20 Janar 2020

Eksploatimi i mbrojtur me ligj

Shkruar nga Lëvizja Vetëvendosje!

Cinizmi, në këtë rast në formën e mbulesës ndaj krimit, i Qeverisë së Kosovës nuk duket se ka të ndalur. Si krimi ashtu edhe cinizmi nxorën kokën rishtazi përmes projekt ligjit të punës. Se ky ligj i propozuar është vërtetë cinik. 

Cinizmi që e përcjell këtë ligj është mjaft i thjeshtë dhe i dukshëm. Quhet ligj pune, por në të vërtet, dënon punëtorin, duke e shpërblyer punëdhënësin. Organizimet sindikale të punëtorëve tash sa kohë kërkojnë ligj të punës, duke e shprehur këtë kërkesë përmes formave të ndryshme e deri te protestat. Dhe, në fund, Qeveria e Kosovës doli dhe tha - ja ku e keni ligjin. Por ky ligj është larg asaj çfarë kanë kërkuar dhe pritur punëtorët. Për shkak se ata kanë pritur një ligj i cili do t’ua përmirësojë kushtet e punës, ndërkohë që ligji ua degradon ato.

Ligji nuk e mbron punëtorin nga përjashtimi nga puna, që është një prej rëndësive bazë që ligji i punës duhet të ketë; nuk e cakton pagën minimale në Kosovë, duke ia hapur, kështu, rrugën uljes së vazhdueshme dhe të pandalshme të rrogave në vend; e mban në minimum pushimin e lehonisë (3+3 muaj) gjë që cenon të drejtën dhe mirëqenien e grave duke i vendosë ato padrejtësisht para alternativës - fëmijë apo karrierë, alternativë kjo më e dëmshmja për një shoqëri; nuk parasheh fond social e as fond të papunësisë, që do ta zbusnin sado pak varfërinë, etj. E vetmja gjë e mirë në këtë ligj është orari i punës që caktohet në 40 orë në javë, gjë që ka qenë e përcaktuar edhe më rregullore të UNMIK-ut, si dhe pagesat e obliguara për orë shtesë. 

Në deklarimet e tyre publike për ligjin, më të përafërt kanë qenë sindikatat dhe shoqatat e bizneseve, pra punëtorët dhe punëdhënësit, sesa ministri Ahmet Shala. Kjo është situatë absurde ku më të brengosur për të drejtat e punëtorëve janë punëdhënësit e ndërmarrjeve private sesa qeveria e shtetit. Kjo tregon se Ahmet Shala, jo që nuk ia mban anën intereave të popullit të Kosovës, por madje as prodhuesve të Kosovës. Ai madje edhe e ka deklaruar disa herë që ligji ka për synim interesin e investitorëve.

Por tash po del që, në fakt, me investitorë kjo qeveri nënkupton vetëm investitorët e jashtëm, madje vetëm ata me të cilët këta ministra kanë lidhje të ngushta. Se ligji i punës domosdoshmërisht nuk i largon investitorët e jashtëm, përveç atyre që e bazojnë përfitimin në eksploatim të egër. Se po të kishte qenë kështu, atëherë vendet skandinave, apo, ta zëmë, Franca, me ligjet e tyre progresive të punës nuk kishin tërhequr fare investitorë. Ose, të krahasohemi me rajonin: Kosova e ka rrogën më të ulët mesatare në rajon dhe po ashtu koston më të lirë të punës. Dhe prapë tërheqim më së paku investime. Një ligj i tillë i punës i shërben vetëm përfitimeve partikulare të një grupi interesash. Dhe, natyrisht, eksploatimit të shumicës.

Komiteti për ekonomi

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 janar 2020

- Zyra e BE-së/Përfaqësuesi Special i BE-së në bashkëpunim me Qendrën për Arsim të Kosovës dhe organizatat e tjera joqeveritare, anëtare e “Rrjetit të Kosovës për punësim dhe arsim” do të organizojnë konferencën përfundimtare e cila do të përqendrohet në arsim dhe punësim. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të mbajë takim me qytetarë, ku do të njoftojë për punën e Komunës së Prizrenit gjatë vitit 2019. (Salla e Kuvendit Komunal në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Prishtinës. (Shkollën Model në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka thirrur mledhjen e parë të Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës, të Legjislaturës VII. (Ndërtesa e Kuvendit, Salla C 301, ora 11:00)

- Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, do të marrë pjesë në Akademinë Përkujtimore, në dy vjetorin e vdekjes së veprimtarit të Çështjes Kombëtare, Jonuz Musliu. (Shtëpia e Kulturës në Bujanoc, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Obiliqit. (Shkolla "Ismail Dumoshi" në Obiliq, ora 14:00)

- Hapet ekzposita "Cikël me Peizash" nga piktori Anton Krasniqi. (Kafe Atelie +S, rruga 'Avdyl Frasheri' nr. 42, Prishtinë, ora 19:00)