20 Shkurt 2018

Kanosjet e mendjes shqiptare përmes ndikimit të huaj

Shkruar nga Vjollca Hajdari

A është duke u përsëritur historia në trojet shqiptare? Çfarë rreziku është duke iu kanosur mendjes shqiptare përmes ndikimit të huaj?

Kush ka interes në zhveshjen e identitetit, mbjelljen e dogmës, injorancës dhe fanatizmit, sipas stilit "ndaj dhe sundo"?

Përse - për shqiptarët që ndër shekuj ishin (dhe janë) shembull unik në botë për harmoni ndërfetare - tani raportohet për ekstremizëm fetar?

Sa ndikon kjo në imazhin shqiptar dhe çfarë bëjmë ne për ta përmiresuar atë në nivel ndërkombëtar? Si e përceptojmë ne veten dhe si na shohin të tjerët?

Me keto pyetje, dhe me gjere, në fillim të ligjërimit te saj mbi harmoninë ndërfetare shekullore tek shqiptarët, gazetarja dhe politologia Vjollca Hajdari ka ofruar një pasqyrë mbi zhvillimin historik dhe koekzistencen paqësore të besimeve fetare.

Me moton "ruajtja e vlerave, shpirtit dhe identitetit shqiptar" ajo ka mbajtur nje leksion me temen "Harmonia nderfetare tek shqiptaret" ne shtepine e Lessing-ut ne Berlin.

Qellimi i kesaj ligjerate ka thene Vjollca, ishte se pari per te informuar opinionin gjerman dhe ate nderkombetar lidhur me shembullin unik te harmonise fetare, por njekohesisht per te sensibilizuar, se dyti, rreth rrezikut qe po i kanoset popullit shqiptar nga ndikimet e huaja.

"Ne e dijme qe historikisht fuqite e medha jane perplasur ne Shqiperi dhe trojet shqiptare, me qellim qe te ndikojne ne popull me ideologjite e tyre misionarizuese, fetare e politike. Keto synime tendencioze per te percare popullin, jane duke u perseritur edhe ne shekullin 21, ne nje kohe kur iluminizmi eshte qenesor", ka thene Vjollca Hajdari.

Mu per kete arsye, leksionin e saj ajo e ka filluar me citatin e Pashko Vases "mos shikoni kisha e xhamia, feja e shqiptarit eshte shqiptaria", duke apeluar qe shqiptaret mos te bien pre e neogreqizmit, islamit politik, te udhehequr nga Turqia dhe Arabia Saudite dhe rrymave tjera indoktrinuese, te cilat religjionin e perdorin si arme politike.

Gazetarja shqiptare ka thirrur per me shume vetedijesim, sa i perket vlerave, shpirtit dhe identitetit shqiptar, duke aluduar ne besimin tradicional dhe ne autoktonine e popullit me te vjeter ne Evrope.

Permes fotografive ajo ka ilustruar pjesen antike qe nga koha e pellazgeve e ilireve, dhe ka elaboruar besimin pagan deri ne kohen e krishterizmit, per te vazhduar me periudhen e islamizimit nga pushtimi osman dhe ate te ateizmit ne Shqiperi.

Hajdari ka prezantuar mbreterit ilire, 4 papet me te njohur shqiptare dhe perfaqesuesit rilindas, nder ta Naim, Sami e Avdyl Frasheri, te cilet i takonin bektashizmit.

Me gjithe personalitetet e ndritshme qe ajo ka paraqitur, fokus te vecante kishte kryeheroi Gjergj Kastrioti - Skenderbeu, i cili kishte unifikuar popullin shqiptar, permes Beselidhjes se Lezhes.

 "Jam sidomos krenare qe ligjerimin tim e vizituan shqiptaret ortodoks, katolike, myslimane dhe ateiste, njashtu sic jemi mesuar te bashkejetojme me shekuj" ka thene Vjollca Hajdari, e cila ishte e ftuar nga Shtepia e Lessingut dhe Instituti i Evropes Juglindore ne Berlin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Shkurt 2018 - Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj i shoqëruar nga kryetari i Sindikatës Komunale të Prishtinës Ahmet Pllana do të vizitojnë Shkollën e Mesme Bujqësore “Abdyl Frashëri” në Prishtinë në grevën dy-orëshe. (Shkolla e Mesme Bujqësore 'Abdyl Frashëri', ora 8:10)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:00)

 - Fondacioni i Kosovës për Shoqëri të Hapur organizon konferencën “Momenti i ri i zgjerimit në BE: Çfarë mund të përfitojë Kosova”. (Hoteli Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit i për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të bëhet shqyrtimi i Projektligjit për Ratifikimin e Marrëveshjes për themelimin e Shkollës Rajonale të Administratës Publike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 10:00)

- Fondacioni i Westminster për Demokraci në partneritet me Institutin e Kosovës për Drejtësi do të organizojnë tryezën e diskutimit “Iniciativa për Dekriminalizimin e Politikës në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton minatorët e Mitrovicës, me rastin e Ditës së Grevës së Minatorëve. (Mitrovicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim  në të cilën do të bëhet shqyrtim i Projektligjit për Presidentin, inicimi i Komisionit për nismën legjislative për plotësim dhe ndryshim të Ligjit për Festat Zyrtare, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj do të takohet me kryetarin e Këshillit grevist të Universiteteve Bardh Bardhi. (Ambientet e Fakultetit Teknik në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet takimi i delagacionit të Aleancës Kosovare të Bizneseve me kryetarin e Komunës së Vushtrris Xhafer Tahirin, ku do të nënshkruet Memorandumi i Bashkëpunimit në mes dy palëve për realizimin e disa projekteve të përbashkëta ekonomike. (Zyrat e kryetarit të  Komunës së Vushtrris, ora 11:00)

- Nën patronatin e kryeministri Ramush Haradinaj mbahet Java e Minatorëve, në shënim të 29 – vjetorit të Grevave të Minatorëve. (Miniera e Stantërgut, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit ku do të behët shqyrtimi i Raportit me amendamente i Komisionit Funksional në Projektligjin mbi masat doganore për mbrojtjen e të drejtave të pronësisë intelektuale. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën me temë 'Procesi i kompromentuar i dënimit të aktivistëve të Lëvizjes Vetëvendosjes! dhe Rezoluta nga debati parlamentar2018'. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 409, ora 13:00)

- Shef i negociatave me Serbinë, Avni Arifi do të raportojë para Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike lidhur me Platformën e Qeverisë së Kosovës për procesin e dialogut Kosovë-Serbi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-2, ora 13:00)
 
- Zyra për Çështje të Komuniteteve organizon konferencën ceremoniale për festimin e Ditës së Komunitetit Ashkali. (Ndërtesa e Qeverisë, salla nr. P38, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë na manifestimin, organizuar nga Zyra e Kryeministrit/ Zyra për Çështje të Komuniteteve,  për nder të Ditës së Ashkalive. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 14:00)

- Ministri i Financave Bedri Hamza do të pret në takim  kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Safet Gerxhaliu, kryetarin e Odës Amerikane në Kosovë Arian Zeka, kryetarin e Klubit të Prodhuesve të Kosovës Astrit Panxha si dhe drejtorin Ekzekutiv të Këshillit të Investitorëve Evropian Shpend Balija. (Ndërtesa Kryesore e Qeverisë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim kryetarin e SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:00)

- Ndihmës Administratori i USAID-it për Europë dhe Euroazi Brock Biermann do të marrë pjesë në ceremoninë zyrtare të nënshkrimit për aktivitetin e ri të USAID-it Qeverisja Efektive Lokale. (Ndërtesa e Qeverisë, P- 38, ora 18:00)