20 Korrik 2018

Kosova ende me qeveri në ikje

Shkruar nga Albert Ramadani

Kabineti i qeverisë në ikje po i vazhdon mbledhjet të drejtuara nga kryeministri në dorëheqje. Ky kabinet që nga rrëzimi i qeverisë ka mbajtur disa mbledhje dhe ende po vazhdon t'i mbajë.

Ky ekzekutiv me mandat të kufizuar edhe sa kohë do të udhëheq qeverinë në dorëheqje? Edhe sa kohë do të shkojë deri në formimin e qeverisë së re? Por, pse po ndodhë kjo zvarritje?. Por, pse asnjë qeveri nuk po arrin ta përfundojë mandatin katërvjeçar? Pse në Kosovë, qeveritë lokale po arrijnë ta përfundojnë mandatin e plotë, a në anën tjetër ekzekutivi nuk po arrin ta çojë asnjë mandat deri në fund, shpeshherë madje duke e shkarkuar vetveten.

Krejt kjo vjen si pasojë e mungesës së lidershipit të vendit. Në Kosovë nuk ka lidership për t'i çuar çështjet përpara, por ka vetëm liderë të papjekur në politikë dhe vendimmarrje dhe papjekuria e lidershipit e dëmton gjithë zhvillimin dhe përparimin e vendit. Kur themi dëmton nga papjekuria në politikë, kemi parasysh kur një lidership është mirë i pjekur në politikë, atëherë ai lidership nuk lë posoja dhe nuk lë hendek, por i jep vendit zhvillim.

Po e  marrim si shembull vetëm rënien e qeverisë, ku vendi  shkoi në zgjedhje të jashtëzakonshme. Këto zgjedhje ndodhën dhe të gjitha zgjedhjet që po ndodhin janë krejt në mungesë të pjekurisë së lidershipit. Vetëm zgjedhjet e fundit të 11 qershorit, Kosovës i kushtuan mbi pesë milionë euro, por pesë milionë i duhen edhe për zgjedhjet lokale që do të mbahen më 22 tetor.

Nëse lidershipi jonë nuk tregon vullnet për ta gjetur një zgjidhje për t'i formuar institucionet, shumë lehtë vendi mund të shkojë prapë në zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare, të cilat mund të mbahen në të njëjtën datë me ato të zgjedhjeve lokale dhe nëse vendi shkon prapë ne zgjedhje do të thotë vendit do t'i kushtojnë këto dy palë zgjedhje, mbi dhjetë milionë euro.

Zgjedhje mund të mbajmë sa të duam, por zgjidhje nuk mund të bëjmë për aq kohë sa nuk do të kemi lidership të pjekur dhe me vullnet për t'i dhënë vendit zgjidhje. Zgjidhja e vetme për t'i dhënë vendit zgjidhje është dhe mbetet pjekuria politike e lidershipit tonë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Korrik 2018

- Në Universitetin “Kadri Zeka ” në Gjilan mbahen provimet pranuese. (Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 9:00)

- Grupi inicues kundër rrënimit të objektit të shkollës së verbërve në Pejë mban një konferencë për media. (Sheshi në qendër të Pejës, ora 9:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sporti, Kujtim Gashi merr pjesë në vendosjen e gurthemelit të Pishinës Olimpike në në Prizren, investim i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit. (Palestra Sportive “Sezai Surroi” Prizren, ora 10:30)

- Nisin punimet për ndërtimin e rrugës  në fshatin historik - turistik Belle. (Kilometri i-të  përgjatë rrugës në grykën e Deçanit  afër hotel Kalaja, ora 10:00)

- Policia e Kosoves fillon shpërndarjen e broshurave sipas projektit "Për një vit më të sigurt në trafik” me qëllim të sensibilizimit të pjesëmarrësve në trafikun rrugor, qoftë ata vendor, bashkatdhetarët dhe të huajt që hyjnë dhe qarkullojnë npër rrugët e Kosovës. (Pikë Kalimi Kufitar në Merdar, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të bashkëbisedojë me studentë të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”. (Kabineti i Presidentit, ora 11:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Lipjanit. (Objekti i Komunës, ora 11:30)

- Komuna e Shtërpcës, Agjencia Austriake për Zhvillim dhe Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim organizojnë ceremoninë e hapjes së ndërmarrjes sociale "Shoqata e Pavarur e Grave Sevcë" në fshatin Sevcë. (Ambientet e Ndërmarrjes Sociale në fshatin Sevcë, Komuna e Shtërpcës, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dekoron këngëtaren Era Istrefi me Medaljen Presidenciale Jubilare të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë. (Kabineti i Presidentit, ora  12:30)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione  takohet me përfaqësues të Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur për të diskutuar lidhur me çështjen e Personave të Pagjetur pas samitit të mbajtur në Londër. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, 13:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e MPJ-së, ora ora 13:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe menaxheri i Bankës Botërore për Kosovën Marco Mantovanelli nënshkruajn marrëveshje për financimin e projektit të Ekonomisë Digjitale në Kosovë në vlerë prej  20.7 milion euro. (Ndërtesa e Qeverisë, kati 11, ora 14:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli do të pret në takim homologun e tij nga Republika e Maqedonisë, Ministrin e Punëve të Jashtme, Nikola Dimitrov mbajn konferencë për media do të mbahet. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 14:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 14:30 - vetëm pamje)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikola Dimitrov. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:10 - vetëm pamje)

- Në përkujdesjen e Komunës së Deçanit Kryetarit, Bashkim Ramosaj në bashkëpunim më zyrën e diasporës organizohet hapja e  panairit - verorë  2018. (Qendra e qytetit të Deçanit, ora 16:00)

- Asociacioni i Agjencive për Zhvillim Rajonal organizon ceremoninë përmbyllëse të dhënies së Granteve. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Rritja e vetëdijës mbi migrimin, refugjatët dhe viktimat e konfliktit, si dhe eksplorimi i kulturës dhe identitetit përmes artit publik, bisedave dhe tregimeve, janë karakteristikat kryesore të ngjarjes 'Arti i Migrimit' që do të mbahet në Prishtinë. (Miqt Pub pranë Swiss Diamond Hotel, ora 17:00)