29 Shkurt 2020

Me Qeverinë e re filloj ç’kapja e Shtetit

Shkruar nga Asllan Dibrani

Situata  alarmante  e parregullsive në administratat e  deri tashme  të Kosovës  është evidente dhe rreshtuar ne rangun ma skandaloz për zhvillimin e  një shoqërie?

Lajmi  i Ministrisë së Punëve të Brendshme për  arrestimin e udhëheqësit të Krimeve Ekonomike në Prishtinë, Lavdim Osmanit,  Lutfi Menxhiqi  dhe disa zyrtareve policor e qytetar tjerë  është efekti  i menjëhershëm  i  qeverisë se re, që ka si prioritet ta  luftojnë krimin dhe  korrupsionin  në Kosovë.

-Informata  sipas Inspektoratit Policor të Kosovës, arrestimi dhe prangosja e udhëheqësve  të Krimeve Ekonomike jap sinjalin se aksioni do te vazhdoj dhe një zot e dine se të cilët bosë do të përfundoj pas grilave.

Vet  fjala  „grupi policësh të cilët dyshohet se u kanë vënë haraç bizneseve dhe  shumë kompanive,jep kuptimin se qytetari ka qene  i martirizuar,i degraduar dhe i nëpërkëmbur  nga  vete” organet  e shtetit” te deri tashem !

 Beteja kyçe e Qeverisë  se  re  është të konsolidojmë sistemin  e përndjekjeve pas krijimit të qeverise Kurti ,dhe te bëhen  reforma ne Ministrinë  e punëve të brendshme.

-Ky korrupsion duhet të luftohet në shkallë të madhe si një nga problemet më të mëdha që ka kaluar shoqëria jonë kosovare qe 20 vjet .

Me këtë vendim Qeveria e Kurtit tregon vendosmëri të fuqishme për ta ndaluar korrupsionit si fenomen i dëmshëm   me pasoja  ekonomike kulturore dhe politike  për Kosovën.

Ekipi operativ nga organet aktuale duhet të jetë shumë i ashpër në luftën kundër krimit të organizuar në bashkëpunim  me Prokurorinë Publike dhe të gjykatat për ta vënë në zbatimi ligjin,rregullin dhe funksionimin  e shtetit të Kosovës ...

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 shkurt 2020 - Drejtoria e Shëndetësisë së bashku me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, do të ofrojnë kontrolle të përgjithshme mjekësore pa pagesë për sëmundje të traktit urinar ku me pas do të ketë prononcim për media nga drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës për Seniorë “Adem Jashari”. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet Kuvendi i Punës i Federatës i Basketbollit i Kosovës (FBK). (Hotel International Prishtina & SPA, ora 10:00)

- Qendra e Levizjes në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Lëvizjes në Arbëri, ora 11:00)

Anibar International Animation Festival organizon bashkëlexim dhe diskutim në Klubin e Kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. (Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë ora 12:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse për Garën Kombëtare për Kitarë, ku do të shpallen rezultatet dhe fituesit që do ta përfaqësojnë Kosovën në Garën Ndërkombëtare që do të mbahet në Qershor 2020, në Monheim në Gjermani. (Amfiteatri i Pallatit të Rinisë, ora 18:00)