02 Mars 2021

Pacolli konfuz në politikë dhe skandaloz me deklaratat e tij shpallë Kosovën terroriste!

Shkruar nga Rrezart Kalaja

Ish ministri i jashtëm Behgjet Pacolli, tani deputet i Kuvendit të Kosovës me veprimet e tij sinjalizon  se është i organizuar dhe orkestruar paraprakisht prapa skenave për pazare dhe interesa personale!

Përkundër lutjeve, thirrjeve të popullatës, të analistëve që mos te përshkallëzon situatën edhe ashtu te tensionuar lidhur me pretendimet  e formimit të qeverisë Hoti ,kokullë dhe fantazmë nga 82 deputet të korruptuar,hajna ,rrugaçe dhe gjysmanalfabet dhe të pa popull!

-Por aq sa po vërehet rrëzimi i Qeverisë Kurti  nga të apostrofuarit, duket  se ja dhanë pushtetin  Albin Kurtit dhe ja rriten partinë  edhe 50%!.

Ish ministri i jashtëm Behgjet Pacolli, tani deputet i Kuvendit të Kosovës është  shume konfuz në politikë dhe skandaloz me deklaratat e tij të fundit, ku e  shpalli Kosovën terroriste!?.

A mundet ky pseodopolitikan të tërhiqet nga etiketimet qe i ka marr nga populli dhe analistet të ndryshëm  se ishte i dyshuar në karrierën  e tij politike  në raport me marrëdhëniet e tij me Rusinë?.

A thua si t‘i besohet këtij politikani, kur ky shpall vendin  e vet terrorist pa u vra as kush,as kush pa u kidnapuar!

Nuk është pa, që u bërë në qeverinë Kurti  ndonjë zbatimi i dhunës së egër e të pamëshirshme ndaj dikujt.

Terrorizëm quhet  një regjim shtypës a nga një organizatë reaksionare e kundërrevolucionare ndaj popullit e ndaj kundërshtarëve të vet politikë, që arrin deri në asgjësimin fizik të tyre; masa terrori; politikë terrori. Terrorizim i hapur nga e cila asnjë veprim i tille nuk është   ne Qeverinë Kurti, por është i përqendruar me tërë arsenalin  e vet  ne përballje me pandeminë,përkundër asaj kane filluar disa gjëra të bien në vendin e vet nga “Mafia e organizuar  në Kosovë”, qe mbretëroj që 20 vjet.

Gjatë ditës së enjte, në një prononcim për media nga aeroporti i Prishtinës,ai u shpreh se ishte  “frikësuar nga institucionet e shtetit se mund të kryejnë ndonjë sulm terrorist në mua, andaj kam ndryshuar destinacion. Aterova në Tiranë’’. A thua  ndryshimi i destinacionit i solli atij  ndonjë siguri ma të veçante qe të futet një ditë ma vonë, po në të njëjtin Aeroport nga Tirana?

Praktika e ndërtimit të “diplomacisë mashtruese", që e kishte filluar Behxhet Pacolli në mandatin e kaluar të qeverisjes në koalicion me PDK- -LDK, është rikthyer në veprim të ri me koalicionin  aktual për “Qeverinë  fantazmë  Hoti”:- ngase edhe në mandatin, sa ishte në pozitën  e Ministrit të Jashtëm, jo qe afroj ndonjë njohje Kosovës, por Serbia me politiken  e vet i tërhoqi 14 njohje. Prandaj  politika  e tij shterpë, është rrezik që kësaj  here do ta fut Kosovën nën një presion dhe keqësim të situatës dhe bashkimit të tij me  deputete e pa popull?...Nëse iu bashkohet konsiderohet se ky është kulmi i mashtrimeve, gënjeshtrave që po vazhdon ti bëjë Pacolli, në kurrizin e popullit shqiptar!!!

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)