28 Shkurt 2020

Hyjnesha në fron dhe qyteti i betonit!

Shkruar nga Nehat Bllacaku

 

Ç’lidhje ka sot hyjnesha në fron me qytetin, në të cilin dominon betoni dhe pa pastërtia?

I vendosur në një hapësirë të vogël, me sheshe dhe rrugë të ngushta, Prishtina përballet me një kaos të pa parë urban. Tollovia e përhershme në trafik është vetëm njëri nga problemet e vazhdueshme.

Më tej Prishtina vazhdon të këtë menaxhim të dobët të ndërtimeve dhe zhvillimit të lagjeve, përderisa është ndërtuar dhe ndërtohet pa përfillur asnjë plan urbanistik. Detyrimi i largimit dhe shitjes së pronave po ndodhë prej vitesh. Ndërtuesit me dhe pa leje, ndërtojnë objekte të larta pa mbikëqyrje të kualitetit dhe cilësisë duke u zënë shtëpive të vogla jo vetëm dritën, por duke vënë në rrezik jetën e njerëzve.

Në këto rrethana ku askush nuk qan hallin e banorëve shitja dhe largimi nga lagjja është zgjidhja e vetme. Problem tjetër për jetë normale në këtë qytet paraqet zhurma e lokaleve dhe bareve të natës. Dhjetëra lokale janë krijuar në katet e para të ndërtesave kolektive të banimit, duke e shndërruar rrugën si një “plazh” nate. Frekuentimi i madh i të rinjve, veturave dhe lokaleve që krijojnë zhurmë deri në orët e vona të natës, ngjan me një zonë turistike. Edhe në këto rrethana ku hapësira e gjelbër para ndërtesave është uzurpuar dhe shndërruar në tarraca të bareve dhe zhurma që s’të lë të jesh i qetë në banesën tënde, vazhdon të detyron banorët t’i shesin pronat për të kërkuar jetë normale.

Në shumicën e rrugëve trotuaret e këmbësoreve përdorën për parkim veturash dhe për të lëvizur duhet të ecësh në rrugën e automjeteve. Kjo paraqet rrezik për jetën e njerëzve dhe ndihmon në krijimin e tollovive të vazhdueshme në komunikacion.

Si pasoj e menaxhimit të dobët të shërbimeve publike, banorët vazhdojnë të përballen me shërbime jo efikase. Pa pastërtia dhe mbeturinat që nuk largohen janë një problem i vazhdueshëm. Shqetësues është fakti që edhe pak hapësira të gjelbra që ekzistonin janë duke u shkatërruar me zgjerimin e rrugëve. Përveç numrit të vogël të shportave dhe kontejnerëve, mirëmbajtja e atyre ekzistuese është e dobët, kjo pasi ata i gjen të stërmbushur, të shkatërruar dhe hapur. Kompania Publike Komunale që ka përgjegjësinë për pastërtinë, mbledh mbeturinat vetëm në pikat e grumbullimit duke lënë mbeturinat e hedhura rrugëve dhe shesheve. Në të njëjtën kohë pluhuri në qytet është shqetësues. Kjo vjen si pasoj e mos larjes me rregull të rrugëve nga kompanitë kontraktuese, ngarkesës në komunikacion dhe mjeteve tjera transportuese dhe bujqësore që hynë pa kontroll në çdo kohë.

E gjendur nën ndikimin e grupeve, klaneve dhe xhelozive partiake Prishtina është shndërruar në një grumbull betoni. Asgjë nuk ka mbetur nga qyteti i vjetër. Edhe ato pak ndërtesa të vjetra dhe vlera të arkitekturës së dikurshme janë në shkatërrim e sipër. Monumentet me vlera kulturore nuk kanë përkujdesje dhe vizitorët e kanë të vështirë t’i gjejnë dhe vizitojnë ato. Rasti ku kinemaja kryesore është shndërruar në Kazino është vështirë të gjendet në ndonjë vend tjetër.

(Autori është drejtor ekzekutiv i OJQ-së Mileniumi i Ri)

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 shkurt 2020 - Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani takohet me kryetarin e Komunës se Pejë, Gazmend Muhaxherinë. (Ndërtesa e Komunës së Pejës, ora 9:30)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim Myftiun Naim Tërnava. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:20 - ndryshim orari, ora 11:00 - vetëm pamje)

- Instituti EPIK, me mbështetjen e Fondacionit të Kosovës për Shoqëri të Hapur do të jetë nikoqirë i pjesëmarrëseve të veçantë në kuadër të tryezës “IPA III”. (Hapësirat Shtëpisë së Europës, përball Zyrës së BE-se, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani viziton shkollën e mesme të arteve “Odhise Paskali” në Pejë. (Objekti i shkollës se mesme të arteve “Odhise Paskali”, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnav dhe  Dr. Mirza As Saeg shefi i kabinetit të ministrit të Financave të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe njëherësh ë edhe anëtar i Fondacionit Al Maktoum nga Dubai do të mbajnë konferencë për shtyp. (Sëiss Diamond Hotel, ora 10:00)

- Mbahet e mbledhja e 26-të e legjislacionit te VI-të Kuvendit Komunal të Istogut. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal të Istogut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, mban takim me ministrin e Shëndetësisë Arben Vitia dhe drejtorët e SHSKUK, IKSHP dhe Klinikës Infektive. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani viziton shkollën e fillore “Asdreni” në Pejë. (Objekti i shkollës 'Azdreni' në Pejë, ora 10:20)

- Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizon tryezën e diskutimit me temë “Vetingu në Kosovë: Si të implementohet një proces i tillë në mënyrë që të sigurohet pavarësi e plotë e sistemit të drejtësisë?”. (Qendrën e Konferencave Orion, ora 10:30)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani merrë pjesë në zbulimin e shtatores së Majlinda Kelmendit në Pejë. (Pejë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e qeverisë, ora 12:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 13:30)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës lidhur me kërkesa e 41 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 14:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim protestuesit e Trepçës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:30 - vetëm pamje)

- NISMA Socialdemokrate, shënon 6 vjetorin e themelimit të partisë. (Hotel Emerald, ora 17:30)