04 Dhjetor 2022

Përfaqësuesit e gardës së vjetër të qendrës së majtë

Shkruar nga Ali Hertica

Shumë parti social-demokrate evropiane gabimisht supozojnë se rënia e tyre zgjedhore lidhet me ngritjen e partive populiste (radikale) të krahut të djathtë. Por njëra është e ndarë nga tjetra.

Për t'u bërë sërish të suksesshëm, ata nuk duhet të përqendrohen te imigracioni – në përgjigje të populistëve të krahut të djathtë – por duhet të sfidojnë parimet e shoqërisë neoliberale dhe të vendosin përsëri në qendër kërkimin e tyre të gjatë për barazi dhe solidaritet.

Në disa vende evropiane, socialdemokratët morën frymë të lehtësuar pas zgjedhjeve evropiane pasi partia e tyre shënoi rezultate më të mira se sa pritej, por këto përjashtime nuk e ndryshojnë faktin e dhimbshëm që partitë socialdemokrate kanë humbur terren për më shumë se dy dekada.

Vala nuk mund të ndryshohet duke qarë me shqetësimet populiste të krahut të djathtë për emigracionin. Ekziston nevoja për një ringjallje të vlerave të kahershme social-demokratike.

Midis përfaqësuesve të gardës së vjetër të qendrës së majtë, ka një shpjegim të thjeshtë për rënien e partive që ata drejtonin dikur: imigracioni.

Në intervistat e fundit me The Guardian, Hillary Clinton, Tony Blair dhe ish-kryeministri italian Matteo Renzi kërkuan që Evropa "të marrë një kontroll mbi migracionin" në mënyrë që të ndalojë të djathtën populiste. Ata nuk janë vetëm.

Mezi kalon një javë pa një kandidat apo kolumnist që bërtet se partitë qendrore mund të rimarrin pushtetin vetëm nëse mbyllin kufijtë.

Ky obsesion me emigracionin nuk është rastësi. Ai pasqyron besimin e përhapur se shfaqja e partive të reja (radikale) populiste të krahut të djathtë në të gjithë Evropën është përgjegjëse për stagnimin e partive kryesore (të majta) të qendrës – Partia Socialiste (PS) në Francë, Partito Demokratike (PD) në Italia, Sozialdemokratische Partei Deutschlands (SPD) në Gjermani, etj.

E ndihmuar nga një mesazh nativist apo edhe autoritar, e djathta populiste ka “vjedhur” zërin e klasës së vjetër punëtore. Rrjedhimisht, politikanët e qendrës së majtë po shtyjnë të hartojnë politika për të "rifituar" klasën punëtore. (Sipas këshilltarit të tij të atëhershëm në BE, Stephen Wall, kryeministri Blair ishte tashmë i shqetësuar për këtë në vitin 2001, sipas deklaratës: "E vetmja gjë që mund të më humbiste në zgjedhjet e ardhshme është imigrimi.")

Kjo pikëpamje nuk kufizohet vetëm tek Clinton dhe Blair. Në vazhdën e fitores së parakohshme të Donald Trump në zgjedhjet, shumë amerikanë përparimtarë përcaktuan se "Rripi i ndryshkut" mund të "ripushtet" vetëm nëse demokratët përqafonin shqetësimet e të bardhëve për imigracionin.

Vetë Clinton ka një histori të gjatë të deklarimit dhe votimit në Senat kundër imigrimit "të paligjshëm" dhe për "sigurinë kufitare" (duke përfshirë një gardh), ndërsa socialdemokratët e shquar evropianë kanë mbrojtur një "politikë realiste imigrimi" për të paktën një dekadë.

Që nga e ashtuquajtura krizë e refugjatëve të vitit 2015, këto shqetësime i kanë lënë vendin panikut të plotë. Udhëheqësit e partive socialdemokrate evropiane bien mbi njëri-tjetrin për të shprehur shqetësimet për emigracionin. Për shembull, vitin e kaluar kryetari i Partisë Socialiste belge, John Crombez, deklaroi troç se 'emigracioni në Evropë duhet të reduktohet' dhe kryetarja e SPD e dorëhequr së fundmi Andrea Nahles tha gjithashtu se vendi i saj nuk mund të pranojë të gjithë azilkërkuesit që janë 'në kufiri'. '.

Në Danimarkë, deklaratat e socialdemokratëve për imigracionin tani vështirë se dallohen nga ato të Partisë Popullore të ekstremit të djathtë – domethënë se muslimanët danezë jetojnë në 'një shoqëri paralele' dhe se imigrimi 'minon' shtetin danez të mirëqenies.

Ky ndryshim dramatik retorik nga partitë gjoja të qendrës së majtë është pjesë e një paniku më të gjerë në Perëndim vitet e fundit rreth asaj se si të ndalet përparimi i populizmit të krahut të djathtë (ose të djathtës radikale populiste).

Përgjigja, sipas opinionit popullor, artikulohet nga një numër në rritje akademikësh dhe ekspertësh, shpesh nga e djathta ose nga qendra politike: nëse ata nuk kujdesen për 'votuesin e majtë' dhe ngadalësojnë imigracionin, social- partitë demokratike do të shemben. Disa akademikë madje mbrojnë hapur politikën e identitetit të bardhë.

Argumenti se qëndrimi më i ashpër ndaj imigracionit do të rigjallëroj partitë social-demokrate – dhe do ta kthejë të djathtën ekstreme në kafazin e saj – mbështetet në dy keqkuptime themelore, të cilat nga ana e tyre pasqyrojnë një keqkuptim më të gjerë të rolit historik të partive të qendrës së majtë.

Keqkuptimi i parë është supozimi i përhapur gjerësisht se rritja e populizmit të krahut të djathtë dhe rënia e partive klasike të qendrës së majtë janë dy anët e së njëjtës medalje . 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)