17 Janar 2019

Gjeneral Ramadan Qehaja - Komandant i Ushtrisë

Shkruar nga Gani Qarri

Fatbardhësisht njëjtë si për çlirimin dhe shtetndërtimin e Kosovës,ashtu edhe për formimin e ushtrisë sonë, vendi ynë mori mbështetjen më të fuqishme dhe vendimtare nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ndërsa ajo që gëzon pafundësisht shqiptarët kësaj radhe në gjithë vendin, është fakti se SHBA, për shkak të tradhtivë të pareshtura të tij, ndaj shtetit tonë të brishtë, përjashtuan tërësisht kuislingun Hashim Thaçi nga të gjitha procedurat e formimit të Ushtrisë së Kosovës!

Ambasadori i ri i sapoardhur amerikan në Kosovë, z.Philip Kosnett ritheksoi edhe një herë në mënyrën më domethënëse se Kosova është dhe vazhdon të mbetet ndër prioritetet më të larta në politikën e jashtme amerikane, kurse evoluimi i FSK-së në Forca të Armatosura tha se është hap pozitiv dhe mese i natyrshëm që Kosova si vend sovran dhe i pavarur, të ketë ushtrinë e vet dhe zotërojë garancitë e nevojshme vetëmbrojtëse.

Megjithatë, kuislingut Hashim Thaçi, duket sikur nuk i mjafton as një shekull i tërë robërie dhe okupimi afro 100 vjeçar serb, shtypja e dëbimi permanent i shqiptarëve nga Serbia, dhjetëra mijëra të dhunuara, mijëra të burgosur, të vrarë e të masakruar, 1600 të kidnapuar, që ende as sot e kësaj dite, ky shtet agresor nuk ia kthen vendit tonë, dhe pas çlirimit të Kosovës nga SHBA dhe NATO, njohjes nga 116 vende ndërkombëtare, përveç mbulimit të pavarësisë së shtetit me Fusnotë*, tani kërkon edhe ndihmën e ndërkombëtarëve për copëtimin e Kosovës me armiqtë si Serbia, duke shkelur kështu mbi gjakun e mijëra të rënëve ndër shekuj, të cilët u flijuan për lirinë dhe çlirimin e këtij vendi.

Ndaj me tu vënë në dyshim ideja për ndryshimin e kufijve, ai vrapoi në takim privat me Toni Blerin tash këshilltar personal i Aleksandër Vuçiqit, që të bëjë sa më parë koordinimin e veprimeve më të reja anti-Kosovë me kryetarin serb për ndarjen e Kosovës, në mënyrë që pas dorëheqjes së kryetarëve serb të komunave në veri të vendit, me tu votuar ushtria e Kosovës, të nxitet nga Serbia rebelimi edhe me detyrim i popullatës serbe në veri, me qëllim të çuarjes së tyre në kryengritje me ndihmën e BIA-s dhe agjentëve të Serbisë, të cilët që nga paslufta, janë aktiv në këtë pjesë të vendit.

Dhe kur kanë ngelur vetëm 4-5 ditë nga data e përcaktuar për votimin e transformimit të FSK-s, në Ushtri të Kosovës,ka zëra se Beogradi zyrtar me në krye pasardhësin e kriminelit Millosheviq, Aleksandër Vuçiqin do të shfrytëzoj amullin që mund të krijohet me burgosjen apo ftesat për intervistim të komandantëve të UÇK-s, nga Gjykata Speciale dhe inskenojnë formimin e të ashtuquajturës “Armatë e veriut” me në krye ish kapobandën e rojeve të urës Zvonko Veselinoviq dhe bashkëortakun si dhe kumbarën e tij nënkryetarin e Listës Serbe, Millan Radojiçiq, kinse për të mbrojtur serbët e “frikësuar", “çliruar" veriun nga shqiptarët  dhe bashkuar këtë pjesë të vendit tonë Serbisë.

Si Zvonko Veselinoviq, biznesmen kontrovers nga veriu i Kosovës, ashtu edhe kumbara i tij Milan Radoiçiq, nënkryetar aktual i Listës Serbe,të cilët konsiderohen lojtarët kryesorë edhe politikë në veriun e vendit, u gjykuan disa herë për krime të ndryshme.

Zvonko Veselinoviq u akuzua -që nga shitja e drogës, falsifikimi i dokumenteve, vjedhja e makinave, e deri te shpërdorimi i detyrës, por nuk u dënua asnjëherë. Ai u bë i njohur edhe për publikun e gjerë shqiptar kur nisi të organizonte barrikadat në vendkalimet kufitare në veri të Kosovës në vitin 2011.

Në dosjet e policisë që nga viti 2001,Veselinoviq akuzohej për krim të organizuar dhe si udhëheqës i grupit që merrej me vjedhje të rënda, grabitjen dhe konfiskimin e automjeteve jo vetëm në veri por edhe në jug të Ibrit,deri në Prishtinë dhe qytete tjera të Kosovës, duke bartur ato me ndihmën e bashkëpuntorëve shqiptar, ilegalisht në pjesën veriore të Kosovës dhe në Serbi.

Megjithëse dokumentohet se në vitin 2003 Veselinoviq u kap pranë Novi Pazarit me tre kilogram drogë të llojit heroinë dhe u arrestua në flagrancë nga policia, vetëm pse në gjyq deklaroi kinse drogën e kishte inskenuar vet policia, ai u lirua dhe nuk u dënua më kurrë.

Më 2012 Veselinoviq dhe Radoiçiq u akuzuan se kamionët e marrë me qira (lising) pas kalimit të afatit, në vend se ti kthenin në firmën që i kishin huazuar, ata i transferuan për përdorim ilegal në Kosovë, megjithatë në gjykimin e mbajtur më 2016, që të dy sërish u shpallën të pa fajshëm, përderisa një bashkëpunëtorë i tyre me rëndësi dytësore u dënua me tri vite burg.

Në tetor të vitit të kaluar vet Oliver Ivanoviqi në një intervistë të dhënë për media pati deklaruar hapur se Milan Radoiçiqi ishte një kriminel i lidhur ngushtë me partinë e Aleksandër Vuçiqit e cila mbanë pushtetin në Serbi dhe ka caktuar Radoiçiqin përgjegjës kryesor për Veriun e Kosovës.

Ndërsa në fillim të këtij viti u tronditë i gjithë opinioni jo vetëm në Kosovë por edhe më gjerë, me të kuptuar se pikërisht Milan Radoiçiqi mbahej përgjegjësi kryesor për vrasjen e Oliver Ivanoviqit më 16 janar 2018 në Mitrovicë.

Në kërkim të Zvonko Veselinoviqit më herët, kurse tani edhe të Milan Radoiçiqit është vën edhe policia e Kosovës, por përderisa Veselinoviq ka kohë që strehohet në Serbi, së fundmi edhe Radoiçiqi arriti të ikte po atje, prej nga presidenti serb Aleksandër Vuçiq po planifikon që me tu votuar transformimi i FSK-s në Ushtri, ai ti kthejë atë dhe Zvonko Veselinoviqin si udhëheqës formal të kryengritjes së serbëve të veriut, kurse luftën do ta udhëheqin oficerët e ushtrisë dhe policisë serbe,për aneksimin dhe okupimin e kësaj pjese të Kosovës nga Serbia.

Ky do të ishte aduti i parë për intervenim, fillimisht me mercenar serb dhe rus, ku nën petkun e vullnetarëve,do të merrnin pjesë edhe njësi elite të Serbisë, të udhëhequr nga oficerë në “pensionim”, ose të lajmëruar si të tillë, por me detyra ekskluzive për të krijuar terrenin e përshtatshëm në Kosovë, që në momentin e parë të mundshëm,Serbia të vërshoi edhe me ushtri të rregullt dhe të aneksoi këtë pjesë të vendit tonë, e nëse ky shtet agresor nuk e arrin ta realizojë këtë, atëherë me njerëz të tillë, të krijojë dhe mbajë gjendjen kaotike sa më gjatë, në mënyrë që ta lodhë Kosovën dhe ajo të heq dorë vet prej një pjese të saj.

Në veri të vendit tonë, siç dihet tanimë botërisht jo vetëm nga shqiptarët,por edhe nga vet ndërkombëtarët, ka kohë që ekzistojnë dhe manovrojnë disa grupe të rrezkshme kriminale të nxitura dhe themeluara nga Serbia, madje ndonjëra si organizata paramilitare "Srpskicast" (nderi serb),nga viti 2014 e këtej, është e regjistruar edhe si OJQ "humanitare"!.

Veprimi i grupimeve të tilla kriminale, përbënë jo vetëm kërcënim serioz për sigurinë, por edhe rrezik të njëmendtë dhe të paprecedent për Kosovën.

Organizata "Nderi Serb", ("srbskicast") udhëhequr nga krimineli Bojan Stojkoviq mercenar i luftës së Krimes, vitet e fundit është parë disa herë duke mbajtur trajnime ushtarake edhe në malet e veriut të Kosovës, e cila bashkpunon ngushtë me organizatën "Ujqërit e natës" në krye me kriminelin Dejan Vujiq, njeri i afërt jo vetëm me ish presidentin Nikoliq por edhe me vet Aleksandër Vuçiqin.

Në veri vepron po ashtu edhe organizata ruso-serbe, e ashtuquajtur "Kosovski Front" e formuar një ditë pas shpalljes së Pavarësisë së Kosovës e cila udhëheqet nga një ish-luftëtar rus,me emrin Aleksandër Kravçenko, pjesëmarrës luftërash edhe në ish-Jugosllavi që nga viti 1991.

Organizata tjetër paramilitare serbe që përbën rrezik permanent për Kosovën është e ashtuquajtura‘’Patriotic Front’’ e themeluar nga ish-udhëheqës të ushtrisë, ish-ushtarë dhe ish-oficerë të policisë së Serbisë dhe aktive që nga viti 2007 në Kosovë, pa harruar këtu organizatën kryesore terroriste të ashtuquajtur "Armata e Veriut" në të cilën Aleksandër Vuçiq mendon ti inkorporojë të gjitha grupimet e lartcekura paramilitare,mercenare e terroriste dhe nën emrin "Armata e Veriut", të nisë kryengritjen në Veri të vendit tonë.

Ndaj do të ishte mirë që në krye të Ushtrisë së Kosovës, me vendim të menjëhershëm të vendosej gjeneral Ramadan Qehaja. Ai jo vetëm se është kuadri më i përgatitur ushtarak që kemi, por edhe konsiderohet si gjeneral “Bobetko” i Kosovës, i cili njëjtë si oficeri i mirënjohur kroat që diti ta mbrojë Dubrovnikun nga barbarët serb dhe çlirojë pikat më vitale të Dalmacisë dhe Kroacisë jugperëndimore nga terroristët e Serbisë, edhe gjeneral Qehaja, do të dijë të mbrojë nga agresori asetet tona kryesore në Veri,pikat kufitare, Ujmanin, Trepçën,Mitrovicën dhe gjithë territorin e Republikës në atë pjesë të vendit, duke përdor mjetet e duhura dhe implementuar masat e nevojshme ndaj mercenarëve dhe kriminelëve e terroristëve të nxitur dhe grumbulluar nga Serbia, për të organizuar "luftë", "kryengritje" apo çfarëdo lloj problemi të natyrave të ngjashme në veri të Kosovës.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2019 - Kryeministri Ramush Haradinaj bën homazhe te Shtatorja e Gjergj Kastriotit Skënderbeut, me rastin e 550 vjetorit të vdekjes. (Shtatorja e heroit Gjergj Kastrioti Skënderbeu, Prishtinë, ora 9:00)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e komunës së Malishevës. (Gjimnazi “Hamdi Berisha” në Malishevë, ora 9:15)

- Ministri i Financave Bedri Hamza dhe udhëheqësi i Divizionit për Slloveninë, Kroacinë, dhe Ballkanin Perëndimor në Bankën Evropiane për Investime Matteo Rivellini nënshkruaj Marrëveshje Grant për Mbështetje të Projektit për Ndërtimin e Autostradës Kijevë-Zahaq. (Ndërtesa e  Qeverisë, kati 11, ora 9:30)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët në çerdhen e komunës së Malishevës. (Objekti i çerdhes në Malishevë, ora 9:45)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj zhvillon takim pune me përfaqësuesit e Odës Ekonomike Gjermane. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së do të publikojë raportin mbi gjendjen e strehimoreve për viktimat e dhunës në familje në Kosovë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:15)

- Kryetari i Sindikates së Bashkuar të Arsimit, Shkencës, Rrahman Jasharaj do t'i vizatoj grevistët e shkollës fillore “Ganimete Tërbeshi” në Astrazub të komunës së Malishevës. (Astrazub, ora 10:40)

- Administrata Tatimore e Kosovës nesër do të shënoj 19 vjetorit të themelimit të saj. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Mbahet takimi i përbashkët në mes kryetarit të Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri dhe Kryeshefit Ekzekutiv të KRU"Hidromorava" Muhamet Suliqi, du do të zyrtarizohet Njësitit për Implementimin e Projektit - Impiantit dhe Kolektorëve  për ujëra të zeza. (Zyra e Kryetarit Haziri, ora 11:00)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në shënimin e 19-vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguese, ish ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, do të bëjë hapjen zyrtare të Zyrës për programin “Evropa Kreative Kosovë”. (Biblioteka Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani”, ora 11:00)

- Nën organizimin e Grupit Parlamentar të LDK-së dhe Kryetarit të Komunës së Pejës Gazmend Muhaxherit në 17 vjetorin e vrasjes, organizohen homazhe në nderim të jetës dhe veprës së ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Tek varrezat e fshatit Zahaq të Pejës, ora 12:00)

- Në 37 vjetorin vrasjes së heronjve të kombit Jusuf e Bardhosh Gërvalla, Grupi Parlamentar i LDK-së, në nderim të jetës dhe veprës së tyre do të vendos kurora lulesh tek varrezat e heronjve. (Fshati Dubovik në Deçan, ora 12:30) 

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim Komisionerin Evropian për Politika të Fqinjësisë dhe Negociata të Zgjerimit, Johannes Hahn. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:45 - vetëm pamje)
 
- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e organizuar me rastin e përmbylljes së aktiviteteve në 550 vjetorin e Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Sheshi 21, ora 18:00)

- Dega e LDK-së në Pejë do të bëjë ndezjen e qirinjve në vendin e vrasjes te ish-deputetit të Republikës së Kosovës, Komandantit të Shtabit Rajonal Rugova, Heroit Smajl Hajdaraj. (Lagja “Fidanishte” në Pej, ora 19:50)