të madh se njeriu.

Epoka e digjitalizimit ka ardhur dhe çdo ditë e më tepër po kërkohen profesione që menaxhojnë aparaturat, zhvillojnë programe, analizojnë të dhëna dhe arrijnë rezultate me prezencë shumë të vogël ose pa prezencë fare të njeriut.

Nga studimet e shumta që bëhen në këtë fushë, po konsiderohet se në të ardhmen të gjitha profesionet do të kenë nevojë për njohuri në fushën e inteligjencës artificiale, zhvillimit të programeve apo IT-së, në përgjithësi.

Kjo ka krijuar një panik tek njerëzit, meqë për shumicën e popullsisë, pasi që këto profesione konsiderohen tejet të komplikuara dhe pothuajse të pa mundshme për të u mësuar.

Është krijuar bindja që vetëm një pjesë e vogël e popullsisë mund të punoj këto profesione dhe se kjo pjesë e popullsisë po favorizohet në treg, meqë pagat e tyre janë tejet të mëdha.

Si çdo profesion tjetër, edhe programerët apo zhvilluesit e programeve softwerike kanë vështirësinë e tyre.

Me një trajnim të përshtatshëm – si metodologji e mësimdhënies dhe një shkollë moderne në infrastrukturë, të bazuar në rezultate, një gjë e tillë bëhet më e thjeshtë dhe e mundur për të gjithë. 

Tani edhe në Kosovë njerëzit mund të specializohen në këtë lëmi, ngase një shkollë e tillë, e specializuar dhe akredituar ekziston dhe mban emrin PBC Academy.

Përmes programeve të trajnimit dhe të shkollimit, kjo shkollë po arrin të nxjerr gjenerata të specializuara në fushën e digjitalizimit, programimit dhe zhvillimit të aplikacioneve të ndryshme për telefon apo për web.

Të gjithë të trajnuarit në këtë shkollë janë të punësuar dhe kompensohen me paga të dinjitetshme dhe shumë konkurruese në tregun e Kosovës dhe më gjerë.

E ardhmja ka ardhur!
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2020 - Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2020. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Eliza Hoxha dhe asambleisiti i komunës së Prishtinës, Leutrim Retkoceri, do të mbajnë konferencë për media lidhur me situaten rreth liqenit të Badovcit. (Zyret e Degës së PDK-së, afër stadiumit dhe ambasadës kroate, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës, ora 11:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa pret në takim të dërguarin e posaçëm të ShBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadorin Richard Grenell. (Mediet mund të marrin pamje në fillim të takimit, ora 11:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane organizon sesionin e diskutimit me Ndihmës Asistentin e Sekretarit të Departamentit të Shtetit, Jorgan K. Andrews, Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Promovohet partneriteti në mes të Kolegjit Iliria dhe Swiss UMEF University. (Kolegji Iliria, ora 12:00) 

-  Zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-ve Jorgen Andrews do të marrë pjesë në ceremoninë e dhurimit te donacionit në Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ku Byroja për Çështje ndërkombëtare të narkotikëve dhe zbatimit të ligjit pajisje me vlerë rreth 100,000.00 dollarë. (Shërbimi Korrektues in Kosovës, Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ora 14:00)

- Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon ceremoninë e diplomimit të studentëve. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 14:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Suharekës. (Shkolla e Mesme Profesionale "Abdyl Rama" në Shirokë, ora 14:30)

- Bëhet lansimi i platformës digjitale për pjesëmarrje të publikut, projekt ky i cili është realizuar në Komunën e Prizrenit, me financim të OSBE-së dhe e implementuar nga ana e kompanisë Appdec. (Shtëpia e Bardhë, ora 15:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2019” për Kosovën i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, ora 18:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të zhvillojë darkë pune me të Dërguarin e Posaçëm të Presidentit Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadorin Richard Grenell. (Restoranti “Renaissance” në Prishtinë, ora 19:30)