09 Dhjetor 2019

Posti i kryeministrit i takon partisë fituese

Shkruar nga Asllan Dibrani

Subjektet politike, Lëvizjes VV dhe LDK ka ditë që përflitet në ambientet politike dhe jopolitike të vendit për ndarjen  e posteve qeveritare.

Nga analist, opinionistë po edhe nga  politikaj të tjerave partive, madje përmenden edhe emra konkretë.

-Nga Lidhja Demokratike e Kosovës dhe nga Lëvizja Vetëvendosje, që në fillim janë dhënë sinjale për lidhjen e një koalicioni te mundshëm. 

Edhe se akoma  arritjen e një marrëveshjeje këto dy parti  nuk e realizuan, figura të pa përgjegjshme të LDK përpiqen te shantazhojnë , kushtëzojnë dhe madje pretendojnë ti  marrin vendet kyqe  ne qeverinë  e re , gjë qe është shumë e dëmshme, absurde ,jo parimore dhe politikisht skandaloze për synimet  e Kosovës  dhe popullit qe dha votën  e vet për ndryshim.

  Edhe para zgjedhjeve ishte marrëveshje qe  fituesi  i zgjedhjeve ka legjimitetin në institucionet shtetërore.

   Prandaj nuk ka mundësi tjetër. Ose Vetëvendosje në Qeveri me  Kryeministër  zotin Albin Kurtin në krye ose zgjedhje të parakohshme.
Edhe nëse përsëriten zgjedhjet pa dyshim se Lëvizja VV-je, jo vetëm qe do të jetë fituese ,por ajo do ta  formoj qeverinë e vetme pa asnjë parti  tjetër.
 
  I sugjeroj  Vjosa Osmanit dhe disa njerëzve serioz qe janë në LDK, spastrone  partinë  tuaj nga pleqtë babagjysha!!!


Prandaj LDK-ja duhet tja dije hallin dhe takatin veti  e mos të lejojnë ma  deklarata të tilla siç ishte  deklarata e  Imri Ahmetit, nga Lidhjes Demokratike e  Kosovës, qe propozon  heqje dore nga posti i kryeministrit Vetëvendosja.

  Deklaratat e Partisë së LDK-së dhe përfaqësuesit e pleqve të saj,siç janë ato të Lutfi Hazirit ,Agim Veliut dhe kryeplakut Isa Mustafes, janë tejet skandaloze dhe jo produktive në  marrëveshje  për një koalicion parimor, nga se 6 tetori ishte vullneti i popullit për ndryshim pastaj çka duan këta???

 LDK- ja, ishte bartëse  e shume përgjegjësive qe përjetoj populli i Kosovës nen qeverisjen  e tyre si ne korrupsion ashtu edhe ne krimin  e organizuar.

LDK-ja   është shumë prapa si me program  ashtu edhe me  potencialin  politik ,qe  edhe sikur t’u dhurohet  posti  i kryeministrit  ata s’kanë ndonjë figurë qe  i plotëson aftësitë politike siç është Albin Kurti.

“Pra posti i kryeministrit i takon partisë fituese, nëse LDK-ja vazhdon avazin sikur me zgjedhjet paraprake qe tradhtoj Vetëvendosjen  , atëherë më mirë të shkohet në zgjedhje te reja.

  I sugjeroj  Vjosa Osmanit dhe disa njerëzve serioz qe janë në LDK, spastrone  partinë  tuaj nga pleqtë babagjysha , nga tip bashibozukësh , injorantesh , nga njerëz të përfshirë në korrupsion dhe në lakmi për karrige pa merita.

Kthene Partinë e Ibrahim Rugovës po qe synoni herën tjetër  të keni vota me shumë.

 Nuk besoj dhe nuk duhet VV të lejoj që të hyjë në pazare të tilla në këtë moment qe është meritore ne zgjedhje dhe figura e Albin Kurtit  është ne momentin e duhur për interesa lokale  të Kosovës dhe ma gjerë në rrafshin kombëtar. Figure e Albin Kurtit pritet ta zëvendësoj figurën e Skënderbeut për interesa kombëtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 dhjetor 2019 - Qendra Burimore për Persona të Zhdukur, QBPZH me mbështetjen e Ambasadës Britanike dhe Ambasadës Amerikane organizon diskutimin e tryezës së rrumbullakët, në shenjë të shënimit të Ditës Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut. (Hotel Garden, ora 9:00)

- Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me Programin Aktiviteti për Drejtësi Komerciale të USAID, prezantojn te gjeturat e një studim të ri rreth Perceptimit të Korrupsionit sipas Bizneseve. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Javën Kundër Korrupsion 2019  mban konferencë për media për të publikuar Kalendarin e Aktiviteteve të JKK 2019 ku edhe do përqoj disa mesazhe kryesore për temat të cilat do diskutohen gjatë këtyre pesë ditëve. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kuvendi Komunali Gjilanit mban seancën e jashtezakonshme më pikënn e vetme te rendit të ditës është 'Diskutimi rreth lokaciont të ardhshëm të varrezave të qytetit'.(Objekti i Kuvendit Komunal te Gjilanit, ora 10:00)

- Universiteti i “Kadri Zeka” në Gjilan nënshkruan marrëveshje me  Agjencin Ekzekutive te Komisionit Evropian, për projektin milionësh në programin ERASMUS + Cooperation for Innovation and the exchange of good Practices. (Ambientet e Rektoratit, ora 10:30)

- Save the Childreb bën lansimin i instrumenteve për vlerësimin pedagogjik  të fëmijëve në Kosovë. (Qëndra Burimore Përparimi afër Don Bosko, ora 10:30)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizojnë ekspozitën dhe ceremoninë e ndarjes së çmimeve për garën për fotografinë më të mirë kundër korrupsionit 2019. (Parku Arkeologjik, përballë Muzeut Kombëtar, ora 11:00)

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj, do të bën promovimin e librit "Turizmi Ndërkombëtarë", nga Prof. As. Dr. Hysen Sogojeva. (Universiteti i Ferizatj, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon një tryezë me temë “Ligji për Mbrojtjen e Sinjalizuesve - Sfidat e zbatimit në praktikë”. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim përmes projektit Mbështetje Përpjekjeve Kundër Korrupsionit do të shënojë Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, duke ndarë shpërblimin për storjen më të mirë gazetareske kundër korrupsionit për vitin 2019. (Kino Armata, ora 18:00)

- Ambasadorja e Vullnetit të Mirë për Kosovën në IHRC Elvana Shala sonte organizon pritjen solemne “Bashkë për të drejtat tona” në bashkëpunim me Ambasadorin e Norvegjisë në Kosovë Jens Erik Grondahl dhe Ambasadoren e Suedisë në Kosovë znj. Karin Hermarck Ahliny. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe “Betimi për Drejtësi” shfaqin premierën e dokumentarit “Sinjalizuesit e korrupsionit”. (Hotelin Sirius, ora 19:45)