13 Prill 2021

Lamtumirë atdhetar e Hero që nuk ta ditëm emrin!

Shkruar nga Arsim Rashiti

Ishte gushti i vitit 1998, kur për herë të parë në Llap, zbarkon Ushtria Çlirimtare e Kosovës – UÇK, pikërisht në shtëpinë e Rizah Mehmetit (Bacës Rizë), në fshatin Buricë.

Kur kishte dilema për prezencën e UÇK-së në atë kohë, Baca Rizë, me zemër të hapur, siç e ka zakon shqiptari, e hapi portën e shtëpisë së tij për vendosjen e djemve dhe bijave të guximshëm të UÇK-së.

Aty u ngrit flamuri kombëtar dhe u hapën istikamet e para të UÇK-së. Ajo pikë mori emrin Brigada 151 “Zahir Pajaziti” në Zonën Operative të Llapit.

Shtëpia e Bacës Rizë ishte foleja e UÇK-së në Llap. Te ky burrë ishte brumosur që herët vetëdija e mobiliizimit kombëtar për çlirim të vendit. Urtësia dhe guximi janë të pandashme.

E, këto virtyte i kishte Baca Rizë. Përtej kësaj, si një atdhetar i madh, i guximshëm dhe i urtë, Baca Rizë, sakrifikoi shumë për lirinë e vendit, të cilën e gëzoi, por zhvillimin e pritshëm ndoshta nuk e përjetoi.

Nuk u dorëzua në asnjë moment edhe gjatë torturave, rrahjeve, maltretimeve psiqike e fizike në burgun e Nishit për disa vite, i cili ishte burgosur gjatë luftës së fundit.

Me duar e këmbë të lidhura e mundën duke e maltretuar, por nuk ia mposhtën vendosmërinë e këtij burri të pathyer e me zemër të çelikt!

O atdhetar e Hero, përveç titullit veteran i UÇK-së, që të takonte, sepse ishe pjesëtar i UÇK-së, së bashku me dy djemt, Fadilin e Hilin, meritoje mirënjohje shtetërore për sakrificën në çlirim të vendit.

Meritoje, që sot në lamtumirën e fundit për në botën e përtejme, të nderoheshe me ceremoni shtetërore!

 Të paktën një kurorë në shenj falënderimi, që nuk kurseve asgjë për lirinë që ne sot e gëzojmë dhe brezat e ardhshëm!  

Por, jo. Nuk u kujtuam për këto, sepse nuk ta ditëm emrin!

Vehbi, Hysen, Fadil, Naim, Agim, Tahir, ju humbët babain, e ne humbëm mikun familjar!

Të jetoni me kujtimet më të mira të Bacës Rizë.

Ngushëllime të përzemërta!

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Prill 2021

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Basri Maksuti për vepren penale 'Falsifikimi i rezultateve të votimit'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Qeverisje Lokale, Zhvillim Rajonal dhe Media në të cilën do të behët konstituimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Konstituohet Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Rolling Film Festivali i cili organizohet nga OJQ Roma Versitas Kosovo dhe Romawood mban konferencën për media. (Kino Armata, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Shëndetësi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Fondi i Sfidave të Kosovës organizon eventin online për shpalljen e thirrjes së parë për shprehje interesi, në mbështetje të projekteve të trajnimit bashkëpunues. (Platforma Zoom, ora 11:00)

- Akademia Diplomatike e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe Ambasada e Republikës së Francës në Republikën e Kosovës, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis dhe Infrastrukturë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Partia Liberale Egjiptiane do të dorëzojë ankesë në Gjykatën Kushtetuese lidhur me te drejtën e tyre të mohuar nga PZAP-ja dhe Gjykata Supreme në lidhje orkestrimin e votave nga ana e “Romani Iniciativa” në vendbanime me shumicë të komunitetit Serb në zgjedhjet e parakohshme të 14 Shkurtit. (Gjykata Kushtetuese, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja konstituive e komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media lidhur me një studim hulumtues për qytetarët kosovar që vizituan Shqipërin dhe Malin e Zi, si pasojë e kufizimit dhe mbylljes në Kosovë e që këto patën pasoja ekonomike dhe financiare për vendin tonë. (Zyret e AKB-së, ora 13:30)