27 Maj 2019

Liberalizimi, mundësi apo mashtrim për rininë

Shkruar nga Shpëtim Morina

Liberalizimi i vizave për rininë tonë po shihet një dritare e madhe në drejtim të levizjes së lirë të rinisë sonë. Rinia jonë si e vetmja e izoluar në rajon dhe Evropë.

Me anë të liberalizimit po i ofrohet mundësia e barabartë e lëvizjes me të gjithë të rinjët tjerë.

Perspektiva e ulet që po i ofrohet në Kosovë ka bërë që rruga e vetme për ta të mbes migrimi nga vendi dhe kërkimi i një rruge të re drejt stabiliizimit të tyre jetësor.

Shkaqet tanimë dihen, që gjendja e rëndë ekonomike, arsimore, shëndetësore, sociale ka bërë që Liberalizimi i vizave.të jetë zgjidhja e vetme për rininë.

Mundësia e shfrytëzimit të Liberalizimit për punë në vendet evropiane është një shkelje e rregullave të liberalizmit të cilën e kanë bërë më herët edhe vendet tjera fqinje.

Mirëpo humbja e shpresës nga ana e rinisë së vendit tonë për një perspektivë më të mirë për të ardhmen ka bërë që të kërkohen të gjitha rrugët, shtigjet vetëm që të realizojnë ëndërrën e tyre për një jetë më të mirë.

 Evropa është duke importuar nga Kosova për momentin kuadrot më profesionale të vendit tonë dhe deficitare duke i ofruar kushte më të mira që të punojnë në profesionet e veta në të cilat kanë dhënë maksimumin e mundshëm profesional dhe që nuk i është shpaguar mundi në vendin e tyre.

Institucionet qeverisëse në Republikën e Kosovës nuk i kanë kushtuar vëmendjen e merituar rinisë as në politikat e arsimit.

Faza e parë ku është dashur të ofrohen programe adekuate që në shkollim të mesëm – janë shkollat profesionale me drejtime praktike në mënyrë që të bëhet aftësimi i duhur profesional dhe që të realizohet punësimi me i shpejt i tyre.

Niveli kaq i lartë i diplomave Bachelor dhe Master me të cilat janë të pajisura rinia jonë dhe në anën tjetër niveli kaq i lartë i papunësisë së rinisë sonë është një shenjë alarmuese për institucionet tona arsimore në mënyrë që të realizojnë strategji të mirëfillta ku bazohen në tregun e punës e jo në kërkesat militante e partiake në mënyrë që të plotësohen apetitet e partive politike.

Sistemet dhe strategjitë profesionale duhet të jenë të shpejta, praktike dhe me synim ardhmërinë e rinisë sonë.

Politika vendore ka një obligim moral që rinisë sonë t’i ofron kushte optimale në mënyrë që të japin kontributin për vendin e tyre.

Liberalizimi i vizave duhet të jetë edhe një mundësi për shkëmbim të përvojave me rininë evropiane.

Vendi ynë ka fatin që ka një rini mjaftë të shëndosh dhe të aftë e të gatshme për punë qka nuk e ka Ò«do vend.

Kësaj rinie i kanë borgj këta politikanë që të i’a ofrojnë kushtet që ia lehtesojnë jetën e jo e kundërta. Ofrimi i një të ardhme të sigurt rinisë sonë do ti jepte një vullnet dhe kthim të shpreses rinisë sonë për të dhënë kontributin e tyre të vlefshem në vendin tone.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 maj 2019 - Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, Dragutin Dakic pritet me ceremoni ushtarake në Ministrinë e Mbrojtjes ku edhe do te takohet me Gjeralin e FSK-se Rrahman Rama. (Objekti i Ministrisë së Mbrojtjes, ora 9:00)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian, Nataliya Apostolova do të marrë pjesë në ngjarjen e nisjes të fazës së dytë të projektit Harmonizimi i Arsimit me Tregun e Punës. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në hapjen e ditës Olimpike në Ferizaj. (Ferizaj, ora 9:30)

- Në organizim të Komitetit Olimpik të Kosovës e në bashkëpunim me DKRS-në dhe me Drejtorinë e Arsimit të komunës së Mitrovicës do të organizohet Dita Olimpike e Kosovës dhe me këtë rast do të mbahet një vrapim në të cilin do të marrin pjesë të gjithë nxënësit e moshës 11 vjeçare të shkollave fillore të qytetit të Mitrovicës. (Sheshi “Adem Jashari” në Mitrovicës, ora 9:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim nënkryetarin e Këshillit të Atlantikut, Damon Wilson. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 9:35)

- Ministri i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Rrustem Berisha takohet me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, Dragutin Dakic. (Kabineti i Ministrit të Mbrojtjes, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala shqyrton Plotësim-ndryshimin e kërkesës për buxhet si dhe formimin e grupeve hetuese në kuadër të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, sallën N 303, ora 10:00)

- 25 kompani vendore që kanë dhënë shërbimet në ndërtimin e autostrades Arben Xhaferi protestojnë për shkak të mos kryerjes se pagesave ndaj këtyre kompanive për punën që kanë kryer. (Para kampit Bectel & Enca në Ferizaj

-  Kuvendi Komunal në Deçan mban mbledhje të jashtëzakonshme lidhur me zbatimin e vendimit të Gjykatës  Kushtetuese dhe pasojat për Zhvillimin  Ekonomik të Komunës së Deçanit. (Salla e Asamblesë Komunale, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Këshillit Gjyqësor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin nga North Atlantic, të prirë nga zv.presidenti ekzekutiv Damon Wilson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:10 - vetëm pamje)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ndihmës sekretarin gjeneral të OKB-së për Evropë, Azinë Qendrore dhe SHBA, Miroslav Jenca. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të zhvilloj vizitë në Komunën e Ferizajit me ç’rast do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve kapitale. (Komuna e Ferizajt, ora 10:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi mban konferencë për media. (Ambientet e Komunës, ora 11:00)

- Drejtori për Buxhet dhe Financa i Komunes se Gjilanit, Zijadin Maliqi mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e ajrit nga ndotja. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, bashkë​ me ministrin e Shëndetësisë, Uran Ismaili, merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit për herë të parë në Kosovë, të Udhëzimin Administrativ për rregullimin dhe unifikimin e çmimit të barnave në nivel vendi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi bashk me kryetarin e Komunës së Ferizajit Agim Aliu, vizitojnë punimet e Qendrës Multifunksionale në fshatin Greme. (Fshati Greme, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të operacionit “Shigjeta DO-2” dhe luftimeve në Pashtrik. (Fshati Planejë, Komuna e Prizrenit, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ambasadori Christian Heldt do të mbajnë fjalë rasti gjatë inaugurimit të Katedrales së Novobërdës të restauruar rishtaz. (Novobërdë, afër Kalasë, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së Shtabit Lokal. (Baran- Komuna e Pejës, ora 16:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së Betejës së 29 Majit. (Vranoc, ora 16:50)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së betejës së 29 Majit. (Kryshec, ora 17:10)