07 Korrik 2020

Krenar që isha pjesë e luftës së shenjtë të UÇK-së

Shkruar nga Albert Bucolli

Lufta e shenjtë e UÇK-së ishte një luftë e një populli, që kërkonte LIRI dhe ka pas vetëm një qëllim, Çlirim nga okupatori fam keq Serb.

Prandaj, nuk mund të denohet dhe nuk do të mohohet, sepse këtë e kanë bërë dhe do ta bëjnë të gjithë popujt e okupuar!

Asnjë gjykatë nuk do të mund të vendos dhe gjykoj çlirimtarët, të cilët luftuan spastrimin etnik dhe represionin shekullor.

Ushtarët dhe udhëheqësit e UÇK-së kanë dëshmuar, që ata kishin të drejtë, prandaj edhe çdo akuzë do të përfundoj më liri për çlirimtarët dhe për këtë jam i bindur.

Ju do të dilni faqebardhë si në çdo sfidë tjetër dhe unë jam krenar që isha bashkëluftetar dhe bashkarisht kemi bërë kthesen historike të popullit dhe kombit tonë, mbi të cilën luftë dhe sakrificë është krijuar shteti i Kosovës.

Fatëkeqësisht për këto akuza të pabaza kanë kontribuar edhe disa të ashtuquajtur shqiptarë, të cilët për interesa personale, që i shijojnë sot nepër vende të ndryshme të Evropës, kanë shpifur dhe krijuar raste të paqena, vetëm për të përfituar dokumente (leje qëndrim) dhe kanë krijuar dëshmi fallco.

Për shpifje ndaj UÇK-së duhet hetuar dhe dënuar shpifësit të cilët nuk po dëmtojnë vetëm individë, por luftën e shenjtë të liri dashësve.

Në fund, sëcilit shqiptarë që i gëzohet akuzave ndaj çlirimtarëve qoftë i turpëruar, sepse falë luftës edhe ata gëzojnë lirinë.

Drejtësi dhe liri për çlirimtarët!

/Autori është ish Ushtar i UÇK‘s/

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 Korrik 2020

- Dr. Basri Sejdiu do të mbajë konferencë për media lidhur me vendimin e Bordit Drejtues për shkarkimin nga detyra e drejtorit të përgjithshëm të SHSKUK. (QKUK, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi do të vizitoje Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Komunës së Prishtinës, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi do të mbaj takim me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami me të cilën do të bisedoj lidhur me pagesën e pagave të  punëtorëve nga pakoja emergjente, tërheqjen e mjeteve për punëtorë nga fondi i kursimeve si dhe eliminimin e gabimeve teknikeve gjatë  aplikimit për pakon fiskale emergjente. (Kabineti i ministres Bajrami, ora 11:00)

- Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi pas takimit me Ministren e financave, znj. Hikmete Bajrami do të mbaj konferencë për shtyp, ku do të ju njoftojë lidhur me këtë takim. (Zyret e Sindikatës në objektin e ish Gërmisë, ora 11:45)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 12:00)

- Me hapjen e ekspozitës multimediale në hapësirat e SENSE Qendrës në Pulë, Qendra për Drejtësi Tranzicionale në bashkëpunim me Fondin për të Drejtën Humanitare Kosovë nisin kampanjën me titull: Srebrenica 25: Së bashku kundër virusit të mohimit në ditën kur në vitin 1995 ka rënë Srebrenica. (Transmetim direkt livestream http://srebrenica.sensecentar.org, ora 17:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Malësi e Vogël dhe Gexhë. (Objekti i Shkollës Fillore të Mesme të Ulët “Skender Kastrati” në fshatin Malësi e Vogël, ora 19:00)

- Komuna e Rahovecit mban dëgjim publik me banorët të fshatrave Ratkoc, Dejnë, Vrajak dhe Bratotin. (Objekti i Shkollës  Fillore të Mesme të Ulët “4 Dëshmorët” në fshatin Ratkoc, ora 20:00)