29 Shtator 2020

Kosova, atdhe i bijve të ISIS-it

Shkruar Gani Qarri

 Mbrëmë, nga Siria, me aeroplan u sollën mese 110 gra, fëmijë dhe xhihadistë nga toka e "shamit" në Kosovë! Kështu edhe një yll melez dhe i paqenë deri më tani, po vuloset përfundimisht në flamurin multietnik të shtetit tonë të brishtë të udhëhequr nga kriminelët.

Falë imamëve ekstremist të cilët i nxitën mbi 350 të rinj shqiptarë të shkojnë e ti bashkohen organizatës terroriste të ISIS-it, në Siri dhe Irak, tani pas shkatërrimit të kësaj organizate terroriste dhe rrëzimit fizik të të ashtuquajturit "kalifat" islamik, Kosova u dashka ti atdhesojë edhe fëmijët e ISIS-it?!

Përveç asaj që shteti ynë nuk u kujdes me kohë që të burgoste hoxhallarët salafisto-vehabist dhe parandalonte nxitjen nga ana e tyre, e  të rinjve tanë që tu bashkohen terroristëve, tani në kundërshtim me të gjitha ligjet ndërkombëtare, kthen edhe fëmijët melez të terroristëve të vrarë arab, pa autorizimin e askujt, të shtetit ku ata kanë lindur, të organeve lokale apo qoftë edhe miratimin gojorë të bashkëfamiljarëve të terroristëve arab.

Asokohe, ky vend me në krye Hashim Thaçin qeveria, policia dhe të gjitha institucionet përgjegjëse shtetërore, lejuan edhe hapjen e "kampeve të zeza" në Debellde, ku për muaj me radhë, të rinjtë tanë janë indoktrinuar dhe trajnuar ushtarakisht për Xhihad, nga imami Zekerija Qatzimi, për dërgimin e tyre në luftërat ndër-arabe, me mashtrim e premtime të pa arritshme në këtë botë, që ti bashkohen ISIS-it në Siri dhe Irak.

Madje shtëpitë e kampit ku u përqendruan ushtarët e rinj të ISIS-it, u përdorën pa asnjë problem dhe as nuk pati nevojë që të kamuflohen pothuajse fare, ndaj dhe u emërtuan vetëm, “sa për sy e faqe” si; "shtëpi pushimi", në të cilat rreth 370 të rinj shqiptar, për muaj me radhë, para hundëve të mbi 8 mijë policëve që kishte Kosova dhe 2-3 mijë tjerë të EULEX-it, ushtronin dhe përgatiteshin për xhihad,por ata nuk deshën kurrë ta dinin se ekzistonte ky kamp, përderisa erdhi një televizion nga Italia, që tu tregonte atyre dhe neve se ç`po ndodhte vërtetë në Kosovë.

Sipas shifrave zyrtare, të institutit CTC (Combatting Terrorism Center), që nga viti 2011, mbi 300 kosovarë kanë shkuar në Siri dhe Irak.

Për aq më keq, përqindja e regrutëve të ISIS,nga Kosova me 16 luftëtarë për 100.000 banorë, jo vetëm se është më e madhja në Ballkan por është edhe 8 herë më e madhe sesa nga vet shteti i Frances, që ka miliona arab dhe konsiderohet si furnizuesi më i madh i xhihadistëve në Evropë.

Për çudi edhe nga Bosnja e cila territorialisht është shumë afër me ne dhe ka më shumë banorë musliman se Kosova, personat që iu bashkuan ISIS-it,nga ky vend, janë shumë më pak se nga Kosova.

Imamët radikalë të Kosovës, më shumë se 80% të xhihadistëve shqiptar i dërguan në Siri dhe Irak përmes lidhjeve me imamët shqipfolës të Maqedonisë.

Përveç burrave në Sri dhe Irak, atyre u shkuan pas edhe disa nga gratë, të cilat atje lindën fëmijë edhe me terroristët arab.

Dhe siç u njoftua mbrëmë opinioni nga tv-dhe media, sapo zbarkuan 110 prej tyre me aeroplan nga Siria në Kosovë.

Por kjo nuk është e gjitha, fatkeqësia qëndron në faktin se, me "birësimin" anti-ligjor të këtyre fëmijëve të huaj, në Kosovë po zë rrënjë edhe gjenerata e parë e xhihadistëve me gjak puro-arab, të cilët kanë për etër, terroristët e ISIS-it.

Me këtë fillim të mbrapsht, ndoshta pa kaluar shumë kohë, ata që sot zbritën nga ajri në tokën e Kosovës, nesër të indoktrinuar nga lidhjet e xhakut që kanë me kriminelët nga shtetet arabe, mund të ngritin në ajër themelet e shumë objekteve dhe institucioneve jetike duke shkaktuar edhe qindra vdekje të pafajshme në Kosovë.

Ndaj, domosdo lind pyetja se si ndodhi,nga kush dhe cili ishte ai që mundi ta marrë të drejtën "prindërore", pa asnjë diskutim publik, për përvetësimin e këtyre fëmijëve të terroristëve arab me shtetësi siriane, turke, irakiane etj, si dhe autorizimin për rritjen dhe kujdestarinë antiligjore ndaj tyre.

Kush janë ata që pa e ditur askush në vend, paskan autorizim "ligjore" të atësisë së fëmijëve arab; Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Shefqet Krasniqi, Zekerija Qazimi, Enes Goga,Mazllam Mazllami,Irfan Salihu apo cilido tjetër nga salafisto-vahabistët ekstremist, që ti birësojnë këta fëmijë me xhak të huaj, këtu në Kosovë?!

Kush dhe në bazë të cilit ligj, nen apo alineje, mundi ta marrë mbi vete të drejtën për mbajtjen e këtyre fëmijëve larg shtetit të vet Sirisë, në një vend që është i huaj për ta, si Kosova.

Ky akt mund të cilësohet edhe si kidnapim ani-ligjor i fëmijëve të huaj me origjinë të dy-tre fishtë dhe prejardhje e shtetësi, nga Siria dhe Iraku, për çka Kosova mund të paditet edhe në Gjykatën Ndërkombëtare të Strasburgut, për të Drejtat e Njeriut dhe dënohet rëndë nga kjo Gjykatë.

Madje Hashim Thaçi pa fije turpi, bën thirrje publike që të vijnë dhe ti marrin familjet?!...

Cilat familje dhe kënd duhet ta marrin, ato që kanë mundësi, mund ti marrin vetëm bijat e tyre, por jo edhe fëmijët arab.

Kjo është e ndaluar edhe me ligj.

Nuk mund as guxon të përvetësohen fëmijët e huaj, pa lejen e etërve, kush e di çfarë janë; sirian, turq, irakian, afganistanez, musliman rus, apo bashkëfamiljarëve të tyre në arabi dhe autorizimin e shtetit të Sirisë dhe Irakut ku ata kanë lindur dhe kanë kaluar edhe disa vite jete, atje.

Ndaj ky problem, përveç frikës aktuale, me këta fëmijë melez e jashtëligjor dhe të tjerët si këta që pritet së shpejti të aterrojnë në Kosovë, prej sot dhe në të ardhmen, do ti shkaktojnë Kosovës, kokëçarje të mëdha dhe probleme të pafund, kur dihet fakti se Hashim Thaçi & CO,  edhe pa "banorë" të tillë, e kanë kthyer Kosovën në kazermë rekrutimi për ushtarë të ISIS-it, në Irak dhe Siri, pasojat e të cilëve, shihet se nuk do të marrin fund kurrë dhe do i vuajmë tash e përgjithmonë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Shtator 2020 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me Komision me përfaqësuesit e Komisionit  qeveritar për njohjen e statusit të ish të dënuarve dhe ish të përndjekurve politikë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Prishtina Mall”. (Zona industriale Prishtinë - Lipjan, tek rrethi i QMI-së, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon publikimin e raportit “Indeksi Kosovar i Reziliencës-Ekstremizmi i Dhunshëm në Kosovë: Çfarë mund të mësojmë nga rezilienca në komunitet?” (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e katërt e rregullt për vitin 2020 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit për Procesin Zgjedhor. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

 - Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton raportin vjetor të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut dhe të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10,, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e LV-së në Arbëri, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nesër zhvillon vizitë në Komunën e Drinasit. (Ambientet e Komunës së Drinasit, ora 11:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Ciao Berto”. (Magjistralja Prishtinë - Mitrovicë, km2, ora 11:30)

- Grupi i aktorëve të Prishtinës do mbajnë protestë pasi që kërkesat e tyre të deritanishme nuk janë realizuar. (Para objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 12:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike si dhe Ligjin për zgjedhje të përgjithshme në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin Vjetor të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Lesna”. (Rruga Lidhja e Pejës nr. 133 10000, ora 13:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian shqyrton programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit, i ftuar Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:30)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon edicionin e tretë të Metamorphosis. (Objekti i Kryqit të Kuq, në rrugën "Xhemajl Prishtina", nr.36 te RTK-ja te pazari, ora 16:30)

- Në kuadër të javës së tretë të programit publik në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)