18 Shkurt 2018

Dokufesti dhe vlerat e Prizrenit

Shkruar nga Fidan Mustafa

Prizreni, historikisht ndër shqiptarët brenda vetes ka bartur thellë kulturën dhe civilizimin e popullit. Një kulturë e brumosur thellë brenda vlerave dhe identitetit shqiptar, fetar e tradicional, e cila është e ekspozuar thuajse në çdo cep të qytetit historik të Prizrenit.

Kjo kulturë me këto vlera historike çfarë bartë edhe sot Prizreni, janë ruajtur fal tolerancës, mirëkuptimit dhe respektimit të ndërsjellët ndër vete, pavarësisht  bindjes fetare apo kombësisë kombëtare që kanë jetuar në këtë vend.

Ruajtja e kësaj trashëgimie me vlera botërore nuk ishte e lehtë në kohën e regjimit të Milosheviqit, i cili gjatë gjithë kohës së pushteteve të llojit të tillë, tendencën e kishin të qartë, transformim nën moton e promovimit të vlerave, por ja që shqiptarët e sfiduan edhe atë regjim në ruajtjen dhe promovimin e këtyre vlerave të cilat vlera i japin kuptim jo vetëm qytetit, por edhe çdo qytetari që jeton e kalon pranë Prizrenit.

Ka vite që në Prizren, organizohen manifestime të ndryshme me karakter kulturor dhe edukativ, por ky i fundit çfarë është “Dokufest”, ka marrë përmasa krejtësisht të kundërta nga ajo që vërtet quhet vlerë dhe edukim shoqëror.

Sot organizime të cilat mbahen nën moton e “Dokufestit” në qytetin historik të Prizrenit, janë plotësisht në kundërshtim me çdo vlere historike, kombëtare, fetare e tradicionale, e aq më pak me vlera edukative e artistike.

Në çdo vit të këtij organizimi “Dokufesti”, mbrapa vetes qyteti i kulturës Shqiptare, bartë pasojat e shiringave të drogës që gjenden në çdo cep të rrugëve, mbeturinave shtazarake të epshit të shfrenuar, arrestime të narkomanëve dhe shitësve ambulantiv, që shpesh janë edhe vet organizatorët, e plotë elemente negative e denigruese për çdo vlerë dhe kulturë që mund të gjendet vërtet në atë që quhet vlerë!

Ajo çka e bënë edhe më të pakuptimtë këtë organizim është pyetja se përse zgjidhet qyteti i Kulturës shqiptare Prizreni për organizime të tilla shfrenuese dhe shkatërruese të kulturës shqipe?

Përgjigjja është e thjeshtë, ndryshimi i një populli fillon nga ndryshimi i kulturës, e kultura ndryshohet nga vendi i cili buron, e ky është Prizreni.

Prandaj është shumë e nevojshme që organizimet e këtilla të rishikohen më me hollësi nga organet përgjegjëse, duke hetuar hollësisht se cilat janë qëllimet dhe prapaskenat  e tilla nga organizatorët si dhe të ndërmerren masa të menjëhershme në evitimin e fenomeneve të tilla me karakter shkatërrues për vlerat tona shekullore.

  

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Shkurt 2018 - Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion nga Ministria e Jashtme e Japonisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Delegacionin nga Marshal Islands. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Delegacionin Shtetëror Japonez. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli dhe zëvendësministri parlamentar i Punëve të Jashtme të Japonisë, Manabu Horii do të nënshkruajnë marrëveshje të bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 10:00)

- Mbahet konferenca Ndërkombëtare e Pan Europa-Kosova "Një dekat e Pavarësisë - Rruga evropiane e Kosovës. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem, takohet me Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli. (Zyra e Kryetarit Veseli, ora 10:20 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me delegacionin nga Bangladeshi. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem, takohet me Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe Zëvendëskryeministrin Jevtiq. (Zyra e Kryeministrit, ora 11:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Ish kryeministrin e Turqisë SH.T.Z Ahmet Davutoglu. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:30)

 - Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës për 10 -Vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës(Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Ansambli i Forcave Ajrore të SHBA-ve për Evropë do të interpretojë në Prizren me rastin e festimeve të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Sheshi Shadërvan në Prizren, ora 12:00)

- Zhvillohet Parada e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe e Policisë së Kosovës. (Bulevardi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Mbahet koktej me rastin e Promovimit të Librit të nënshkruesve të Pavarsisë dhe të GJND-së. ( Ministria e Puneve të Jashtme, ora 14:00)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem, takohet me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Hoteli Emerald, ora 14:15 - vetëm pamje)

- Mbahet programi i pritjes shtetërore nga Presidenti i Republikes se Kosoves, Hashim Thaci. (Hoteli Emerald, ora 15:00)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem do të mbajë fjalim në emër të Qeverisë së SHBA-ve në Pritjen Shtetërore. (Hoteli Emerald, ora 15:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme për shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 18:00)

- Ansambli i Forcave Ajrore të SHBA-ve për Evropë do të interpretojë në Pejë me rastin e festimeve të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Kinemanë “Jusuf Gërvalla” në Pejë, ora 19:00)