22 Tetor 2017

Parlamenti i Kosovës arenë e gladiatorëve

Shkruar nga Xhemshi Berisha

Siç po shihet, parlamenti i Kosovës po përdoret si arenë e gladiatorëve,  veçse në këtë arenë nuk shohim gladiatorët,  por deputetët të cilët nuk kanë shkuar aty për atë që u është dhënë misioni i përfaqësuesit të popullit,  po sikur ata të ishin komisionerët të thesarit të tyre të përbashkët që luftojnë me njëri tjetrin si ujit feudë për ta mbrojtur hisen e thesarit të grabitur nëpër ekspedita.

Aty nuk pash e as nuk dëgjova të diskutohen detyrat që i ka kjo shtëpi e popullit, po zënkat dhe mospajtime e tyre rreth këtij thesari të imagjinuar absurd.

Kështu siç ka filluar ky parlament nuk i duhet askujt,  po e mira e së mirës të gjenden njerëzit e vullnetshëm që ia duan të mirën këtij populli dhe ta mbyllin këtë parlament për katër vitet e ardhshme.

Vendimet strategjike t'i merr qeveria me plebishit, kurse legjislatorin përmes këshillit të gjërë shtetëror të përfaqësuar nga Komunat nga pesë deri në 7 këshilltarë për secilën komunë me propzotimet e këshillave të ekspertëve të pavarur dhe nga një ekspert partiak.

Kjo do të ishte tash për tash zgjidhja më e mirë për ta nxjerrë vendin nga kjo ngulfatje.

Që populli të rehabilitohet, qeveria do të mirrte hapin e parë të zgjidhjes së kryetarit legjitim të Kosovës.

Formimin e këshillit të gjërë rajonal dhe kombëtar ligjvënës i cili do të përbëhej pjesa më e madhe nga jopartiakët dhe ekspertë e njohës të mirë të legjislaturës, po ky këshillë do të miratonte programin e qeverisë duke caktuar një komision të gjërë ekspertësh të fushave përkatëse si dhe këshillin Kombëtar të Shtetit i cili do të kryente të gjitha punët e kryetarit të shtetit, ndërsa presidenti deri sa jeta në kosovë të demokratizohet mirëfilli ta mbaj pozitën formalisht si rekuizitë.

Nëse merren këto hapa dhe gjendet konsensusi i interesit strategjik kombëtar në Kosovë dhe duke i dhënë autoritet të plotë Drejtësisë, Kosova shumë shpejt do të ketë mundësinë t'i hapë dyert e zhvillimit dhe të përparimit duke e mundësuar edhe anëtarësimin e saj në UE.

Për këtë duhet të lëvizë nga vendi populli dhe ta hapë këtë rrugë të daljes nga kjo krizë e rëndë politike dhe morale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2017

- Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka do të votojë në Prishtinë ku me pas do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Qendra e Votimit 1907E, në Fakultetin Teknik, ora 07:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 8:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e parë për media për hapjen e vendvotimeve. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:00)

- Deputetit i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti voton në Prishtinë. (Vendvotimi në Fakultetin Juridik, ora 9:00)

- Kandidatja për Kryetare të Komunës së Mitrovicës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, znj.Valdete Idrizi do të shpreh të drejtën e votës në Mitrovicë. (Shkolla Fillore “Andon Z. Çajupi”, ora 9:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, do të votojë në Prishtinë. (Vendvotimi në Shkollën e Mesme “Sami Frashëri” , ora 9.30)

- Banorët e lagjes jashari nga prekazi dalin në mënyrë të organizuar për të votuar. (Nisja nga kompleksi memorial "Adem Jashari" në Prekaz, ora 10:00)

- NISMA për Kosovën thërret konferencë për medie në lidhje me zgjedhjet lokale që po mbahen sot në nivel vendi. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 10:00, shtyhet, ora 12:30)

- Kandidati për kryetar të Gjilanit, Lutfi Haziri, voton në Gjilan ku me pas edhe do të deklarohet për mediat. (Shkolla fillore “Abaz Ajeti”, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj me bashkëshorten Anita Haradinaj, do të votojnë në Prishtinë. (Shkolla e Mjekësisë “Ali Sokoli”, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 10:00)

- Kandidati i NISMA’s për kryetar të Prishtinës, Shyqiri Bytyqi, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 11:00)

- Kandidatit për Kryetar të Komunës së Prishtinës nga AKR, Selim Pacolli do të votojë në Hajvali. (Shkolla fillore "Shkendija", ora 10:00)

- Kandidatit i LDK-së për kryetar të Lipjanit, Imri Ahmeti do të votoj në në fshatin Poturovc të  Lipjanit. (Qendra e Votimit në Poturovc, ora 10:00)

- Kandidati për kryetar të Prishtinës, Lirak Celaj, do të votojë në Prishtinë. (Shkolla Fillore "Gjergj Fishta", ora 10:30)

- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Greg Delaëie viziton qendrën e thirrjeve të Demokracia në Veprim. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 11:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 11:30)

- Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 12:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e parë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e dytë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- NISMA për Kosovën mban konferenca e radhës për medie. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 15:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 15:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 15:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e dytë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 16:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e tretë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e tretë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 18:00)

- NISMA për Kosovën mban konferenca e radhës për medie. (Selia qendrore të NISMA për Kosovë, ora 18:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katertë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 19:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 20:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e katertë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 20:30)