17 Janar 2021

 Ndryshimi është proces, LVV dhe LDK duhet të bashkëqeverisin

Leter e hapur drejtuar Lëvizjes Vetëvendojse dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës
 
Shkruar nga Ramiz Tafilaj
 
Skena politike e Kosovës, pas rrëzimit të qeverisë Kurti, ndodhet para një sfide të madhe, që mund të jetë për fatin e mëtutjeshëm të Kosovës.

Shkëputja e koalicionit midis këtyre dy partive që morën besimin e qytetarëve për ndryshime, mund të sjellë pasoja tepër të rënda.  

Po që se, kursi i tanishëm i konfrontimit midis tyre, do të  bartet në formën e  një përplasje tjetër, midis elektoratit të gjerë,  mund të sjell rreziqe të mëdha për vendin.

Ndonëse, qeverisja e shkarkuar nuk mund të kthehet, megjithatë, letra e djeshme, që në përputhje me Kushtetutën, iu drejtua Vetëvendosjes, nga Presidenti i vendit, për ta caktuar mandatarin e ri, që do të merrte përsipër formimin e një qeverie, paraqet një mundësi të mirë, që vendi mos të shkojë te një krizë e re politike. Dëmin e shkaktuar nga prishja e qeverisë, ta riparojë me formimin e një qeverie tjetër, pikërisht nga Vetëvendosja dhe LDK-ja, mbi bazat e një marrëveshjeje tjetër, qoftë edhe me një afat të kufizuar kohor (një apo dy vjeçar, përderisa të përballohet pandemia e virusit COVID-19), në mënyrë që pastaj të shkohet edhe në zgjedhje të reja.
Natyrisht, se ky përcaktim, duhet të ketë parasysh ndryshimiN si një proces të pandalshëm, që ishte moto e të dy partive gjatë zgjedhjeve të kaluara, për çka edhe morën besimin e elektoratit.

Ky proces, mund dhe duhet të çohet më tutje, më së mirë dhe më se lehti nga këto dy subjekte, me kusht që ato t’i tejkalojnë gabimet e bëra, duke pasë parasysh se bashkëqeverisja nënkupton kompromise dhe logjikë politike, e mbi të gjitha nënkupton edhe qasje politike ndaj sfidave ekzistenciale, që i duhen vendit në këtë kohë kur ballafaqohet, në njërën anë me problemet e brendshme (kriminalitetin, nepotizmin, mungesën e shtetit të ligjit e të tjera të trashëguara nga keqqeverisja e deritanishme), dhe, në tjetrën anë me dialogun me Serbinë, që po kërkohet nga miqtë tanë, SHBA-ja dhe BE-ja, në mënyrë që t’i jepet fund krizës që mund të prodhojë mbajtja e saj në gjendjen e tanishme.

Meqë, SHBA-ja këto ditë u deklarua se nuk përkrah kurrfarë marrëveshje të copëtimit të Kosovës dhe se mbetet garant i marrëveshjeve të barabarta me Serbinë, ndërkohë qasja dhe heqja e tarifës, tashmë plotëson pjesën më të madhe të kërkesës amerikane, Qeveria  e pajtimit (LVV dhe LDK), do ta ketë më të lehtë që të krijojë raporte mirëbesimi me SHBA-të dhe aleatët evropiane, për të rikthyer besimin e humbur.

Andaj, kërkohet që Vetëvendosja dhe LDK, të heqin dorë nga inatet dhe ato që sollën te shkëputja.

Kjo është e mundshme dhe madje e domosdoshme për hir të interesit të vendit, aq më tepër kur kjo mundësi u shpreh mbrëmë edhe në një prononcim të Arben Gashit, kryetar i grupit parlamentar të LDK-së, në T7, me çka mund të kuptohet se “të rinjtë” e kësaj partie, janë të interesuar që prapë të riparohet marrëveshja, në mënyrë që vendi të përballojë krizën politike që u krijua.

Mundësinë e një rruge të përbashkët e ka theksuar, ditë më parë, edhe historiani Jusuf Buxhovi (themelues i LDK-së) duke e quajtur ndryshimin si një proces të pandalshëm, që këto parti deshën a nuk deshën, e kanë për detyrë t’i nënshtrohen, ngase ishte kërkesë e elektoratit.

Por, ujdia midis këtyre partive, e riformatizuar, pos tjerash nënkupton edhe pajtimin për një kod të ri elektoral, aq të domosdoshëm për të thyer monopolin mbi të cilin, partitë e tanishme kanë krijuar pushtet dhe feude.
 
/Autori është fitues i Çmimit te Presidentit Trump për Arritje Jetësore (President’s Lifetime Achievement Awa/
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)