22 Janar 2021

Çfarë është udhëheqja autoritare

Shkruar nga Ali Hertica

Për të kuptuar fuqinë e udhëheqjes autoritare, është e rëndësishme që së pari të kemi një kuptim të mirë të vetë fjalës autoritare. Autokratikisht rrëfen se dikush përcakton rregullat e tij.

Autoritar gjithashtu do të thotë që dhe përdoret shpesh në kuptimin e kryelartësisë ose arbitrarëve.

Por kjo është më shumë mënyra në të cilën dikush përcakton rregullat e tij,domethënë pa dëgjuar të tjerët.Një hap më tej merr një kuptim tjetër të autoritarizmit.

Domethënë, dikush jo vetëm që përcakton rregullat e tij, por gjithashtu ua imponon atyre të tjerëve.

Një edukatë autoritare është, për shembull, një edukatë në të cilën fëmijët nuk kanë asgjë për të thënë.

Një mënyrë më pozitive që dikush vendos rregullat e veta është nëse dikush është personi më i mirë për të vendosur rregullat, sepse ata janë një autoritet në fushën e tyre.

Nga kuptimi i fjalës autoritare mund të nxirrni përfundimin se udhëheqja autoritare do të thotë që një person të marrë të gjitha iniciativat për një grup njerëzish.

Udhëheqja autoritare është një stil lidershipi në të cilin një individ merr të gjitha vendimet, pa kërkuar kontribut nga grupi.

 Prandaj, udhëheqësit autoritarë zakonisht bëjnë zgjedhjet e tyre bazuar në idetë dhe vlerësimet e tyre.

Për shkak se udhëheqja autoritare do të thotë që një person të marrë vendimin për një grup, ai gjithashtu shihet shpesh si diktatorial ose regjentik.

Por kjo është një shoqatë negative që është e vërtetë vetëm në situata kur udhëheqja autoritare nuk është e përshtatshme.

Sidoqoftë, ka edhe situata të mundshme, shih më poshtë, ku udhëheqja autoritare madje është e nevojshme për të qenë i suksesshëm.

 Ashtu si të gjitha cilësitë e tjera të udhëheqjes, udhëheqja autoritare është pra efektive në disa situata dhe jo në të tjera. .

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Dhjetor 2020 - Kryeministri në detyrë Avdullah Hoti bashkë me përfaqësuesit e SBASHK-ut, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore ndaj Ibrahim Mustafes për peqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet konferenca vjetore e Prokurorëve, e cila këtë vit për shkak të situatës me pandeminë Covid-19, organizohet në formë virtuale. (Platforma “Zoom”, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë së Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor, Beni Kizolli do të mbajnë konferencë për shtyp. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Komuna e Skenderajt së bashku me shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së, për nder të 23 vjetorit të triumfit të familjes Jashari ndaj sulmit të dytë të forcave serbe, do të bëjnë homazhe në shenjë nderimi për heroizmin e jashtëzakonshëm të familjes Jashari. (Kompleksi Memorial “Adem Jashari”, në Prekaz, ora 10:00)

- Kryetari i komunës Xhafer Tahiri, prezanton Planin për Rimëkëmbje Ekonomike të Vushtrrisë. (Ndërtesa e komunës, ora 11:00)