27 Maj 2019

"Korigjimi i kufive", ndikmimi në sigurinë e Kosovës dhe rajonit

Shkruar nga Bedri Elezi

Propozimi i drejtorit të drejtorisë speciale ruse të spiunazhit (FSB ) Andrei   Manoilo, " Rishikimi i kufive", temë  e ditës në rajonin e trazuar, pak para referendumit për antarsimin e Maqedonisë në NATO.?

“Superagjentja” e shërbimit  Federal të Sigurisë  Ruse "FSB", Ana Brnabic (e bija e Zoran dhe Ruzica Brnabic ), tani kryeministre e Serbisë, kishte pranuar detyren nga shefi i shërbimeve sekrete ruse Mikhail Fradkov, në tetorë 2016 në Beograd, ku prezent ishte edhe shefi i shërbimi federal të sigurisë ruse ( FSB ) Nikolai Bortnikov, për iden  e " Korigjimit të kufive" ?.

Drejtori i drejtorisë speciale ruse të spiunazhit (FSB) Andrei Manoilo, pas një analize të veçant të situatës politike në rajon  si dhe rolin e SHBA-së në të gjitha proceset në gadishullin ballkanik, kishte propozuar iden e "Korigjimit të kufive", ide e cila ishte mbështetur nga të gjithë të pranishmit në atë takim,  I cili është  mbajtur në Beograd më 27 tetor, rreth orës 21;00.

Në ate takim ishte propozuar qe  idea do të përpunohet  nga qendra ruse e spiunazhit në NISH, si dhe  realizimi i saj  do të  ndihmohet nga drejtori i kësaj qendre Vyacheslov Nikolayevich Vlasenko si dhe të mbykqyret shefi i intelegjencës ruse në qendren e NISH-it Sergei Kuklev

Shefi i shërbimeve sekrete  ruse Mikhail Fradkov, i’a besoj këtë detyrë ( Double Agjentës " Ana Brnabic ), ngase me të kishte një përvoj të gjatë dhe besim reciprok, poashtu edhe se  Brnabic është  edhe e bija e një agjentit special të UDB dhe KGB  (Zoran Brnabic), njëashtu ajo  kishte bashkpunim shumë të mir edhe me disa sherbime intelegjnete të huaja si: BE-së, Turqisë, Kinës, disa shteteve Arabe, dhe të tjera.

Me realizimin e kësaj Ideje, ruset planifikonin ndryshimin e demografisë politike si në rajon, njëashtu edhe ne EU. Kjo ide rusëve ju mundëson gjithashtu edhe zhvendosjen e vijave të kuqe amerikane në Europ. “Superagjentja” ruse Ana Brnabic, më vonë  u emrua edhe kryministre e Sërbisë, pozitë e cila mendohet si iu mundësua asaj nga shefi i shërbimi federal të sigurisë ruse ( FSB ) Nikolai Bortnikov, ngase ishin krijuar rrethanat që ajo të lundroj në portet  e sigurta të SHBA-ve dhe atyre të BE-së.

Eskalimi i situatës së sigurisë në rajon, si psh: në veriun e Mitrovicës , luginën e Preshevës apo në Maqedoni, mund të sjellë trazira të cilat edhe mund të mundësojnë reazlizimin  e Ides për " Korigjim të Kufive", ku rusët në këto rrethana do të aktivizojnë eksponent të caktuar me precedent fetarë në Sanxhak. për trazira fetare, me ç'rast edhe do të ndodhin zhvillime  shumë të rrezikshëme në gjith gadishullin ballkanik.
   
/Autori eshte drejtor për siguri Në "Institutin e Kosovës për Studime Ndërkombëtare/

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 maj 2019 - Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, Dragutin Dakic pritet me ceremoni ushtarake në Ministrinë e Mbrojtjes ku edhe do te takohet me Gjeralin e FSK-se Rrahman Rama. (Objekti i Ministrisë së Mbrojtjes, ora 9:00)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian, Nataliya Apostolova do të marrë pjesë në ngjarjen e nisjes të fazës së dytë të projektit Harmonizimi i Arsimit me Tregun e Punës. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në hapjen e ditës Olimpike në Ferizaj. (Ferizaj, ora 9:30)

- Në organizim të Komitetit Olimpik të Kosovës e në bashkëpunim me DKRS-në dhe me Drejtorinë e Arsimit të komunës së Mitrovicës do të organizohet Dita Olimpike e Kosovës dhe me këtë rast do të mbahet një vrapim në të cilin do të marrin pjesë të gjithë nxënësit e moshës 11 vjeçare të shkollave fillore të qytetit të Mitrovicës. (Sheshi “Adem Jashari” në Mitrovicës, ora 9:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim nënkryetarin e Këshillit të Atlantikut, Damon Wilson. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 9:35)

- Ministri i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Rrustem Berisha takohet me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, Dragutin Dakic. (Kabineti i Ministrit të Mbrojtjes, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala shqyrton Plotësim-ndryshimin e kërkesës për buxhet si dhe formimin e grupeve hetuese në kuadër të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, sallën N 303, ora 10:00)

- 25 kompani vendore që kanë dhënë shërbimet në ndërtimin e autostrades Arben Xhaferi protestojnë për shkak të mos kryerjes se pagesave ndaj këtyre kompanive për punën që kanë kryer. (Para kampit Bectel & Enca në Ferizaj

-  Kuvendi Komunal në Deçan mban mbledhje të jashtëzakonshme lidhur me zbatimin e vendimit të Gjykatës  Kushtetuese dhe pasojat për Zhvillimin  Ekonomik të Komunës së Deçanit. (Salla e Asamblesë Komunale, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Këshillit Gjyqësor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin nga North Atlantic, të prirë nga zv.presidenti ekzekutiv Damon Wilson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:10 - vetëm pamje)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ndihmës sekretarin gjeneral të OKB-së për Evropë, Azinë Qendrore dhe SHBA, Miroslav Jenca. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të zhvilloj vizitë në Komunën e Ferizajit me ç’rast do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve kapitale. (Komuna e Ferizajt, ora 10:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi mban konferencë për media. (Ambientet e Komunës, ora 11:00)

- Drejtori për Buxhet dhe Financa i Komunes se Gjilanit, Zijadin Maliqi mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e ajrit nga ndotja. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, bashkë​ me ministrin e Shëndetësisë, Uran Ismaili, merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit për herë të parë në Kosovë, të Udhëzimin Administrativ për rregullimin dhe unifikimin e çmimit të barnave në nivel vendi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi bashk me kryetarin e Komunës së Ferizajit Agim Aliu, vizitojnë punimet e Qendrës Multifunksionale në fshatin Greme. (Fshati Greme, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të operacionit “Shigjeta DO-2” dhe luftimeve në Pashtrik. (Fshati Planejë, Komuna e Prizrenit, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ambasadori Christian Heldt do të mbajnë fjalë rasti gjatë inaugurimit të Katedrales së Novobërdës të restauruar rishtaz. (Novobërdë, afër Kalasë, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së Shtabit Lokal. (Baran- Komuna e Pejës, ora 16:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së Betejës së 29 Majit. (Vranoc, ora 16:50)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së betejës së 29 Majit. (Kryshec, ora 17:10)