17 Janar 2018

Me 22 tetor, mos e vritni të ardhmen e fëmijëve tuaj

Shkruar nga Islam Krasniqi

Zgjedhjet po afrohen, premtimet po rriten, dyert e familjeve po trokitën çdo ditë nga ata që na errësuan të ardhmen, na shkatërruan ëndrrat, na vranë shpresën për të jetuar në këtë vend.

Ata përsëri po kërkojnë që ti fuqizojmë më votën tonë, ta vazhdojnë përse mbrapshti aty ku e lanë, me premtime e gënjeshtra boshe.

 28 Tetori po afrohet, ajo ditë vjen shumë shpejt, andaj fokusohu të individi, jo të partia, së partia ishte ajo që na solli në këtë gjendje, duke na përplasur në fytyrë gënjeshtrat e tyre madhore, premtimet e tyre të pa moralshme.

Ata vazhduan duke na fyer, e ofenduar në mënyrë të civilizuar apo edhe demokratike, fjalët në sy të ëmbla po trajtimi më keq se kafshët, duke na përbuzur në mënyra të ndryshme.

Gjithmonë po presim nga bashkësia ndërkombëtare për ndryshime, pa e ditur së vetë ndryshimi fillon nga ne, nga vota jonë.

Mos të kërkojmë që plagët tona të na i shërojnë të tjerët sepse të huajt vetëm na thellojnë dhimbjen, andaj shërimin e kemi në dorën tonë, duke e vendos votën aty ku duhet, aty ku gjen shërim arsimi, shëndetësia, kultura, zhvillimi.

Të hidhet vota aty ku ndaj të varfërve mbretëron modestia, ndaj vendit dashuria.

Të këto parti nuk ekziston etika, morali, identitetin e kanë shkelur më dy këmbët, familjet e dëshmorëve u harruan, amanetin e tyre e shiten për qëllime personale, dhe akoma fushatën e bëjnë të njëjtë që nga pas lufta, duke u thirrur në vlera që kurrë si patën, në kontribute të rrejshme.

 Duhet të zgjohet populli nga gjumi, mos të bie pre e premtimeve boshe, unë do ti punësoj 300 mijë vetë, tjetri do ti punësoj 200 mijë veta, unë do të hapë fabrika, unë do ta luftojë krimin e organizuar dhe korrupsionin, e në fakt rezultatet ishin zero, përkundër se ata (Politikanet) vazhduan realizmin e ëndrrave të tyre.

Një thënie e Abraham Lincoln thotë: "Vota është më e fuqishme se plumbi! Me plumb mund të vrasësh armikun tënd, kurse me votë, mund të vrasësh ardhmërinë e fëmijëve të tu” andaj përdore të drejtën tuaj me kujdes, që të mos ndodh e dyta.

Kjo klasë politike ka shkatërruar gjithçka. Arsimin e kanë gjunjëzuar, me faktin se PISA na vlerësoj ashtu, e fëmijët e po këtyre politikaneve arsimohen neper Universitete apo Kolegje me renome botërore, e për degradimet brenda vendit s’ka rendësi.

Zgjoje shpresën me 22 tetor, se ti je ai që mund ti thuash stop parregullsisë, mund ti hapesh shtegun e zhvillimit, ta rregullosh pasqyrën e shtetit e cila është e thyer nga politikanë të pa përgjegjshëm!..


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Janar 2018 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për ndërmarrjet sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, nesër më 17 janar 2018, zhvillohen homazhe te shtatorja e Skënderbeut. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit, për vitin 2017 si dhe shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder të 18 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik të këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, Ministri i Financave Bedri Hamza, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla  C 301, ora 11:00)

- Prezantohen projektet e studentëve, të cilët do të pasqyrojnë punën që është bërë gjatë semestrit dimëror 2017/18. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të vizitojë kompaninë e prodhimit të produkteve farmaceutike “Trepharm”. (Hapësirat e “Trepharm” në Sllatinë, ora 12:30)

- Komuna e Gjilanit ben zbulimin e bustit te heroit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. (Sheshi kryesore para zyres se kryetarit ne Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet Akademi kushtuar 550 vjetorit të Skënderbeut, me ç ‘rast do të promovohet pulla postare e Postës së Kosovës dhe Postës së Maqedonisë në të cilen do të nderohen edhe figurat e shquara të shqiptarëve, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora  15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademin e Flakes se Janarit 2018, qe i kushtohet 550 vjetorit te vdekjes se heroit kombetar Skenderbeu dhe 50 vjetorit te protestave masive per flamurin kombetar. (Teatri i Qytetit, ora 16:00)

- Muzeu i Kosovës, me nismën e "Museum Illyricum" - Zvicër, organizojnë ekspozitë me libra; pulla dhe bankënota nga mesjeta e deri në vitet '30-ta. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Hapet ekspozitë 55 portrete për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skenderbeu dhe 50 vjetorit të protestave masive për flamurin kombëtar organizon aktivitetin Peneli i Flakes. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)