21 Maj 2019

Demonstrata për pagë të barabartë dhe kundër diskriminimit

20,000 njerëz bëjnë thirrje për t'i dhënë fund diskriminimit ndaj grave!

Shkruar nga Hilmi Gashi

20,000 njerëz pjesëmarrës në demonstratën për barazi në paga dhe kundër diskriminimit kanë dëshmuar se janë të mllefosur, që e drejta kushtetuese për barazi në pagë qe 37 vite ende shkelet me këmbë dhe seksizmi ende është prezent.

Kërkesa e tyre kryesore në adresë të Këshillit Nacional është e qartë dhe e zëshme: duam masa të përshtatshme për pagë të barabartë. Demonstrata e zhurmshme në Bernë sot ka treguar se gratë duan të mbrojnë veten kundër të gjitha formave të diskriminimit, përfshirë edhe një grevë të grave në vitin 2019. #Enough

Mjaftë! 20,000 pjesëmarrëse dhe pjesëmarrës në demonstratën e të shtunës më 22 shtator 2018 në Bernë për barazi në paga dhe kundër diskriminimit në Bernë thanë mjaftë. Atyre u ka ardhur te hunda seksizmi dhe diskriminimi.

 Nuk duan më dallim në paga mes femrave dhe meshkujve. Ata janë të mllefosur, që e drejta kushtetuese për barazi në pagë mes femrave dhe meshkujve qe 37 vite ende nuk respektohet.

 Për këtë arsye, demonstruesit kërkojnë masa efektive në Ligjin për Barazi: në veçanti analiza të detyrueshme të pagave për të gjitha ndërmarrjet, rregullimi dhe korrigjimi i  menjëhershëm i pagave diskriminuese të femrave dhe gjoba të rënda për ndërmarrjet, të cilat shpërfillin ligjet në fuqi. 

Në demonstratë morën pjesë edhe shumë qytetare dhe qytetarë, femra dhe meshkuj,  me prejardhje nga trevat shqiptare. Ata në gjuhën amtare i përshëndeti Linda Maliqi, sekretare sindikale në Gjenevë.

Vjedhje skandaloze e pagave deri në 10 miliard në vit Dallimi i pagave midis femrave dhe meshkujve është mesatarisht 20 për qind. Kjo është skandaloze! Faktorë të ndryshëm diskriminuese kontribuojnë për këtë: pagat në profesione, në të cilat zakonisht punojnë femra, janë më të ulëta. Femrat i gjen më së paku në pozita të larta të menaxhimit dhe pjesa dërmuese e femrave punojnë me orar të pjesshëm, në mënyrë që të mund të kombinojnë punën dhe familjen, pra të ndërlidhin të dy përgjegjësitë.

„Edhe nëse i marrim parasysh justifikimet e zakonshme dhe e krahason një grua dhe një burrë në të njëjtën pozitë të punës, me të njëjtën përvojë profesionale, etj., është fakt se një grua në Zvicër në jetën e sajë profesionale, është mashtruar në shumën e plotë prej 300.000 frangash, vetëm për shkak se ajo është femër! ", thotë Corinne Schärer, anëtare e drejtorisë të Unia.

Vania Alleva, kryetare e Sindikatës Unia, në fjalimin e saj kërkoi një ligj efektiv për barazi në paga. Sipas saj, femrave në vit u mungojnë 10 miliardë, si pasojë e dallimit në paga. “Punëdhënësit përfitojnë jashtëzakonisht shumë mos barazia në paga dhe atë në kurriz të femrave.

Në bazë të një hulumtimi të Zyrës për Studime të Punë dhe Politikave Sociale BASS, del se femrave të punësuara në Zvicër brenda vitit i vidhen gati 10 miliard franga!”, shprehet Vania Alleva dhe paralajmëron se “Unia dhe Sindikatat tjera nuk do të pushojnë, deri të jetësohet dhe zbatohet neni kushtetues për barazi në pagë dhe barazia në page mes femrave dhe meshkujve të jetë realitet”.

Gratë janë gjithashtu të gatshme të dalin në grevë

Sipas Sindikatës Unia, te politikanët borgjez ende mungon vullneti për të zbatuar pagat e barabarta. Rishikimi i ligjit në fjalë është një “revizion i vockël”, sepse 99 për qind e ndërmarrjeve nuk do të detyrohen të bëjnë analiza të barazisë në paga, mundësitë e ndëshkimit mungojnë dhe afati i vlefshmërisë së ligjit i kufizuar.

Megjithatë, barazia në paga, pas 37 vjet mandati kushtetues duhet të bëhet realitet! Në një komunikatë për shtyp, Unia shkruan se sot, Parlamenti nacional i Zvicrës e ka në dorë çështjen e barazisë në paga.

Unia kërkon që deputetët e vendit të korrigjojnë rishikimin e ligjit. Nëse parlamenti nacional nuk i plotëson këto kërkesa, Unia thotë se është e gatshme të luftojë me mjete më të ashpra.

Së bashku me organizata dhe sindikata të tjera, Unia për vitin e ardhshëm 2019 po përgatit një grevë të grave, që të drejtat e femrave dhe barazia më në fund të zbatohen.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 maj 2019 - Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-së, ora 9:00)

- Komiteti për Politik dhe Financa i Komunës së Rahovecit mban mbledhjen e pestë të rregullt në të cilen shqyrton Qarkoren e parë buxhetore të Ministrisë së Financave. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reqica dhe Avokati i Popullit raportojnë para komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione lidhur me çështjen e statusit të personave të plagosur në Kosovë, para periudhës së luftës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Forumi Ekonomik Mbarëkombëtar, në mbështetje të Klubit të Prodhuesve të Kosovës, Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në Tiranë, Odës Ekonomike të Kosovës dhe Bashkimit të Prodhuesve Shqiptarë organizon konferencën “Mundësitë dhe sfidat e marrëdhënieve tregtare Kosovë- Shqipëri”, konferencë kjo e cila do të adresojë problemet dhe barrierat tregtare që prodhuesit e dy të dy vendeve janë duke i hasur. (Hotel Tirana International në Tiranë, ora 10:30)

- “Let’s Do It” organizon aksion për pastrimin e deponisë më të madhe në Rajonin e Pejës, në fshatin Dydesh. (Fshati Dydesh, ora 10:30)

-  Projekti “Mbështetja e Komunikimit të Procesit të Integrimit Evropian”, I financuar nga Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, në bashkëpunim me Ministrinë e Integrimit Evropian, organizon panel diskutimime temën: Prodhimi vendor dhe tregu i BE-së. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal të Kamenicës, ora 10:30)

- Mbahet seancë e veçantë e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të përkujtohet 20 vjetori i Masakrës në Burgun e Dubravës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të pres në takim kryetarët e komunave: Prizren, Podujevë, Shtërpc, Obiliq dhe Novobërdë, me të cilët do të nënshkruajë Memorandume të Bashkëpunimit për realizimin e disa projekteve mjedisore të cilat financohen nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ish objekti Rilindja, kati 17, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova pret në takim zëvendës ambasadorin bullgar në Kosovë ku do të bëje nënshkrimin e një marrëveshjeje për financimin e një projekti në qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog. (Zyra e krytarit Rugova, ora 11:30)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të votohet vendimi i Qeverisë me të cilin autorizohet Komisioni Qeveritar për Privatizimin e Ndërmarrjes Publike "Telekomi i Kosovës". (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 12:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon promovimin e katër librave të profesorëve  të Fakultetit të Edukimit ne UKZ: “Poetika e këngës epike historike”  autore Nevrije Bislimi-Ismaili, “As engjëlli, as djall” autor  Merxhan Avdyli, “Kurrikula dhe të menduarit kritik” autor Mensur Neziri dhe libri “Kërkime në leksikun e Pjetër Bogdanit” i autorit Faton Krasniqi. (Salla A34 në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të shqyrtohet raportit vjetor i Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve për vitin 2018, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit Mytaher Haskuka do të bëjë përurimin e parkut dhe këndit të lojërave për fëmijë. (Prapa Shtëpisë së Bardhë në Prizren, ora 13:00) 

- Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të shqyrtohet Projektligjit për mbrojtjen e ajrit nga ndotja. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 13:00)

- Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit Pal Lekaj merrë pjesë në përurimin e urës së fshatit Topanicë, komuna e Kamenicës. (Fshati Topanicë, rruga Crep - Kamenicë, kilometri i parë, ora 15:00)

- Mbahet Akademi përkujtimore në nderim të 20 vjetorit të rënies së dëshmorëve Kemal Thaqi e Ekrem Gudaqi dhe martirëve të rënë më 21 maj të vitit 1999, Hanife Jaha, Selvije Krivanjeva, Hanife Gudaqi, Ramush Jaha, Baki Bela, Ibush Rrushi, Ramadan Dashi, Fahri Mani, Bahrije Elezi, Sevdije Guri, Hamdi Dashi, Brahim Dashi dhe Fitim Gudaqi. (Shtëpia e Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik 16:00)