23 Janar 2020

Një shtet kushtetues që përfshihet në politizim të sistemit të shtetit sovrane

 Shkruar nga Ali Hertica

Drejtësia sociale dhe të drejtat e njeriut po kthehen vazhdimisht në kurrikulat e trajnimit të punës sociale, dhe me këtë shpresojmë të merrni gjithnjë e më shumë një vend në mendjet, zemrat dhe duart e punonjësve (të ardhshëm) socialë.

Të drejtat e njeriut janë një reflektim ndërkombëtar i një kornize vlerash të cilës shumë prej nesh i japin mbështetje ditore.

Të dy konceptet, drejtësia sociale dhe të drejtat e njeriut, janë një shprehje e qytetarisë që presupozon një shtet kushtetues demokratik.

 Një shtet kushtetues që përfshihet në të gjithë botën në një sistem të shteteve sovrane. Ne e njohim interesin e tij personal dhe publik dhe ai vazhdon të mbetet aktual

Sidoqoftë, nuk ka konsensus për të drejtat e njeriut në përgjithësi . Kjo nuk është e nevojshme dhe nuk është e mundur; nevojitet vlefshmëri demokratike. Përveç aspektit juridik, kjo nënkupton edhe një proces politik, shoqëror dhe kulturor që mbështetet nga të gjithë deri në nivelin lokal.

Trajnimi profesional ka një funksion të dyfishtë që është gjetur tradicionalisht në profesionin e fjalës.

Nga njëra anë, njerëzit janë të përgatitur të jenë në gjendje të praktikojnë një profesion të ardhshëm. Nga ana tjetër, studenti është ndërgjegjësuar për apelin që i bëhet atij për të përdorur ekspertizën e tij fillestare.

Përveç të dini se çfarë jeni duke bërë, ju gjithashtu duhet të dini për kë po bëni diçka dhe pse. Në këtë kuptim, bëhet një apel për profesionin në punën sociale.

Por çfarë saktësisht arrijmë ne si punonjës socialë? Pikërisht në përcaktimin e asaj që qëndron joshja dhe mashtrimi. A do të sqarojmë thelbin e punës sociale përsëri dhe përsëri, ky është një pengesë e vërtetë.

Vizioni në thelbin e profesionit ndryshon. Krijuesit e politikave, studiuesit, drejtuesit e opinioneve, klientët, familja dhe punonjësit socialë vetë - ata nuk gjejnë konsensus se cili është thelbi i profesionit.

Bisedat me qindra studentë japin një shumëllojshmëri të esencave - të paqarta: ndihma ndaj njerëzve, mbështetja e njerëzve, puna me njerëz, ndihma e bazuar në prova metodike dhe preferuese.

Një student paralajmërues shpall se puna sociale ka të bëjë kryesisht me mbrojtjen e interesave të njerëzve në një pozitë të cenueshme.

Studentë të tjerë japin përsëri: "a duhet të përmendni vetëm një thelb?" Këta (punonjësit e ardhshëm) socialë në të vërtetë demonstrojnë kristal qartë se puna sociale është një profesion shumë thelbësor.

Puna sociale është e përditshme, ajo përqendrohet kryesisht në të përditshmen: të jetuarit e këndshëm, të keni marrëdhënie, të keni punë (në kuptimin e gjerë), aktivitete me kuptim të kohës së lirë, mirëmbajtjen e familjeve etj. Për punonjësit socialë, politizimi i punës nuk është një veprimtari e përditshme kur shteti kushtetues demokratik funksionon siç duhet.

Rreziku në debatin për të punuar si politikan është se përqendrimi është pothuajse natyrshëm te veprimet "kryesore" (aktiviste) siç janë protestimi, demonstrimi ose kundërshtimi i legjislacionit dhe politikës. Ne besojmë se kjo mund të përshkruhet si "punë e madhe politizuese".

Kjo injoron atë që ne e quajmë "punë të vogël politizuese". Puna e përditshme sociale, duke u përqëndruar në gjëra në dukje të vogla, të tilla si të kesh të drejtën të vendosësh vetë se çfarë, çfarë ore dhe me kë ha, nëse e merr ilaçin në kohë apo jo.

Në gjithë këtë "vepra të vogla politizuese", punonjësi social siguron që njerëzit të vijnë në vete. Ai e bën këtë me vëmendje të sinqertë nga vetë roli i tij profesional.

Puna politizuese është bërë shpejt aq e madhe sa besojmë se shumë punonjës social nuk do ta njohin veten shpejt në këtë, pjesërisht sepse praktika e tyre nuk përputhet me atë. Mendimi i madh politizues mund të çojë gjithashtu në grackën në të cilën ra puna sociale në vitet 1970.

Aksioni Social si një protestë kolektive hodhi në hije metodat dhe teknikat që synojnë ndihmën individuale .

Puna e vogël politizuese është pikërisht realizimi i të drejtave të njeriut në praktikën aktuale; mbështesin njerëzit që të ndërgjegjësohen për të drejtën e shoqatës dhe përfitimet e saj në zgjidhjen më të gjerë të çështjeve sociale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2020 - Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2020. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Eliza Hoxha dhe asambleisiti i komunës së Prishtinës, Leutrim Retkoceri, do të mbajnë konferencë për media lidhur me situaten rreth liqenit të Badovcit. (Zyret e Degës së PDK-së, afër stadiumit dhe ambasadës kroate, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës, ora 11:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa pret në takim të dërguarin e posaçëm të ShBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadorin Richard Grenell. (Mediet mund të marrin pamje në fillim të takimit, ora 11:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane organizon sesionin e diskutimit me Ndihmës Asistentin e Sekretarit të Departamentit të Shtetit, Jorgan K. Andrews, Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Promovohet partneriteti në mes të Kolegjit Iliria dhe Swiss UMEF University. (Kolegji Iliria, ora 12:00) 

-  Zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-ve Jorgen Andrews do të marrë pjesë në ceremoninë e dhurimit te donacionit në Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ku Byroja për Çështje ndërkombëtare të narkotikëve dhe zbatimit të ligjit pajisje me vlerë rreth 100,000.00 dollarë. (Shërbimi Korrektues in Kosovës, Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ora 14:00)

- Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon ceremoninë e diplomimit të studentëve. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 14:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Suharekës. (Shkolla e Mesme Profesionale "Abdyl Rama" në Shirokë, ora 14:30)

- Bëhet lansimi i platformës digjitale për pjesëmarrje të publikut, projekt ky i cili është realizuar në Komunën e Prizrenit, me financim të OSBE-së dhe e implementuar nga ana e kompanisë Appdec. (Shtëpia e Bardhë, ora 15:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2019” për Kosovën i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, ora 18:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të zhvillojë darkë pune me të Dërguarin e Posaçëm të Presidentit Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadorin Richard Grenell. (Restoranti “Renaissance” në Prishtinë, ora 19:30)