23 Janar 2020

Ngatërrimi i pasojës me shkakun nga liderët që fituan zgjedhjet

Shkruar Bahri Bivolaku

Prolongimi i vazhdueshëm i krijimit të institucioneve, konform rezultateve të zgjedhjeve, konsideroj se është i motivuar nga qëllimi partiak-politik i dy partive që dolën të parat në zgjedhje.

Dalja nga kjo rrugë qorre e shoh në dy mënyra. E para ka të bëjë me kërkesën e qytetarëve për krijim të institucioneve si dhe reagimi i menjëhershëm i opozitës.

Grupi Parlamentar i PDK-së, duhet që nga dita e sotme të kërkojë me ngulm që të thirret mbledhje konstituive e Kuvendit të Republikës së Kosovës.  Në këtë mes rol konstruktiv mund të luajë edhe presioni i miqve tanë ndërkombëtarë

Unë nuk mendoj se është rrugë shkuarja në zgjedhje. Unë mendoj ndryshe. Kosova nuk e ka luksin për procese zgjedhore në vazhdimësi. Dy partitë e para, nëse u mungojnë votat për qeverisje, fare lehtë i sigurojnë nga opozita pa asnjë kusht përfitimi partiak.

Kushti ka të bëjë me fatin e vendit ku përkufizohet qartë se ky koalicion qeverisë gjatë mandatit të tyre do të realizonin:

1/ T'i gjejë dhe t'ia bashkojë territorit të vendit 8 mijë hektarët nga Republika e Malit të Zi.

2/ Të finalizojë marrëveshjen përfundimtare me Serbinë (Jo ta prolongojë e ruaj gjendjen ekzistuese). Në Marrëveshje të faktohet ruajtja e tërësisë territoriale të shtetit të Kosovës dhe të eliminohet koncepti i "Zajednicës" si pushtet i tretë brenda territorit të vendit.

3) Republika e 3-të e Kosovës, pas këtyre të arriturave dhe si produkt vendor e jo projekt ndërkombëtar realizuar nga LVV e LDK, nis procedurat zyrtare të bashkimit me Republikën e Shqipërisë...

4)Të sigurohemi se gjatë këtij mandati do të realizohen premtimet e dhëna nga këto dy parti për arsimin, ekonominë, shëndetësinë, drejtësinë, diplomacinë, kulturën etj.

Ka edhe shumë pika tjera, por këto, mbase, janë pikat kryesore dhe nëse na dëshmohet kjo gjë, vërtetë, opozita nuk ka asnjë arsye që të mos e votojë këtë qeveri. As pozita aktuale nuk ka para vetes kërkesa të rënda. Të gjitha i ka pasur kauza dhe qëllime.  Pse të shkohet në zgjedhje kot?

Të bërit politikë me çekiç a kosë nga dy liderët e partive fituese të zgjedhjeve

Thonë se filani ka dijen. Në politikë rezultati vjen kur mençuria i vendos kufij edhe dijes, për të mos kaluar veprimi në iluzion. Të bërit politikë me çekiç a kosë është ngulfatje e mendimit ose prerje. Nuk është kultivim e as bindje, është korruptim i idesë.

Sot, koha e vendosjes së autoritetit mbi tjetrin pa elementin e bindjes së vullnetshme dhe me çekiç është bindje e korruptuar. Thonë se e vërteta dhe politika janë në marrëdhënie të këqija midis tyre.

E vërteta e pjesshme e ngritur për dikë si sajesë e veprimeve, e bluar nga metodat egolitariste të bindjes së vartësve ka dëmin edhe më të madh politik, pasi ka krijuar partizan të çështjes e fanatik të bindjeve, ku mendimi racional, diskutimi humb fuqinë.

Në subjekte politike mbase edhe mund të ekzistojë mënyra e tillë e të bërit politikë, por në politika shtetërore jo!

Tek dy liderët partiakë shoh të ngatërruarit e pasojës me shkakun.  Ende nuk e kanë kuptuar se në politikë progresi vjen kur mençuria i vendos kufij edhe dijes.  Në aktualitetin e vendit progresi bëhet vetëm duke e tejkaluar atë që ke në dorë.  

Tek dy liderët shoh më shumë gatishmëri për vënie nën tepih çështjet e mëdha sesa për t'i zgjidhur.  Jo për t'i kapërcyer pengesat por thelluar e mbetur në to.

Pres shumë yrysh dhe shumë zmbrapsje. Vonesat politike si qëllim në vete i koalicionit,nuk e besoj se do të tolerohet,ndryshe e rrezikojnë edhe atë që kemi në dorë.
    
    
   

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2020 - Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit për vitin 2020. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Eliza Hoxha dhe asambleisiti i komunës së Prishtinës, Leutrim Retkoceri, do të mbajnë konferencë për media lidhur me situaten rreth liqenit të Badovcit. (Zyret e Degës së PDK-së, afër stadiumit dhe ambasadës kroate, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prizrenit. (Shtëpia e Kulturës, ora 11:00)

- Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa pret në takim të dërguarin e posaçëm të ShBA-ve për dialogun Kosovë-Serbi, Ambasadorin Richard Grenell. (Mediet mund të marrin pamje në fillim të takimit, ora 11:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane organizon sesionin e diskutimit me Ndihmës Asistentin e Sekretarit të Departamentit të Shtetit, Jorgan K. Andrews, Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:30)

- Promovohet partneriteti në mes të Kolegjit Iliria dhe Swiss UMEF University. (Kolegji Iliria, ora 12:00) 

-  Zëvendës-ndihmës sekretari i ShBA-ve Jorgen Andrews do të marrë pjesë në ceremoninë e dhurimit te donacionit në Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ku Byroja për Çështje ndërkombëtare të narkotikëve dhe zbatimit të ligjit pajisje me vlerë rreth 100,000.00 dollarë. (Shërbimi Korrektues in Kosovës, Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë, ora 14:00)

- Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon ceremoninë e diplomimit të studentëve. (Pallati i Kulturës "Asim Vokshi" në Gjakovë, ora 14:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Suharekës. (Shkolla e Mesme Profesionale "Abdyl Rama" në Shirokë, ora 14:30)

- Bëhet lansimi i platformës digjitale për pjesëmarrje të publikut, projekt ky i cili është realizuar në Komunën e Prizrenit, me financim të OSBE-së dhe e implementuar nga ana e kompanisë Appdec. (Shtëpia e Bardhë, ora 15:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon konferencën për media në të cilën do të publikohet “Indeksi i perceptimit të korrupsionit 2019” për Kosovën i përgatitur nga Transparency International. (Zyrat e KDI-së, ora 18:00) 

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të zhvillojë darkë pune me të Dërguarin e Posaçëm të Presidentit Trump për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë, ambasadorin Richard Grenell. (Restoranti “Renaissance” në Prishtinë, ora 19:30)