20 Korrik 2018

Qeverisja popullore dhe rreziqet e shtetit

Shkruar nga Ali Hertica

Qeverisja vendore mbron jo vetëm lirinë politike,ajo pengon gjithashtu që liria të mos keqpërdoret.

Prandaj ata që frikësohen se liria mund të çojë në shthurje...dëshirojnë që pavarësia e provincave të lejohet të zhvillohet shkallë-shkallë siç po ndodh me provincat e kosovës.

Filozofet modern shkrujn se mund të mësohet masa e popullit ta shfrytëzojnë lirinë në mënyrë të aesyeshm për gjëra të mëdha,kur nuk kanë mësuar ta bëjnë këtë për gjëra të vogla.

Këtu bëhet aluzion për faktin që puna në kuvend të jap përvojë dhe njohuri që mund të shfrytzohet në nivele kombëtare, d.m.th që institucionet lokale kanë mjë funksion pedagogjik.

Të marrim rrezikun e tiranisë së shumicës,ku e çdramatizon tendencën  tiranike të demokracia amerikanet duke na treguar se shumicës mazhorancës i mungon instrumenti përfundimtar i tiransë.

Ata nuk kanë pushtet që të ushtrojnë qeverisje politike,në të gjitha hollësitë.

Edhe pse organet qendrore vendimmarrëse në SHBA,kanë një pushtet të madhe legjislativ në shakllë kombëtare,fushat e ndikimit janë të kufizuara.

Këto organe japin parimet e përgjithshme të jetës zyrtare,por nuk kanë të drejt të kontrollojnë vënien në jetë të këtyre parimeve në planin vendor.

Këtu përgjegjësinë e marrin vetë organet vendore e jo si në Kosovë të tjerët të vendosin për të ardheme e Kosovës.

Nëpërmjet punës së tyre për zbatimin e vendimeve qendrore është e mundur të moderohen dhe t’u hiqet uji vendimeve që mënjanojnë interesat lokale.

Pushteti qendror  është fuqizimi mjaft brenda sferës së tijë,dhe prandaj tirania mund të duket sikur ekziston në një pikë,por nuk mund të arrijë që t’i prekë të gjithë.

Sado që të rrëmbehet shumica e mazhorancës nga ndjenjet dhe sado e zellshme të jetë në planin e saj,kurrë nuk  do të bënte që të gjithë qytererët të përulen para vullnetit të saj kudo ,njëkohësisht dhe në të njëjtën mënyrë.

Kur pushteti qendror që përfaqëson mazhorancën dekoron vullnetin e tij sovran ,zbatimi i tij u lihet në dorë politikajve që shpesh janë krejt të pavarur prej tyre dhe që nuk mund të kontrollohet.

Kuvendet komunale dhe administratat e prefekturës krijojnë diga të fshehta që frenojnë ose thyjnë valët e vullnetit të popullit.Edhe sikur ligji të jetë tiranik,liria do të ruhej nga mënyra se si do të zbatohet ky ligj.
  

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Korrik 2018 - Në Universitetin “Kadri Zeka ” në Gjilan mbahen provimet pranuese. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporti, Kujtim Gashi merr pjesë në vendosjen e gurthemelit të Pishinës Olimpike në në Prizren, investim i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Palestra Sportive “Sezai Surroi” Prizren, ora 10:30)

- Nisin punimet për ndërtimin e rrugës  në fshatin historik - turistik Belle. (Kilometri i-të  përgjatë rrugës në grykën e Deçanit  afër hotel Kalaja, ora 10:00)

- Policia e Kosoves fillon shpërndarjen e broshurave sipas projektit "Për një vit më të sigurt në trafik” me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë ata vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë npër rrugët e Kosovës. (Pikë Kalimi Kufitar në Merdar, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bashkëbisedojë me studentë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Lipjanit. (Objekti i Komunës, ora 11:30)

- Komuna e Shtërpcës, Agjencia Austriake për Zhvillim dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim organizojnë ceremoninë e hapjes së ndërmarrjes sociale "Shoqata e Pavarur e Grave Sevcë" në fshatin Sevcë. (Ambientet e Ndërmarrjes Sociale në fshatin Sevcë, Komuna e Shtërpcës, ora 11:30)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e MPJ-së, ora ora 13:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe menaxheri i Bankës Botërore për Kosovën Marco Mantovanelli nënshkruajn marrëveshje për financimin e projektit të Ekonomisë Digjitale në Kosovë në vlerë prej  20.7 milion euro. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov mbajn konferencë për media do të mbahet. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 14:30 - vetëm pamje)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:10 - vetëm pamje)

- Në përkujdesjen e Komunës së Deçanit Kryetarit, Bashkim Ramosaj në bashkëpunim më zyrën e diasporës organizohet hapja e  panairit - verorë  2018. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)

- Asociacioni i Agjencive për Zhvillim Rajonal organizon ceremoninë përmbyllëse të dhënies së Granteve. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Rritja e vetëdijës mbi migrimin, refugjatët dhe viktimat e konfliktit, si dhe eksplorimi i kulturës dhe identitetit përmes artit publik, bisedave dhe tregimeve, janë karakteristikat kryesore të ngjarjes 'Arti i Migrimit' që do të mbahet në Prishtinë. (Miqt Pub pranë Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)