12 Dhjetor 2018

Luta do ta shkruaj historinë më 16 nëntor!

Shkruar nga Burim Elezi

Të gjithë e njohin bagazhin intelektuar të Lutfi Hazirit, aktualisht nënkryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe kryetar i Gjilanit. E njeh Gjilani, Anamorava, Prishtina, Tirana, Shkupi, e gjetiu.

E ka dëshmuar veten që është lider i pamposhtur. Përveç tjerasht, Luta do të mbahet në mend si njeriu që ndali teposhtëzen e LDK’së në Gjilan e Anamoravë, duke e rikthyer në krye pas gjashtë vitesh.

E mbaj në mend në një mbledhje të kryesisë së Degës në vitin 2011, kur na tha se duhet të punojmë natë e ditë dhe zgjedhjet duhet t’i fitojmë me mbi 25 mijë vota.

E kujtoj, poashtu, që ne e shikuam njëri-tjetrin me habi, nga pak edhe duke qeshur ‘si nër veti’ se si ka mundësi që prej 9 mijë vota në vitin 2009, të kalojmë në 25 mijë pas katër vjetësh.

Jo që doli ashtu, por Luta ia theu rekordin edhe parashikimit të tij, duke triumfuar në mënyrë plebishitare.

Në vitin 2017 ndryshuan gjërat në zgjedhjet nacionale dhe të gjithë e dimë rezultatet. Edhe ata që patën ambicje për të dalë kandidat për kryetar Komune, u strukën. Luta kishte deklaruar se nuk do të jetë më kandidat qysh para një viti.

Kryetarët e nëndegëve të LDK’së në Gjilan e lusnin ‘si për gjak’ që të dalë sërish për hirë të partisë, për hirë të gjilanasve, për hirë të projekteve të mëdha.

Mbi të gjitha, Luta kishte kërkesa të mëdha prej qytetarëve të rëndomtë për t’i prirë edhe njëherë garës për kryetar.

Dhe, si lider i vërtetë që është, pas një rezultati jo të mire në zgjedhjet nacionale, e mori mbi supe edhe njëherë barrën për t’i prirë LDK’së në Gjilan. Kësaj radhe ngadhnjeu edhe më fuqishëm se në vitin 2013.

Por, ajo që mund ta them me bindje të plotë është që Lutfi Haziri do ta shkruaj historinë më 16 nëntor, në tubimin e përmasave të Ibrahim Rugovës në vitin 2000, në Stadiumin e Qytetit.

Veç Luta, pas Ibrahim Rugovës, mbush salla që qindra njerëz mbesin jashtë, por do ta mbush edhe stadiumin ‘knap’, duke u krijuar një standard i ri pas 15 vjetësh në politikën kosovare.

Për fund,  jam i bindur që do ta dyfishoj votën më 19 nëntor me mbështetje përtej partiake, pra me mbështetje qytetare.

(Autori është anëtar i kryesisë së Degës së LDK’së në Gjilan, njëherit përfaqësues i partisë në Komisionin Komunal Zgjedhior)

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 dhjetor 2018 - Mbahet hapja zyrtare e projektit KosLift i cili mbështetet nga Ambasada Norvegjeze në Prishtinë dhe implementohet nga IPKO Foundation dhe RIT Kosovë. (Kampusi i RIT Kosovë, në Universitetin Amerikan, ora 9:30)

- Fondi për të Drejtën Humanitare Kosovë në kuadër të projektit "Mbështetja në procedimin e krimeve  të luftës të kryera gjatë luftës në ish-Jugosllavi" me partnerët Dokumenta nga Zagrebi dhe Fondi për të Drejtën Humanitare nga Beogradi organizon konferencën më temë 'Mbështetja  në procedimin e krimeve të kryera në luftëra të ish-Jugosllavisë'. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Let’s Do It organizon aksion pastrimi te “Tregu i Gjelbër” në Prishtinë. (Tregu i Gjelbër, rruga që e lidh me lagjen “Kalabria”, ora 10:00)

- Ministria e Administratës Publike organizon ceremoninë e vënies së gurthemelit për ndërtimin e Shkollës së Mesme të Muzikës dhe të institucionit parashkollor-Çerdhes në Prizren. (Lagjja “ Bajram Curri”, që gjendet përballë shkollës së mesme të mjekësisë “ Luciano Motroni” në Prizren, ora 10:00)

- Ministris së Shëndetësisë, Uran Ismaili raporton para Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale lidhur me procesin e revidimit të listës esenciale të barnave, vonesat në përmbushjen e agjendës legjislative dhe projeksionet buxhetore të Ministrisë së Shëndetësisë për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini. (Objekti i Komunës së Gjakovës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Kinematografinë, shqyrtimi i Projektligjit për të drejtat e autorit dhe të drejtat e përafërta,etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 10:00)

- Prezantohet kampanja informuese ”Kodi Civil qëndron për qytetarët e barabartë të Republikës së Kosovës,” organizuar nga projekti i financuar nga Bashkimi Evropian “Mbështetje Kodit Civil - faza 2”, i cili po mbështetët nga Ministrinë e Drejtësisë. (Hotel Ulpiana në Graçanicë, ora 10:30)

- Demokracia Plus dhe USAID organozijnë debat publik lidhur me prokurimin publik në Gjilan. (Hotel Kristal, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së në kompleksin Qafa, ora 11:00)

- Let’s Do It në bashkëpunim me nxënësit e shkollës ‘’Hivzi Sylejmani’’ organizon aksion pastrimi në Fushë Kosovë. (Oborri i shkollës Hivzi Sylejmani, ora 11:55)

- Punëtorët e NTP “Pallati i Rinisë” mbajnë një protestë përmes së cilës do t’i shprehin shqetësimet dhe pakënaqësitë e tyre për mos marrjen e pagave që tre muaj më radhë. (Para Newborn,ora 12:00)

- Banorët e fshatit Cikatovë mbajn protestë në mbrojtje të pronave stergjyshore te marrura në menyrë tinzare nga ana e Komunës se Drenasit dhe te cilat u janë shitur New Co Feronikeli, pa i kompenzuar asnjëherë. (Para Gjykatës Themelore të Prishtinës  dega në Drenas, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare të Bizneseve organizon konferencën për media lidhur me ndikimin e taksës 100 % në ekonominë e Serbisë. (Selia qendrore e AKB-ës në Tophane, ora 13:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët qendrore te Vetëvenosjes, ora 13:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë tryezën e diskutimit me temë “Integriteti, Llogaridhënia dhe Efikasiteti i sistemit të drejtësisë - Nevoja për Vetting”. (Hotel Sirius, ora 14:00)
 
 - Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Dragashit Shaban Shabani. (Objekti i Komunës së Dragashit, ora 14:00)

- Zëvendësshefja e misionit të ambasadës së SHBA-ve në Kosovë, Colleen Hyland, dhe Drejtoresha e Korpusit të Paqës, Dr. Darlene Grant, do të mbajnë fjalime në një takim me kryetarët e komunave të Kosovës. (International Hotel Prishtina, ora 16:00)