14 Dhjetor 2018

Kuvendi duhet të japë mesazh të qartë karshi ambicies territoriale të Serbisë

Shkruar nga Bahri Bivolaku

Kuvendi i Kosovës, sot, jo vetëm që vendos për kufirin e shtetit të ri me Malin e Zi por dhe përcjell mesazhin e duhur për Serbinë, karshi ambicies së tyre terri-toriale. Modeli kadastral i përcaktimit të kufirit të shtetit të ri, e jo ai etnik historik a gjeografik siç preferojnë me broçkullat e tyre ekspertët hileqar e ziliqar, ruan tërësinë teritoriale të Kosovës.

Individualizmi i Bulliçit, Grudës dhe të tjerëve si ata që del nga xhelozia e të shkolluarve, konsideroj të shfaqet si tendencë e për-jashtimit ose pavetëdijshmë-risë, lidhur me çështjet që tejkalojnë veten e tyre dhe, në këtë mes mendoj të kenë humbur fillimin e problematikës duke dëshiruar të merren me fundin, epilogun e problemit, gjersa tek fillimi mrizonin e nuk ishin askund.

Qasja e tillë në vijëzimin e kufirit sikur e Buliçit , Grudës e tjerëve e lë Kosovën pa veriun dhe një pjesë të Anamoravës. Gjeneralët e NATO- s por dhe politikani i rryer i shpërblyer me çmimim NOBEL për paqe, Ahtisari e ka pasur të qartë problemin, andaj edhe ka ecur në rrugën e përcaktimit të kufijve të shtetit të ri në bazë të modelit kadastral.

Deputetët e Kuvendit të Republikës së Kosovës sot para vetes kanë dy mundësi: ose të përligjin vijëzimin e kufirit me Malin e Zi dhe përmes saj të japin mesazhin e qartë për Serbinë ose të zgjedhin rrugën e kundërt duke hapur tema që për kuftijtë e Kosovës të dialogohet me shtetin mik të Malit të Zi, e rrjedhimisht edhe me Serbinë. Në këtë rrugëtim Kosova do të jetë e izoluar nga miqtë ndër-kombëtarë dhe pasojat do të dihen. Në këtë rast, kufiri i Kosovës i negociuar në bazë të broçkullave të Buliiqit Grudës e të tjerëve nuk dihet se ku do të jetë, as me Serbinë e as me Malin e Zi.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2018 - Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Ministrinë e Mbrojtjes, shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe shqyrtimi i dytë i Projektligjit për shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet turneu kundër Korrupsion “Kosova Open 2018”. (Kino “Armata”,  ora 10:00)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë në bashkëpunim me Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës organizojnë tryezën "Roli i medias dhe shoqërisë civile në luftimin e korrupsionit". (Swiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Instituti D4D organizon hapjen zyrtare të projektit “Rritja e qasjes së grave në punësim”. (Restorant Tartine Deli, Prishtinë, ora 10:00)

- Në kuadër të “Javës Kundër Korrupsionit 2018” mbahet tryeza me temë "Lufta Kundër Korrupsionit në Ballkan. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e përurimit të shtëpisë për familjen skamnore në fshatin Livoç. (Fshati Livoç, ora 10:30)

- Në kuadër të Javës Kundër Korrupsion, Demokraci Plus organizon debatin publik në lidhje me gjetjet e monitorimit të prokurimit publik në Komunën e Prishtinës. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Let's Do It organizon aksion pastrimi në Plemetin të Obiliqt në kuadër të Fushatës "Ta Pastrojmë Kosovën". (Plemetin, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës bën homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova dhe vazhdon më pas për homazhe te varri i Ahmet Krasniqit. (Velani, ora 11:30)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Qendra Tregtare "Plus Center “ organizon hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2018” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU?. (Objekti i Qendrës Tregtare "Plus Center“ ne Ferizaj, ora 12:00)

- Koalicioni i OJQ-ve “Java Kundër Korrupsionit 2018” do të mbajë ngjarjen përmbyllëse të “Javës Kundër Korrupsionit 2018”, ku do të jenë prezent Ambasadorët e Shteteve Anëtare të QUINT, BE dhe Koalicioni i OJQ-ve. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë Akademinë Përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së Heroit Mujë Krasniqi dhe 40 bashkëluftëtarëve të tij. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë, ora 16:00)

- Fondi për të Drejten Humanitare organizon ligjëratën publike “Sot, 20 vite më parë: Rasti Panda”. (Qendra e Dokumentimit në bibliotekën Hivzi Sulejmani, rruga “Sadik Bekteshi” nr 16, ora 16:30)

- Federata Kosovare e Atletikës organizon manifestimin sportiv të atletikës "Laureatët e vitit – Gala Athletics2018”. (Miracle Beni Dona, Zona Industriale, ora 18:30)

- Shfaqet drama jokonvencionale e Mark Ravenhill lidhur me dy vëllezër identikë të cilët ritakohen pasi që janë rritur ndarazi më Gjermaninë lindore dhe perëndimore. (Ambienti i fondacionit “Shtatëmbëdhjetë”, rruga e Muzeu Etnologjik, ora 20:00)