22 Tetor 2017

Mashtrimet e IPKO-së

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Nuk isha i vetmi, që u ankova, për here të tretë, në sportelin e ankesave ne selinë qendrore te Ipko-se në Prishtinë.

Kishte edhe shumë klientë tjerë që prisnin në radhë, por përjetimi im, si klient, nga kjo kompani, është, jo vetëm zhgënjim, në shërbim jocilësor, me produkte e saja që ofron, por edhe (mos) komunikimi me klientët, në rast nevoje, kur kërkon ndihmë, si dhe komunikimi zhvatës me mesazhe, që vijnë nga numri 049700700!

Para 45 dite, po në ketë seli, bëra një ankesë,  meqë jam para pagues i një pako, të tv internetit dhe kam probleme të mëdha me shfrytëzimin e internetit, por kohe pas kohe, edhe me programet televizive.

Me premtuan se shumë shpejt ky problem do zgjidhet.

Prita disa ditë, por kot, andaj edhe një here tjetër u ankova në sportelin e kësaj selie.

Me thanë, se sot, skadon afati i pagesës për ketë muaj, andaj paguaj menjihere, me qellim, qe ekipi kur te dali ne teren, te jete pagesa e kryer.

Ok, pagova, ashtu si me thanë. Dy dite me vone, një kontraktues privat i Ipko-se, me thirri në telefon, dhe me tha, qe ditën e nesereme, ta pres ne shtëpi, pa me konsultuar fare se a kam kohe apo jam i zanun.

E prita, hiq me pak , se 1 ore, para shtëpisë, dhe posa erdhi, filloi të ankohet në komunikacionin e sterngarkuar, sikur qe unë të isha fajtor !

Hyri brenda në shtëpi, bëri një matje dhe tha se problemi është në furnizim nga jashtë shtëpie ku me premtoi, se këtë pune, do ta kryejnë gjithsesi, një ditë tjetër.

Kaluan mbi dhjetë ditë dhe defektet ishin te njëjta.

Përmes telefonit kontaktues, 04970700, qe është i vendosur, në web faqen e kësaj kompanie, (për mua mashtruese), tentova të kontaktoj me dikend nga servisi,  ku, disa ditë, rend, thirra me se paku, nga 10 here ne kete numer telefoni, por gjithnjë, paraqitej sekretaria, e cila, mte udhezonte, te shtypi numrin nje apo dy, pastaj te prisni, me arysetim, se linja eshte e zene, dhe kjo perseritej me dhjetëra here ...!

Kuptohet , i mllefosur, vendosa,  ta padise kompanine per mosofrim te shërbimeve sipas kontartes, por po diten kur pergatita lenden, per ta dorezu prane Gjykates, me erdhi edhe nje “sihariq” nga kjo kompani.

Përmes telefonit 049700700, me erdhi një sms me këtë përmbajtje: ”Te nderuar, ju keni 2 dite per te shlyer borxhin e faturës 1059808 me shume 23.50 eur. Ju lutem ta bëni pagesën.Ju faleminderit”!

Serish, u drejtova ne kete kompani,  (mashtruese), dhe kërkova te takohem me ndonjërin nga personat pergjegjes, gje qe arrita ta bej fal nje miku, te cilit , iu rrefeva, për te gjitha cka perjetova , gje qe i kishte, te skanuara, edhe ne kompjuter, por edhe ai, fillimisht, deshi te me mashtroj, duke thene, se i kam borgj pa paguar muajin e fundit, por kur i tregova faturën dhe numrin serik te kuponit, atehere, tha se mesazhi është i përpiluar nga ata larte, dhe eshte standard, qe i dërgohet te gjithëve si paralajmërim se kane borgj, por, te ju, qenka bere nje gabim, qe mund te ndodh , por pa qellim, dhe me premtoi se me rastin do te merren personat me kompetent ne kete kompani(per mua mashtruese, dhe fare serioze ) ne një kohe sa me te shkurtër...!

E publikova këtë rast personal, me te vetmin qellim, se, me siguri, edhe shume klientë tjerë, qe prisnin ne radhe para sportelit te ankesave, por edhe shume te tjerre, qe kerkojne ndihme përmes telefonit 049700700, janë viktima te kësaj kompanie e cila menaxhohet nga hajna dhe mashtrues nga me te ndryshmit, te cilet me para te pista e te dyshimta, kane ba monopol, dhe po rrjepin e vjedhin popullin e mjere, ne emër te shërbimeve te cilat, janë, nen çdo nivel !

E dij se vonon, por,  I P K O , shihemi te vendi !

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2017

- Kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka do të votojë në Prishtinë ku me pas do të jap deklaratë për media për fillimin e votimit në Republikën e Kosovës. (Qendra e Votimit 1907E, në Fakultetin Teknik, ora 07:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media lidhur me hapjen e vendvotimeve. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 8:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e parë për media për hapjen e vendvotimeve. (Qendra për media e DnV-së në Hotel Sirius, ora 9:00)

- Deputetit i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti voton në Prishtinë. (Vendvotimi në Fakultetin Juridik, ora 9:00)

- Kandidatja për Kryetare të Komunës së Mitrovicës nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, znj.Valdete Idrizi do të shpreh të drejtën e votës në Mitrovicë. (Shkolla Fillore “Andon Z. Çajupi”, ora 9:00)

- Kandidati për Kryetar të Prishtinës, Arbër Vllahiu, do të votojë në Prishtinë. (Vendvotimi në Shkollën e Mesme “Sami Frashëri” , ora 9.30)

- Banorët e lagjes jashari nga prekazi dalin në mënyrë të organizuar për të votuar. (Nisja nga kompleksi memorial "Adem Jashari" në Prekaz, ora 10:00)

- NISMA për Kosovën thërret konferencë për medie në lidhje me zgjedhjet lokale që po mbahen sot në nivel vendi. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 10:00, shtyhet, ora 12:30)

- Kandidati për kryetar të Gjilanit, Lutfi Haziri, voton në Gjilan ku me pas edhe do të deklarohet për mediat. (Shkolla fillore “Abaz Ajeti”, ora 10:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj me bashkëshorten Anita Haradinaj, do të votojnë në Prishtinë. (Shkolla e Mjekësisë “Ali Sokoli”, ora 10:00)

- Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Kryetar të Prishtinës, Shpend Ahmeti voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 10:00)

- Kandidati i NISMA’s për kryetar të Prishtinës, Shyqiri Bytyqi, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 11:00)

- Kandidatit për Kryetar të Komunës së Prishtinës nga AKR, Selim Pacolli do të votojë në Hajvali. (Shkolla fillore "Shkendija", ora 10:00)

- Kandidatit i LDK-së për kryetar të Lipjanit, Imri Ahmeti do të votoj në në fshatin Poturovc të  Lipjanit. (Qendra e Votimit në Poturovc, ora 10:00)

- Kandidati për kryetar të Prishtinës, Lirak Celaj, do të votojë në Prishtinë. (Shkolla Fillore "Gjergj Fishta", ora 10:30)

- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara, Greg Delaëie viziton qendrën e thirrjeve të Demokracia në Veprim. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, voton në Prishtinë. (Shkolla Fillore, "Faik Konica", ora 11:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e dytë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 11:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 11:30)

- Kryetari i NISMA për Kosovën, Fatmir Limaj, voton në Prishtinë. (Shkolla fillore “Faik Konica”, ora 12:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e parë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 12:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e dytë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- NISMA për Kosovën mban konferenca e radhës për medie. (Selia qendrore e NISMA për Kosovën, ora 15:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e tretë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 15:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 15:30)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e dytë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 16:00)

- Demokracia në Veprim mban konferencen e tretë për media për daljen dhe mbarëvajtjen e votimit. (Hotel Sirius, ora 18:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e tretë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 18:00)

- NISMA për Kosovën mban konferenca e radhës për medie. (Selia qendrore të NISMA për Kosovë, ora 18:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban konferencën e katertë lidhur me pjesëmarrjen në votime deri në ora 19:00. (Qendra Mediale të KQZ-së në ndërtesen e KQZ-së, ora 20:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës gjatë ditës së sotme do të mbajë konferencën e katertë për media. (Selia Qendrore e AAK-së, ora 20:30)