04 Dhjetor 2020

Mjerimi i drejtësisë ndërkombëtare nuk ka fund

Shkruar nga Islam Krasniqi

Aktakuza e prokuroris speciale  të cilat prokurori e ka ndërtuar në Beograd na kthejnë prapa edhe një hap duke treguar edhe një herë ftyren e vërtetë të bashkësisë në ndërkometare e cila pa fije turpi popullin tonë e quan nderëmarrje kriminal.

Masakrat më të mëdha në historinë e njërzimit i quan incidente, i mbyll sytë para  vrasjevë të fëmijëve, grave dhe pleqëve, dhunimet seksuale gjenocidin dhe në fund drejton gishtin nga UÇK-ja duke i quajtur ndërmarrje kriminale duke e ditur së UÇK-ja ishte vetë populli shqiptarë. Europa shumë herë ka provuar të na dënojnë trimat por ata s'kanë fajë sepse ata trima  janë ata që botës demokratike i hapen sytë për të verteten.

Çlirimtarët nuk gjykohën askund në botë pse vrarë bashkpuntorët apo armikun sepse ai ka qenë vendim i popullit, pasi që historia na ka mesuar së tradhëtarët plumbin e kanë hak dhe nga pas ata i ndjek plumbi ku do që jenë.

Po e lidhi këtu edhe një fjalë të Gjafo Idrizit gjatë gjykimit të Avni Rrustemit" po mundoheni të na denoni trimin, por nuk është vrasësi ky, edhe unë po t'a takoja do të shtisha mbi atë tradhëtar" sepse populli i ka denuar bashkëpunëtoret e Serbis dhe ata që kanë punuar kunder interesit të vendit.

Po e quajn Ushtrinë Çlirimtare ndërmarrje kriminale, e lind pyetja si mundet bashkësia ndërkombëtare ta ndihmoj një ndërmarrje kriminale me terë arsenalin ushtarak që ka, duke sulmuar Serbin nga qielli dhe toka, jo jo ata e kanë gabim sepse ky gjykim nuk është ndajë ushtarëve të UÇK-së por do të jetë turpi i Europës dhe atyre që e përkrahen këtë themelim të këtij tribunali.

Askush nuk është kundër drejtësisë, por duam që drejtësia të bëhet në shtetin tonë, sepse ata që mbyllen syt nga e vërteta s'mund të sjellin drejtësi, pasi që për këto krime ishte themeluar Tribunali i Hagës i cili ndau drejtësis në mes të errësirës, ku akoma  Serbia nuk na ka kthyer mira të zhdukur e Bashkësia Ndërkombëtare e drejton gishtin nga ne.

Ata mund të naj denojn trimat por nuk mund të na ndryshojnë të vërtetën, sepse e vërteta është si drita që shihet në mes të errësirës, ata mund të naj denojn trimat por historia do të shkruaj për t'a siq shkruajti për Skënderbeun, për Ismail Qemalin.

Këta trima nuk e patën fatin e Ademit e Hamzes, Mujes e Adrianit, Luanit e Agimit, por patën fatin të vazhdonin rrugëtimin e atyre që i falen jetën kësaj toke.

Po kjo Europ është ajo që coptoj tokat shqipëtare, po kjo europ  popullin shqipëtar gjithëmon e beri kurban, duke përfituar në fatkeqësin e tyre, duke mos i harruar intrigat dhe mashtrimet ndaj në populli të vuajtur shekullorë. Kjo pa drejtësi është vetëm një vazhdimësi e tribunalit të Hagës, misionit të UNMIK-ut, EULEX-it apo edhe Gjykatave Europjane që naj maltërtuan çlirimtaret me akuza të Serbis.

Ju mund t'i shani, ti ofendoni por historin nuk mund të na  ndryshoni, sepse këta trima më pushkën e tyre shkruajten historin me të bukur të popullit Shqipëtar!.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020 - Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)