13 Dhjetor 2017

Kosovës i duhen institucione e jo takime e seanca boshe

Shkruar nga Albert Ramadani

Seanca dhe takime boshe, nuk i duhën vendit, Kosova nuk e ka lluksin të mbajë seanca e takime pa asnji rezultat, partit politike nuk janë duke vepruar në dobi të institucioneve dhe qytetarëve, gjdo ditët e gjdo minut i humbur vendit do ti kushtoj.

Deri sa Kosova pret që të bëhet pjesë e Interpolit, nuk është aspak e çuditshme nëse deshton ne antarsimi e saje, në ketë organizat botërore te siguris, dështim ne këte organizat dhe ne organizatat të rëndesishme siç është Interpoli, Unesco dhe në organizata të tjera botërore, të gjitha kto dështime janë si pasoje e politikës së gabuar.

Kosova nuk ka kapacitet ti përballojë bllokadave, vakumeve sa herë që ju duhën partive politike për interesa krejtsisht të ngushta, partit nuk duhet të zhvillojnë politika bllokues për ta degraduar vendin, degradimi dhe bllokimi institucioneve i jepe imazh të keq Kosovës edhe pse deri më tani mjaft i kemi dhënë, Takime seanca boshe nuk na duhën, logjika e partive politike ne vendin tonë ju thotë se duke i bllokuar institucionet dhe duke mos lëshuar rrugë ndoshta mos po rritëm tek elektorati.

Jo kjo është logjike shumë e gabuar, se në asnji vend me demokraci të frymës perendimore nuk veprojnë me teke inate barikadime grupore, partit politike duhet të reflektojn pozitivisht nuk duhët ta lën vendin pa institucione, nuk duhet të mendojn negativisht nuk duhet ta bllokojn vendin pse nuk po munden të gjinden ne krye te intitucioneve.

Mos formimi institucionev te vendit do ketë pasoje te mëdha ne të gjitha sferat politike, ekonomike, sociale kto pasoja do të bartën edhe ne organizimin e jetës së qytetarëve edhe ashtu kogja e rënduar.

Prap po them Kosova nuk e ka lluksin e bllokadave nuk e ka lluksin e organizimit të zgjedhjeve sa here te ju n’teket partive dhe politikanve tone të cilët te pakt jane nga këta qe dëshirojn të ketë zhvillim ky vend nga bllokadat dhe zvarritjet ndosht edhe ktu e kan përfitimin, por nji përfitim i tillë i shkakton pasoja të medha vendit dhe i jep imazh te tërpshum ne arenen ndërkombëtare e ne veçanti qytetarëve te ktij vendi me nje ekonomi te brisht me pak vende pune me pa asnji analiz serioze për ta zhvilluar vendin mos analizimi për një zhvillim dhe mos thithja e investitoreve e ka përgjigjjen e vet.

Bllokim dhe zvarritja e institucioneve jane pasojat e moszhvillimit te vendit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Dhjetor 2017

- Shoqata e Pediatërve dhe Shoqata e Obstetërve dhe Gjinekologëve të Kosvës organizojnë simpoziumin për skrining prental të anomalive të lindura të zmrës. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në takimin e Ekipit Përgatitor për të Vërtetën dhe Pajtimin. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Ministria e Punëve të Brendshme do të organizojë takimin e përvitshëm me kryetarët e komunave të cilët janë edhe udhëheqësit e Këshillave Komunal për Siguri në Bashkësi. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Organizata “Amnesty International” prezanton raportin “Plagë që të djegin shpirtin: Dëmshpërblim për të mbijetuarit e përdhunimit gjatë luftës, por drejtësi s’ka akoma”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojn Panelin Diskutues me temë “Sfidat e Financimit të Subjekteve Politike: Ku qëndron Kosova?”. (Qendra e konferencave Orion, ora 10:30)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi në parim i Projektligjit për Trajtimin e ndërtimeve pa lej. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 11:00 )

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës bën publikimin e raportit “Paraja publike e shpenzuar në media”. (Qendra Kulturore dhe Informative të BE-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të diskutohet rreth sfidave kryesore legjislative dhe politikave lidhur me procesin e MSA-së, me Projektin e Binjakzimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Buxhet për vitin 2018 për ministritë e linjës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Organizata ÇOHU! dhe Qendra Kosovare për Gazetari Hulumtuese-Preportr mbajnë konferencën për media ku do të prezantohet hulumtimi mbi patronazhin politik në Kosovë, përkatësisht punësimet e zyrtarëve në pozita të larta vendimmarrëse të cilët kanë lidhje me partitë politike. (Hotel Sirius, ora 11:30)

- Anëtarët e sindikatës së Korporatës Energjetike të Kosovës dhe punëmarrësit tjerë të KEK-ut protestojnë me qëllim mbrojtjen e vendeve të punës për shkak tëmos realizimit te zhvendosjes se zones 52 ha. nga ana e Qeverise dhe menaxhmentit te KEK-ut dhe shpetimi i vendit nga kolapsi energjetik! (Para Qeverisë së Kosovës, ora 12:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës në bashkëpunim me Qendrën për Paqe dhe Tolerancë  organizon diskutimin publik “Pritjet e serbëve të Kosovës për dialogun Kosovë-Serbi”, pjesë e së cilit janë deputetë të Kuvendit të Kosovës dhe qytetarë. (Media Center në Çagllavicë, ora 13:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të nënshkruan marrëveshje për promovimin e punësimit në sektorin privat në mes MTI-së dhe PPSE-së. (Ndërtesa e MTI-së, ora 13:00)

- Open Data Kosovo dhe Girls Coding Kosova organizojn Orën e Kodimit ne te cilen do të kenë mundësi të kodojnë lojë, programim në telefon, apo edhe Robotikë ku e pranishme do te jete edhe ish-Presidentja e shtetit Znj. Atifete Jahjaga. (Rr. Ganimete Tërbeshi nr. 26A, Aktash, 50 metra larg nga ndërtesës së OSCE, ora 15:30)

- Komuna e Prishtnës organizon hapjen e Tregut të Fundvitit (Sheshi "Zahir Pajaziti", ora 17:00)