22 Tetor 2017

Mos mendoni menjëherë në përfitime materiale

Shkruar nga Agim Tahiraj

Sportet luftarake janë ato që mund të na sjellin medalje e medalje nga garat e ndryshme dhe kjo është dëshmuar në muajit e vitet e kaluara.

Është boksi, xhudoja, gjithsesi shpresojmë edhe mundja, kick-box-i e sporte tjera që mund të na sjellin medalje nga garat e ndryshme ndërkombëtare.

Shqiptarët janë të lindur për sportet luftarake, këtë e kanë dëshmuar edhe në të kaluarën dhe faktikisht kemi edhe traditë.

Prandaj, xhudistet Majlinda Kelmendi, Nora Gjakova, Distria Krasniqi, boksierja Donjeta Sadiku janë frymëzim për të gjithë sportistët tanë.

Në edicionin e ri të boksit shpresojmë në cilësi më të mirë, që do të ishte vërtet edhe një e mirë për të gjitha klubet, sepse kur rritet niveli rritet edhe rivaliteti dhe shtohet edhe shikueshmëria nëpër palestrat sportive.

Besoj se do të rregullohen edhe disa gjëra tjera, por flitet se po aprovohet ligji për sponsorizim, do të afrohen edhe donatorët edhe më shumë dhe do të kompletohen kushtet ashtu si iu duhen sportistëve apo klubeve.

Shpresojmë se edhe boksi do të ketë kualitet dhe në rezultate më të mira në të ardhmen sidomos në garat e ndryshme.

Klubet janë futur në sistem prej se jemi pranuar në Federatën e Boksit Botëror, AIBA, pra jemi prej federatave ndër të parat që jemi pranuar.

Jemi në rrjedha dhe po mundohem të jem në hap me kohën po ashtu edhe të kemi rezultate, sidomos po shihen edhe rezultatet impresive të Donjetës.

Megjithatë, shpresojmë se në vitin 2020 do të kemi dikë nga boksierët në Lojërat Olimpike në Tokio.

Sepse konsideroj se kemi garues dhe që mund të bëhen të gatshëm për këto beteja shumë të mëdha. 

Në radhë të parë, të gjithë jemi dëshmitarë, se kemi shumë talent, por disa prej tyre u mungon vullneti.

Nuk është vullneti sikurse ka qenë më parë edhe pse ka kushte nëpër palestra, por duhet të sigurohen disa gjëra tjera.

Infrastruktura sportive më nuk është problem, por duhet trajnerët e boksierët të kenë më shumë vullnet. Ne e kemi sistemin e turneve në boks, besoj e shpresoj se do të jetë edhe më atraktiv kampionati i sivjetshëm.

Të rinjtë duhet ta kuptojnë, se kur fillojnë në boks ose sport tjetër, mos të mendojnë menjëherë në përfitime materiale. Për të pasur përfitime materiale duhet të kesh rezultate.

Ai që ka rezultate, normalisht se do t’i fitojë mjetet materiale ashtu siç është e rregulluar me rregullore nga Ministria e Sportit.

Ai që siguron medalje olimpike, botërore e evropiane, e ka të garantuar me ligji pensionin si sportist, ky është një privilegj që shumë shtete nuk e kanë.

Trajnerët duhet të punojmë me shumë me boksierë e sportistë dhe t’ia shpjegojnë se çfarë do të thotë të fitosh medalje të nivelit të lartë dhe kjo do të ishte edhe një përfitim për vetë sportistin që ka rezultate.

/Autori është trajner i klubit të boksit e kick-box Rigoro nga Prishtina dhe gjyqtar i boksit/

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2017

- Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka do të votojë në Prishtinë ku me pas do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Qendra e Votimit 1907E, në Fakultetin Teknik, ora 07:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 8:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e parë për media për hapjen e vendvotimeve. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:00)

- Deputetit i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti voton në Prishtinë. (Vendvotimi në Fakultetin Juridik, ora 9:00)

- Kandidatja për Kryetare të Komunës së Mitrovicës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, znj.Valdete Idrizi do të shpreh të drejtën e votës në Mitrovicë. (Shkolla Fillore “Andon Z. Çajupi”, ora 9:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, do të votojë në Prishtinë. (Vendvotimi në Shkollën e Mesme “Sami Frashëri” , ora 9.30)

- Banorët e lagjes jashari nga prekazi dalin në mënyrë të organizuar për të votuar. (Nisja nga kompleksi memorial "Adem Jashari" në Prekaz, ora 10:00)

- NISMA për Kosovën thërret konferencë për medie në lidhje me zgjedhjet lokale që po mbahen sot në nivel vendi. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 10:00, shtyhet, ora 12:30)

- Kandidati për kryetar të Gjilanit, Lutfi Haziri, voton në Gjilan ku me pas edhe do të deklarohet për mediat. (Shkolla fillore “Abaz Ajeti”, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj me bashkëshorten Anita Haradinaj, do të votojnë në Prishtinë. (Shkolla e Mjekësisë “Ali Sokoli”, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 10:00)

- Kandidati i NISMA’s për kryetar të Prishtinës, Shyqiri Bytyqi, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 11:00)

- Kandidatit për Kryetar të Komunës së Prishtinës nga AKR, Selim Pacolli do të votojë në Hajvali. (Shkolla fillore "Shkendija", ora 10:00)

- Kandidatit i LDK-së për kryetar të Lipjanit, Imri Ahmeti do të votoj në në fshatin Poturovc të  Lipjanit. (Qendra e Votimit në Poturovc, ora 10:00)

- Kandidati për kryetar të Prishtinës, Lirak Celaj, do të votojë në Prishtinë. (Shkolla Fillore "Gjergj Fishta", ora 10:30)

- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Greg Delaëie viziton qendrën e thirrjeve të Demokracia në Veprim. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 11:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 11:30)

- Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 12:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e parë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e dytë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- NISMA për Kosovën mban konferenca e radhës për medie. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 15:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 15:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 15:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e dytë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 16:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e tretë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e tretë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 18:00)

- NISMA për Kosovën mban konferenca e radhës për medie. (Selia qendrore të NISMA për Kosovë, ora 18:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katertë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 19:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 20:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e katertë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 20:30)