03 Korrik 2020

Derbi politik Kosovë - Serbi

Shkruar nga Skender Berisha

Pak ditë e ndajnë Kosovën nga fillimi i fundi të sigurtë të çlirimit nga ky mankth, i cili po e përcjen vendin që prej shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

Klasa politike në Kosovë, Serbi, Shqipëri dhe dy vendet që nuk përmenden fort por lihen për "kusure" siq janë Maqedonia veriore dhe Republika Srpska e përcjellin me interes këtë rrjedhë, por asnjëherë nuk e kanë të qartë se çfarë po ndodhë.

Të gjitha vendet e cekura, me subjektet politike brenda kufijve të tyre bëjnë politika ditore, duke parë qartë se ato akoma gjejnë vend dhe hapsirë, dhe një rezultat i tillë po i mban në pushtet, duke i pasuruar dhe jetuar sikur të ishte gjithqka që shohin dhe prekin pronë e tyre.

Por, siq duket shumë shpejt kjo lojë do të mbarojë. Në heshtje ka filluar një epokë e re.

Kjo heshtje e sinkronizuar do të thyhet së shpejti, dhe do i hapë rrugë matematikës gjeostrategjike të fuqive të mëdha, dhe besojmë fort se Kosova do të jetë fituesja e këtij "derbi gjeostrategjik", dhe se vendi ynë nuk do të jetë "kusur" për ecje përpara.

A do të jetë Bosnja ajo që do të paguajë qmimin për Kosovën, apo ndonjë vend nga lindja pritet të shihet në muajin e ardhshëm.

Në këtë proces, vendit tonë më shumë se kurrë i nevojitet bashkimi i forcës politike, një unitet që të jetë shembull edhe për vendet tjera, të jenë të gjithë pas një vendimi të përbashkët, të besojnë në ShBA-në, Gjermaninë dhe Britaninë e Madhe, vende që gjithmonë kanë qenë përkrahëse të denja të Kosovës.

Mos uniteti politik do të jetë një autogol për sfidën “derbi” që ka Kosova në vazhdimin e "minutave shtesë të lojës politike" që e ka me Serbinë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Korrik 2020

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, viziton Republikën e Shqipërisë ku do të zhvillojë takim me kryeministrin Edi Rama. (Pallati i Brigadave në Tiranë, ora 10:00)

- Ministri  i Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, viziton Komunën e Deçanit, ku pritet në takim nga kryetari Bashkim Ramosaj. (Salla e Asamblesë Komunale, Deçan, ora 10:00)

- Ambasadori hungarez në Kosovë, Laszlo Markusz, viziton Komunën e Gjakovës. (Ndërtesa e Komunës, ora 10:45)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media, me ç’rast do të publikoj raportin “Pagesat e Vendimeve Gjyqësore nga Komunat - Vitet 2017, 2018, 2019”. (Zyret e Lëvizjes FOL, ora 11:00)

- Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama mbajnë konferencë e përbashkët për shtyp. (Pallati i Brigadave në Tiranë, ora 11:15)

- Hapet ekspozita “Ditarët e Depresionit” e realizuar nga Ferdi Limani. (Shtëpia e Evropës në Prishtinë, ora 12:00)

- Banorët e lagjes ”Qendra” protestojnë, të pakënaqur me shërbimet komunale. (Rr.“Rexhep Luci”, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flasin deputetët Arbërie Nagavci dhe Hajrulla Çeku. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. (Presidenca e Shqipërisë, ora 13:10)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Kuvendit të Shqipërisë, Gramoz Ruçi. (Zyra e Kryetarit të Kuvendit, ora 14:00) 

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj. (Zyra e Kryetarit të Bashkisë, ora 14:45)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti takohet me Kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha. (Zyra e Kryetarit të PD-së, ora 15:30)