17 Shkurt 2020

Pjesëtari i SHIK-ut, pengesë për formimin e Qeverisë

Shkruar nga Gani Qarri

Nuk është ndarja e posteve, presidenti as numri i ministrive, siç po thuhet publikisht, por problemi i vërtetë që po pengon koalicionin dhe formimin e Qeverisë së re, është SHIK-u.

Është fakti se në krye të Kuvendit të Kosovës nga VV,u vendos sërish një pjestar dhe bashkëpunëtor i organizatës së Kadri Veselit-SHIK, me të cilin nuk mund të bëhet ç’kapja e shtetit, luftimi i të keqes, as çrrënjosja e korrupsionit dhe krimit të organizuar në vend.

Është Glauk Konjufca, emri i të cilit jo vetëm qe u përfol e lakua disa herë se ishte pjesëtar i SHIK-ut, por sipas një dokumenti që ditë më parë, më ra në dorë,(nëse vërtetë është origjinal),të cilin nuk desha ta publikoja menjëherë, me shpresën se do të formohet qeveria e re, del se njëmend, ai paska qenë njëri nga anëtarët pionier të organizatës së përfolur të Kadri Veselit.

Kështu që megjithëse nga dita kur u mbajtën  zgjedhjet e parakohshme parlamentare të 6 tetorit të vitit që lamë pas, kanë kaluar mbi tre muaj dhe përkundër faktit që janë mbajtur mese 8-9 takime ndërmjet udhëheqësit të LVV-s, dhe atij të LDK-s, deri më tani, përveç deklaratave premtuese nuk pati pothuajse asnjë rezultat, sa i takon pritshmërisë dhe nevojës për formimin e Qeverisë së re.

E çuditërisht, kështu nuk ndodhi edhe me parlamentin, madje konstituimi i tij dhe zgjedhja e kryetarit të Kuvendit u aprovua me të parën dhe mori pëlqimin e shumicës pa asnjë insinuatë dhe as më të voglin kundërshtim.

Në gjithë këtë histori, duket që pikërisht vendosja e Glauk Konjufcës në krye të Parlamentit, jo vetëm se nuk i ka pëlqyer fare LDK-s, por edhe është bërë mollë sherri për mosarritjen e pajtueshmërisë ndërmjet dy partive fituese të zgjedhjeve të fundit për formimin e qeverisë.

Pra nuk është ndarja e posteve, presidenti, as numri i ministrive, përkundrazi, është fakti që Glauk Konjufca, u vendos në krye të Kuvendit të Republikës së Kosovës.

Ai jo vetëm që ishte përfolur si ish pjesëtar i SHIK-ut, por sipas dokumentit të lartcekur, po del të ketë qenë njëmend, njëri nga anëtarët e parë të organizatës së Kadri Veselit.

Për aq më tepër në mesin e emrave të paraqitur për ministra më 6 janar 2020, kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, propozoi edhe Rozeta Hajdarin për ministre të Ekonomisë, ish udhëheqëse e Qendrës së Koordinimit të Donatorëve dhe këshilltare e jashtme, gjatë vitit 2008, në Zyrën e Kryeministrit Thaçi.
Vitin e kaluar, në momentin që në Kuvend bëhej piskamë false kinse kundër pjesëtarëve të SHIK-ut dhe bëmave të tyre, ish kryetari Kadri Veseli dha një shpjegim të shkurtër por tejet domethënës e transparent, kur deklaroi publikisht: “Hajt se kam me ju ngi-SHIK!”

Kjo jo vetëm që po dëshmohet se ishte plotësisht e saktë, por sipas një dokumentit që pak ditë më parë, më ra në dorë, vërtetë po del që Kuvendi i Kosovës assesi nuk po mund të lirohet nga dominimi i SHIK-ut, madje ai edhe në këtë legjislaturë do të udhëhiqet nga njëri prej pjesëtarëve fillestar të kësaj organizate fantome.

Kështu që nga udhëheqja e deritanishme prej vet kryetarit të SHIK-ut,z. Kadri Veseli, edhe në mandatin pasues, që sapo ka filluar, në krye të Kuvendit të Republikës së Kosovës, do ta kemi një pjesëtar të hershëm dhe njërin prej anëtarëve pionier të SHIK-ut, z. Glauk Konjufca.

Në këtë mënyrë po dëshmohet katërçipërisht se strukturat dhe rrjeti i bashkëpunëtorëve të SHIK-ut, jo vetëm se janë të pranishëm gjithkund dhe të kudogjendshëm, por edhe të involvuar si individ, apo pjesë e klaneve të barrikaduara , ku më pak e ku më shumë, pothuajse në çdo parti dhe segment politik në vend.
 
Ata duke qenë në krye të Kuvendit, dirigjojnë me të, ashtu si duan vet, të cilët tash e sa kohë e kanë kapur për fyti shtetin e brishtë të Kosovës dhe janë në gjendje që në çdo moment, t`ia zënë edhe frymën, nëse vërtetë u konvenon dhe është në interesin e tyre.

Kështu që nuk janë më ministritë as posti i presidentit, ato që edhe pas më tepë se tre muajsh të kaluar nga zgjedhjet, po pengojnë koalicionin dhe formimin e qeverisë së re, ndërmjet LVV-s dhe LDK-s, por emri i personit kyç, të vendosur nga VV në krye të Kuvendit.

Është fakti se megjithëse ky post i ishte premtuar LDK-s, ai jo vetëm që nuk iu dha asaj, por edhe në krye të Kuvendit u vendos një njeri, i cili figuron të ketë qenë pjesëtar i vjetër i SHIK-ut dhe organizatës fantome të Kadri Veselit.

Ndaj nëse LVV nuk heqë dorë nga kryesimi i Kuvendit me pjesëtar dhe ish bashkëpunëtor të SHIK-ut, koalicionit të ashtuquajtur të shpresës, vërtetë po i vije fundi dhe  formimi i Qeverisë së re ndërmjet LVV-s dhe LDK-s, shihet hapur se do të dështoi përfundimisht.

Me këshilltar të Thaçit dhe pjesëtarë të SHIK-ut në krye, jo vetëm se nuk mund të kthehet shpresa e qytetarëve, por as të arrihet ç’kapja e shtetit.

Me ta mund të vijoj vetëm thellimi i korrupsionit e krimit të organizuar dhe vijimi i avazit të vjetër keqqeverisës.

Ndërsa humbësi më i madh, padyshim, do të jetë votuesi i vetëdijesuar në vend, shteti i kapur i Kosovës dhe qytetarët e varfëruar deri në mjerim të saj, migrimi masiv i të cilëve, nën këto kushte, mjerisht do të vazhdoj në mënyrë masive edhe në të ardhmen, deri te zbrazja fatale e Kosovës së “lirë” nga shqiptarët.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2020 - Në 12 vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës Garda ceremoniale bën ngritjen e flamurit nga në prani të dy udhëheqësve shtetërorë, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani. (Oborri i qeverisë, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi organizon pritjen e mysafirëve për ndër të pavrësisë. (Zyra e Kryetarit Latifit, ora 8:00)

- Anëtarët e Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetët e PDK-së, bëjnë homazhe në Prekaz, për nder të 12 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Kompleksi Memorial i Jasharajve, ora 8:30)

- Udhëheqës të Komunës së Skenderajt bëjnë homazhe të shtatorja e Adem Jasharit. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në të gjitha vendrëniet dhe pllakat e dëshmorëve të Rahovecit. (Rahovec, ora 09:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani vendosin kurora te kompleksi memorial Adem Jashari.
(Prekaz, ora 9:10)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Kompleksi Memorial 'Adem Jashari'. (Prekaz, ora 9:30)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Memorial i dëshmorëve në Marinë. (Marinë, ora 9:30)

- Kuvendi Komunal i Skenderajt mban seancë solemne në 12 vjetorin e Pavrësisë. (Objekti i Komunës së Skenderajt, ora 10:00)

- Me rastin e 12 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Kryesia e LDK-së dhe veprimtarë bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historit Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani  vendosin kurora pranë varrit të Presidentit Ibrahim Rugova dhe te varri i Veprimtarit Adem Demaçi. (Velani, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë solemne nën kujdesin e Znj.Vjosa Osmani Kryetare e Kuvendit të Republikës së Kosovës ku të pranishëm do të jenë kryeministri Albin Kurti, përfaqësues të Familjes Jashari, familjes Rugova, deputetë të këtij legjislacioni dhe të ftuar ndërkombëtarë e vendorë. (Kuvendi i Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës dhe Drejtoria e Përgjithshmë e Arkivave të Shqipërisë organizojnë hapjen e ekspozitës “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- Në 12-vjetorin e shpalljes së Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri me bashkëpunëtorët bëjnë homazhe tek varrezat e qytetit. (Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Istogut mban seancë solemne me rastin e 12-të vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Istogut, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës Vjosa Osmani dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti vizitojnë Forcën e Sigurisë se Kosovës ku edhe do iu drejtohen me fjalë përshëndetëse trupave të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)

- Kuvendi Komunal i Rahovecit mban seancë solemne për nder të “17 Shkurtit”. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 12:00)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me tematikë arkeologjike “Trashëgimia Arkeologjike Adriatiko-Meditariane në Kosovë” të autorit Tomor Kastrati. (Objekti i Muzeut, ora 12:00)

- Komuna e Istogut organizon homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek Lapidari i Dëshmorëve në qendër të Istogut . (Istog, ora 12:00)

- Për nder të 12-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve për letërsi për vepër jetësore dhe çmimet tjera vjetore për vitin 2019. (Kabineti i ministres Vlora Dumoshi, ora 13:00)

- Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani merr pjesw nw prezantimin e Obeliskut Newborn me pamje të re. (Newborni tw Pallati i Rinisw, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon manifestimin qendror pë Pavarësinë. (Sheshi Adem Jashari në Skenderaj, ora 13:00)

- Komuna e Rahovecit organizon program qendror festiv. (Qendra e Kulturës ‘’Mensur Zyberaj’’, Rahovec, ora 13:00)
 
- Komuna e Istogut organizon programi festiv me këngë e valle për pavarësi. (Para Qendrës Kulturore në Istog, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon turnir në futboll të vogël të quajtur 'Kupa e Pavarësisë'. (Shkolla profesionale në Skenderaj, ora 15:00)

- Komuna e Rahovecit organizon finalen e garave në futboll në mes katër shkollave në komunën e Rahovecit. (Palestra Sportive ‘’Mizahir Isma’’, Rahovec, ora 16:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, u drejtohet ushtarëve të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 16:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Ngjyrat e vallëzimit”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 17:00)

- Komuna e Gjilanit mban akademi për nder të ditës së mëvetësisë së Kosovës, ku edhe do të ndahen çmimet, Nderi i Qytetit dhe Heroinat e Qytetit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

- Organizohet pritje shtetërore me rastin e 12 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë se Kosovës. (Bogdanipolis, Katedralja Shën Nënë Tereza, ora 18:00)

- Kosovafilmi organizon Javen e filmit shqiptar në Prishtinë. (Kino ABC, ora 19:00)

- Teatri Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Bryma e vdekjes”. (Teatri Kombëtar, ora 20:00)