04 Dhjetor 2020

Janjiq vepro për të ardhmen, mos nxit urrejtje

Shkruar nga Adem Lushaj

Fushata e Sava Janjiqit kundër institucioneve të Deçanit, është fushatë kundër interesave të qytetarëve dhe të zhvillimit ekonomik të komunës sonë, gjë që nuk shkon në favor të së ardhmes së tij.

Përkundrazi, kjo fushatë do jetë zhgënjyese për të. Janjiq, me deklaratat tij urrejtëse, nuk do të ndërton të ardhme.

Ai, duhet ta di se e ardhmja nuk ndërtohet duke thënë të pavërteta për Deçanin, për qytetarët e kësaj komune.

Edhe pse me vite, ky po e pengon zhvillimin ekonomik, deçanasit e kanë ruajtur durimin, duke mos vënë në dyshim asnjëherë respektimin e objekteve kulturore, fetare, e mbi gjitha respektin ndaj qenieve njerëzore, pa dallim feje, race apo nacionaliteti.  

Deçanasit nuk janë, e asnjëherë nuk ishin, kundër manastirit të Deçanit si monument fetar dhe kulturor. Por, kundër politikës që përdoret në dëm të qytetarëve, në dëm të zhvillimit ekonomik.

Nuk është e vërtetë se deçanasit kundërshtojnë vendimet e institucioneve të saja, qofshin gjyqësore apo të llojit tjetër.

Përkundrazi, qytetarët e kësaj komune janë ata që kërkojnë respektimin e ligjeve të këtij shteti. Qytetarët e Deçanit, nuk janë ata që pretendojnë tokat e manastirit, por manastiri është duke pretenduar t'i marrë pronat tona.    

Kleriku Sava Janjiq, duhet të hiqni dorë nga propagandat e rrejshme të cilat nxisin urrejtje. Propagandat e tilla nuk i bëjnë nder askujt, aq më pak ju, si "njeri i fesë".

Manastiri i Deçanit, duhet të funksionoj sipas misionit të tij fetar, duke hequr dorë nga pretendimet uzurpuese, të heq dorë nga pengimi i lirisë së lëvizjes dhe zhvillimit ekonomik të kësaj komune.

Përkundër asaj, nëse jeni "shërbyes fetar" apo " njëri i politikës, por i fshehur nën petkun klerik", është njerëzore që të respektosh vullnetin qytetar, t'i respektoni banorët dhe institucionet e kësaj komune, duke u bërë pjesë e zhvillimeve për një të ardhme, pa urrejtje dhe të qëndrueshme ekonomikisht e politikisht.  

Është koha e fundit që institucionet ndërkombëtare e vendore, t'i thonë këtij njeriu të "zotit", se manastiri i Deçanit, ishte dhe do mbetët i deçanasve, si një monument kulturor dhe fetar.

Sava Janjiq, duhet që t’iu ofrohet deçanasve, duke kërkuar falje dhe shprehë keqardhje për të gjitha viktimat, për të gjitha krimet, për gjitha të bëmat kriminale të ardhura nga kriminelët e nacionalitetit të tij. Janjiq, duhet të kërkon falje për këto vite, që nuk ka lejuar shfrytëzimin e resurseve turistike të Deçanit. Janjiq, duhet të ndjehi fajtor për pengimin që i bëni zhvillimit të Deçanit.

Sava Janjiq, së bashku me të tjerët, duhet të përulet para bukurive natyrore që i shkatërroi, me ndërtimin e hidrocentralit i cili është vetëm për interesat e manastirit, e assesi për interes të zhvillimit të qëndrueshëm.  

Janjiq, vepro për të ardhmen! Mos nxisni urrejtje...!

/Autori eshte drejtor i “Shoqata e Intelektualëve të Pavarur” në Deçan/

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Dhjetor 2020 - Mbahet seanca fillestare për rastin e vrasjes së politikanit serb Oliver Ivanoviq pranë Gjykatës Themelore në Prishtinë, departamenti Special - krimet e rënda me c'rast avokati mbrojtës do te jep deklaratë për mediet pas seancës. (Gjykata Themelore në Prishtinë, ora 9:30)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti do të mbaj një takim virtual me presidentin e Gjykatës Ndërkombëtare të Arbitrazhit Alexis Mourre dhe Drejtoreshën e Komisionit të Arbitrazhit për Evropë, Laetitia de Montalivet. (Takim virtual, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Emilja Redzepi, do të bëjnë nënshkrimin e kontratave me përfituesit e thirrjes për përkrahjen e OJQ-ve dhe individëve në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit. (Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale, dhe Hulumtime organizon aktivitetin “Tuneli i Fundit” në përkujtim të grave të vrara si pasojë e dhunës në familje në pesë vitet e fundit në Kosovë, dita e dytë. (Përballë ndërtesës së Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën e Artan Qerkinit përfaqësues i Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblesë së Gjyqtarëve të EULEX-it, “Përgjigje në ftesën për të dëshmuar para Komisionit për Legjislacion” si dhe njoftohet me shkresën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian, Tomas Szunyong, për emërimin e Karin Hernmark Ahliny, Ambasador i Suedisë, anëtar i Bordit  Mbikëqyrës  të Agjencisë Kosovare për Verifikim dhe Krahasim të Pronës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:15)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston Ministrin e Ministrisë së Infrastrukturës Arban Abrashin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Mbahet seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit te Kosovës në të cilën do të behët shqyrtimi i dytë i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Organizata Etea dhe Aleanca Franceze në Prishtinë me mbështetjen e Ambasadës Franceze do të mbajnë takimin e parë të huazimit të librave. (Tek objekti i Aleancës Franceze, ora 11:00)

- Autoriteti Kosovar i Konkurrencës (AKK) mban konferencë për medie lidhur me një hetim ndaj ndërmarrjeve që operojnë në tregun e energjisë elektrike. (Ish-objekti i Bankës së Lubjanës, ora 11:15)

- Kryetari i Delegacionit të Kosovës, Ibrahim Makolli dhe ai i delegacionit të Serbisë Veljko Odalovic do të mbajnë konferencë për media lidhur me varrezën masive në Kizhevak të Serbisë. (Lokacioni i varrezës masive në Kizhevak  të Serbisë, ora 12:00)

- Shpallet aktgjykimi ndaj të akuzuarit N. M., i cili akuzohet nga Prokuroria Themelore e Gjilanit, për veprën penale “vrasje e rëndë” pasi qe në  fshatin Berivojcë, komuna e Kamenicës, i pandehuri dyshohet që pas mosmarrëveshjeve familjare, me një mjet të fortë - shufër metalike, godet bashkëshorten e tij në kokë dhe pjesë të tjera të trupit, me ç’rast të ndjerës i ka shkaktuar plagë të cilat kanë qenë vdekjeprurëse. (Gjykata Themelore Gjilan, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtoren e Insitutit Hidrometeorologjik të Kosovës Letafete Latifi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë plotëson listën e dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike mban konferencë për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji”. (Para Pallatit të Drejtësisë, ndërtesa A, ora 14:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla pret në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj ku pjesë e takimit do të jenë edhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës. (Objekti i MPJD-së, ora 14:00)