17 Tetor 2017

Ofanziva politike e Vuçiqit karshi Kosovës së heshtur

Shkruar nga Bahri Bivolaku

Qeverisja në Kosovë sot, duhet të tregojë vazhdimësinë e politikës këto 20 vitet e fundit për të mbyllur kapitullin e hapur me Serbinë në rrugën e nisur, veçanërisht tani kur politika e Serbisë po shënon kthesën e saj historike dhe afruar Brukselit. Prerjet na ndajnë pozicionin dhe na shndërrojnë në çunin e lazdruar të Ballkanit.

“Asnjëherë mos i mbajë syt përdhe kur hedhë hapin, vetëm ai që mbanë sytë të fiksuar në horizontin e largët, do ta gjejë rrugën e duhur.” Është kjo thënie e lexuar vite më parë nga ndonjë mendimtar, e cila përshkruan më së miri qëndrimin e dikurshëm politik që kishte politika e Kosovës karshi Serbisë arrogante. Pala kosovare e mbështetur nga segmentet e politikës ndërkombëtare karshi Serbisë në dekadën e fundit nuk i mbajti sytë përdhe, por në horizontin e largët për të arritur në cakun final. Kjo politikë jo gjithëherë ishte unike në veprim, pasi kishte mendime e qëndrime kundër kësaj rruge të trasuar që nga periudha e luftës së UÇK-së, bisedimet e Vjenës e tutje.

Sot, kur si duket politika e Serbisë ka filluar të ndryshojë, pasi dihet ajo gjithnjë mbante sytë përdhe, tek ne ndodhin anomalitë e mëdha dhe duan çasje tjetër që të ndryshojnë pozicionet me Serbisë. Pra, në finale kërkojnë që ne t’i mbajmë sytë përdhe e Serbia në horizontin e hapur. Nuk kuptohet ndryshe pozicioni ku në Kosovë faktorizohen ata që ishin kundër Rambujesë, kundër Planit të Ahtisarit, kundër bisedimeve të Vjenës, Brukselit e tutje me idenë e krijimit të një Republike të re e vetanake, ngjajshëm siç dikur mbante politika e Serbisë karshi të tjerëve. Sot, kur Vuçiç e Daçiç thërrasin për krijim të boshtit të paqes e stabilitetit me shqiptarët, gjithsesi të shtyrë nga ndërkombëtarët për të ecur drejtë BE-së, ne dëshirojmë të ndërrojmë rrugë.

Sot, kur politika serbe deklaron gatishmërinë për normalizim të mardhënieve me Kosovën e shqiptarët dhe në Bruksel shihet si progres i madh, ne po mendojmë të gjejmë rrugë tjera e koncepte tjera politike jashtë formulës së përcaktuar në Bruksel e Uashington. Qeverisja në Kosovë sot, duhet të tregojë vazhdimësinë e politikës këto 20 vitet e fundit për të mbyllur kapitullin e hapur me Serbinë në rrugën e nisur, veçanërisht tani kur politika e Serbisë po shënon kthesën e saj historike dhe afruar Brukselit. Prerjet na ndajnë pozicionin dhe na shndërrojnë në çunin e lazdruar të Ballkanit.

Është momenti që Kosova krahas ofanzivës politike të presidentit të Serbisë Vuçiç të fillojë të flasë, të flasë me gjuhën që ka folur nga kohët e para, gjatë e pas luftës e jo me gjuhë tjetër. Sot, presidenti i Serbisë flet për normalizim të mardhënieve mes Kosovës e Serbisë (gjë që ka qenë edhe objektivë a qëllim i dizajnuesit të dialogut në Bruksel) dhe karshi këtij qëndrimi që padyshim bëhet edhe për të marrë poena politik në Bruksel, ne të heshtim apo ndërrojmë kurs tregon absurditetin tonë, tregon jokoherencën e politikës shtetërore të Kosovës. Dikur në Bruksel, Kosova sikur në anekdotat e Nastradinit sillte fiq, gjersa Serbia si gjithnjë me kërkesën maksimaliste e populliste sillte ftonjë. Atëherë Kosova nga Brukseli goditej me fiq, e Serbia me ftonjë.

Nëse ne ndërrojmë kurs dhe mendojmë se tani jemi mjaft të fortë për të ecur vetëm rrugës së shtetëndërtimit dhe bërë prerje politike nga e kaluara, do të ndërrojë edhe çasja e Brukselit e Uashingtonit ndaj nesh. Shikuar nga perspektiva e anekdotës së Nastradinit, i bie që ne të goditemi me ftonjë e Serbia me fiq. Kjo është arsyeja që politika në Kosovë duhet t’i kthehet racionales e arsyes dhe sa më parë të krijojë institucionet e saja me forcat politike që me politikat e tyre dëshmojnë se ecim rrugës së njohur të veprimit politik të trasuar që dy dekada e jo të forcave politike që kërkojnë rrugë të reja e që mbase edhe mund të jenë njëkahore, apo rrugë pa cak.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Tetor 2017 - Shefja e Zyres së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova takohet me përfaqësuesit e LDK-së. (Kuvendi i Kosovës, sall S3, 9:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të mbahet diskutim për caktimin e shortit lidhur me Auditimin e Raporteve Vjetore Financiare dhe Raportet e Deklarimit Financiar të Fushatës, së subjekteve politike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme, Flamur Sefaj para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës lidhur me prioritetet dhe sfidat e ministrisë që udhëheq.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Dr. Pal Lekaj, do të inspektojë rrugët Istogut. (Selia e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në Istog, ora 10:00)

- Qendra për Zhvillim të Karrierës e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina“ në bashkëpunim me Smart Center, organizojnë ligjeratën me karakter informues me përfaqësuesin e ëhitman School of Management, Syracuse University, Neë York, Donald Harter. (Biblioteka Kombëtare e Kosoves, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën bëhët shqyrtimi i Projektplanit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashie raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me programin legjislativ dhe prioritetet e Ministrisë së Kulturës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit ku do të bëhët propozimi i anëtarit në Komisionin Qeveritar për Njohjen e Statusit të ish të Dënuarve dhe ish të Përndjekurve Politikë, etj... (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbledhje e Komisionit për Buxhet dhe Financa ku do të bëhët shqyrtimi në parim i Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Buxhetin e Republikës së Kosovës, për vitin 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Zhvillohet seanca gjyqësore për çështjen e Radiotelevizionit të Prishtinës (RTP) kundër RTK-së dhe AKP-së. (Gjykata Themelore në Pallatin e Drejtësisë në Veternik, salla 209, ora 14:00)

- Shefja e Zyres së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova takohet me përfaqësuesit e AAK-së. (Kuvendi i Kosovës, salla S1, ora 14:30)Ngjarjet e fushatës zgjedhore- Kandidati i Aleancës për Ardhmërië e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu mban takim me qytetarët. (Hotel Grandi, ora 10:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi takohet me aktivisten e shoqërisë civile, Igballe Rugova. (Lagjja Tohane, afër Kolegjit Riinvest, ora 10:00)

- Kryetari i komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do ta vizitojë tregun me shumicë. (Tregu me shumicë, ora 11:00)

- Aleanca Kosova e Re mban konferencë për media në të cilën do të bej prezantimin e projekteve për Prishtinën. (Hotel Sëiss Diamond, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi takohet me Shoqatën e Administratorëve të Banesave Publike. (Lagjja Arbëria, afër Meridianit, ora 11:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi  takohet me kryesinë e Federatës së Futbollit. (Lagjja Dardania, afër Termokosit, ora 12:00)

- Kryetari i komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti do t'i takojë përfaësuesit e shoqatës së gastronomëce. (Objekti i Komunës, ora 13:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Shtimes, Ruzhdi Jashari mban tubim elektoral në Shtime. (Shtëpia e Kulturës, ora 15:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës në Gjilan mban tubimin e madh qendror. (Palestra e sporteve “Bashkim Selishta-Petriti”, ora 16:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubime elektoral me qytetarë të Rahovecit. (Shtëpia e Kulturës “ Mensur Zyberaj” në Rahovec, ora 17:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Ferizajit, Faton Topalli mban tubim elektoral në Ferizaj. (Sheshi i Qytetit "Hyrë Emini", ora 17:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi shpalosë programin për banorët e lagjes Lakrishtë. (Lagjja Lakrishte, parkingu afër Pro Credit Bank, ora 18:00)

- Partia Demokratike e Kosovws mban tubimin elektoral në Pejë. (Palestra Sportive “Karagaqi”, Pejë, ora 18:00)

- Kandidati i Aleancës për Ardhmërië e Kosovës për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu në Vranidoll. (Vila Natyra në Vranidoll, ora 19:00)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi shpalosë programin për banorët e lagjes Mati 1. (Shkolla Fillore “Pavarësia”, ora 19:00)

- Kandidati i Aleancës Kosova e Re për kryetar të komunës së Prishtinës, Selim Pacolli mban tubim me qytetarët e Prishtinës. (Shkolla Fillore Ilira në lagjen Velania, ora 19:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje! për kryetar të Kaçanikut, Basri Kodra mban tubim elektoral në Kaçanik. (Shtëpia e Kulturës, ora 19:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi shpalosë programin për të rinj. (Kodra e Trimave, lagjja “Herticeve”, te Xhamia, ora 20:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës mban tubime elektoral me qytetarë të Obiliqit. (Palestra Sportive “Adem Jashari”, ora 20:30)

- Kandidati i LDK-së për kryetar të Prishtinës, Arban Abrashi ditën e mbyll prap me të rinjt e lagjes Kalabria. (Lagjja Kalabria, Restoran Collecshen, ora 21:00)
 ,