20 Korrik 2018

Me 22 tetor, mos e vritni të ardhmen e fëmijëve tuaj

Shkruar nga Islam Krasniqi

Zgjedhjet po afrohen, premtimet po rriten, dyert e familjeve po trokitën çdo ditë nga ata që na errësuan të ardhmen, na shkatërruan ëndrrat, na vranë shpresën për të jetuar në këtë vend.

Ata përsëri po kërkojnë që ti fuqizojmë më votën tonë, ta vazhdojnë përse mbrapshti aty ku e lanë, me premtime e gënjeshtra boshe.

 28 Tetori po afrohet, ajo ditë vjen shumë shpejt, andaj fokusohu të individi, jo të partia, së partia ishte ajo që na solli në këtë gjendje, duke na përplasur në fytyrë gënjeshtrat e tyre madhore, premtimet e tyre të pa moralshme.

Ata vazhduan duke na fyer, e ofenduar në mënyrë të civilizuar apo edhe demokratike, fjalët në sy të ëmbla po trajtimi më keq se kafshët, duke na përbuzur në mënyra të ndryshme.

Gjithmonë po presim nga bashkësia ndërkombëtare për ndryshime, pa e ditur së vetë ndryshimi fillon nga ne, nga vota jonë.

Mos të kërkojmë që plagët tona të na i shërojnë të tjerët sepse të huajt vetëm na thellojnë dhimbjen, andaj shërimin e kemi në dorën tonë, duke e vendos votën aty ku duhet, aty ku gjen shërim arsimi, shëndetësia, kultura, zhvillimi.

Të hidhet vota aty ku ndaj të varfërve mbretëron modestia, ndaj vendit dashuria.

Të këto parti nuk ekziston etika, morali, identitetin e kanë shkelur më dy këmbët, familjet e dëshmorëve u harruan, amanetin e tyre e shiten për qëllime personale, dhe akoma fushatën e bëjnë të njëjtë që nga pas lufta, duke u thirrur në vlera që kurrë si patën, në kontribute të rrejshme.

 Duhet të zgjohet populli nga gjumi, mos të bie pre e premtimeve boshe, unë do ti punësoj 300 mijë vetë, tjetri do ti punësoj 200 mijë veta, unë do të hapë fabrika, unë do ta luftojë krimin e organizuar dhe korrupsionin, e në fakt rezultatet ishin zero, përkundër se ata (Politikanet) vazhduan realizmin e ëndrrave të tyre.

Një thënie e Abraham Lincoln thotë: "Vota është më e fuqishme se plumbi! Me plumb mund të vrasësh armikun tënd, kurse me votë, mund të vrasësh ardhmërinë e fëmijëve të tu” andaj përdore të drejtën tuaj me kujdes, që të mos ndodh e dyta.

Kjo klasë politike ka shkatërruar gjithçka. Arsimin e kanë gjunjëzuar, me faktin se PISA na vlerësoj ashtu, e fëmijët e po këtyre politikaneve arsimohen neper Universitete apo Kolegje me renome botërore, e për degradimet brenda vendit s’ka rendësi.

Zgjoje shpresën me 22 tetor, se ti je ai që mund ti thuash stop parregullsisë, mund ti hapesh shtegun e zhvillimit, ta rregullosh pasqyrën e shtetit e cila është e thyer nga politikanë të pa përgjegjshëm!..


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Korrik 2018 - Në Universitetin “Kadri Zeka ” në Gjilan mbahen provimet pranuese. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporti, Kujtim Gashi merr pjesë në vendosjen e gurthemelit të Pishinës Olimpike në në Prizren, investim i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Palestra Sportive “Sezai Surroi” Prizren, ora 10:30)

- Nisin punimet për ndërtimin e rrugës  në fshatin historik - turistik Belle. (Kilometri i-të  përgjatë rrugës në grykën e Deçanit  afër hotel Kalaja, ora 10:00)

- Policia e Kosoves fillon shpërndarjen e broshurave sipas projektit "Për një vit më të sigurt në trafik” me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë ata vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë npër rrugët e Kosovës. (Pikë Kalimi Kufitar në Merdar, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bashkëbisedojë me studentë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Lipjanit. (Objekti i Komunës, ora 11:30)

- Komuna e Shtërpcës, Agjencia Austriake për Zhvillim dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim organizojnë ceremoninë e hapjes së ndërmarrjes sociale "Shoqata e Pavarur e Grave Sevcë" në fshatin Sevcë. (Ambientet e Ndërmarrjes Sociale në fshatin Sevcë, Komuna e Shtërpcës, ora 11:30)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e MPJ-së, ora ora 13:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe menaxheri i Bankës Botërore për Kosovën Marco Mantovanelli nënshkruajn marrëveshje për financimin e projektit të Ekonomisë Digjitale në Kosovë në vlerë prej  20.7 milion euro. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov mbajn konferencë për media do të mbahet. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 14:30 - vetëm pamje)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:10 - vetëm pamje)

- Në përkujdesjen e Komunës së Deçanit Kryetarit, Bashkim Ramosaj në bashkëpunim më zyrën e diasporës organizohet hapja e  panairit - verorë  2018. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)

- Asociacioni i Agjencive për Zhvillim Rajonal organizon ceremoninë përmbyllëse të dhënies së Granteve. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Rritja e vetëdijës mbi migrimin, refugjatët dhe viktimat e konfliktit, si dhe eksplorimi i kulturës dhe identitetit përmes artit publik, bisedave dhe tregimeve, janë karakteristikat kryesore të ngjarjes 'Arti i Migrimit' që do të mbahet në Prishtinë. (Miqt Pub pranë Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)