19 Nëntor 2018

Ballkani midis Bashkimit Evropian, Rusisë dhe Turqisë

Shkruar nga Vjollca Hajdari 

 Sa është i ndikuar Ballkani Përëndimor nga fuqitë e mëdha botërore dhe cilat interesa gjeostrategjike janë duke u ndeshur në Gadishullin Ballkanik?

A është duke u përsëritur - sidomos tek shqiptarët - historia në kontekst gjeopolitik, ekonomik dhe kulturor?

Si vështrohet raporti BE - Ballkan krahas interesave ruse, atyre turke e kineze dhe ku qëndron roli i SHBA-ve në këto zhvillime?

Këto dhe shumë pyetje të tjera u diskutuan më 26 qershor në Berlin, në debatin publik me temë "Ballkani midis BE-së , Rusisë dhe Turqisë ", i organizuar dhe inicuar nga korifeu i gazetarisë gjermane, Alexander Kulpok, autor i librit "Shqipëria, sekreti i fundit i Evropës".

Ai për këtë temë diskutimi kishte ftuar Vjollca Hajdarin, gazetare dhe politologe, e cila për shtypin u shpreh se titullin e debatit e kishin vendosur bashkë .

Gjatë takimeve që kemi pasur, Kulpok ja kam shprehur brengat e mia në lidhje me zhvillimet e fundit në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoni.

Poashtu kam folur për qasjen e Bashkimit Evropian ndaj Ballkanit, në veçanti ndaj pjesës së banuar me shqiptarë.

Krahas problemeve të brendshme, kam vënë në pah ndikimet politike, ekonomike dhe kulturore që po ushtrojnë Rusia, Turqia, Kina dhe Arabia Saudite, ndaj tema e debatit erdhi si rezultat i bisedave që kishim zhvilluar me parë ", ka thenë ajo.

Në këtë diskutim ku Hajdari ishte e ftuar si staf akademik i Qendrës për Evropën Lindore (Sektori Evropa Juglindore) dhe bashkëthemeluese e Organizatës "Dialogu i Hapur Ndërkombëtar" së bashku me Ramon Schack, gazetar dhe autor, në fokus ishin raportet Kosovë-Serbi, zhvillimet e fundit në Shqipëri dhe marrëdhëniet që kanë këto vende me fqinjët përreth.

"Kemi diskutuar për aspiratat e Shqipërisë, Kosovës dhe vendeve tjera të Ballkanit drejt integrimeve Evropiane dhe kemi elaboruar pengesat e bllokadat në të cilat janë duke hasur ato" ka thënë politologia shqiptare.

Hajdari ka përmendur problemet me të cilat po përballet Shqipëria, si destinacion aktual i refugjatëve sirianë dhe Kosovën, si vendin më te izoluar në Evropë.

Në këtë debat të mbajtur dy ditë para përvjetorit të Betejës së Kosovës, është ofruar një retrospektivë lidhur me zhvillimet historike.

Ramon Schack ka pasqyruar në formë kronologjike ngjarjen e vitit 1389, ndërkaq që Vjollca Hajdari e ka plotësuar ate, duke ofruar pikëvështrimin shqiptar dhe atë ndërkombëtar.

Ajo ka demantuar mitin e krijuar Serb për Kosovën "djep" të Serbisë dhe ka shpjeguar etimologjinë e emërtimit të Kosovës.

"Emri antik i Kosovës është‚ Dardania’ dhe shqiptarët janë popull autokton në Ballkan, ndërsa serbët erdhën nga shekulli i 7-të i erës tonë" ka theksuar ajo.

Në vijim të mbrëmjes,të tre diskutuesit kanë analizuar strategjitë rreth mekanizmave mbrojtës - në veçanti sa i përket mobilizimit ndaj ndikimeve nga jashtë.

Ata kanë përmendur shembullin e Rusisë, Turqisë, Kinës dhe Arabisë Saudite, duke mos lënë anash rolin e SHBA-ve në Ballkanin Përëndimor.

 „Natyrisht se në këtë mbrëmje, si detyrë parësore, e pashë që të shpjegoj para publikut gjerman domethënien e shqiponjës dykrenare, për të cilën u zhvillua debati kontravers gjatë dhe pas lojës Zvicër-Serbi dhe te raportoj rreth sjelljes fashiste të "tifozëve" serbë drejtuar futbollistëve shqiptarë " ka theksuar Vjollca Hajdari.

 Sipas saj, është shumë e rëndësishme që - sidomos në raste të tilla - të reagohet shpejtë, pasiqë serbët janë shumë të organizuar në këtë drejtim.

"Ne jemi ata, që duhet të krijojmë mekanizma për të informuar drejtë , për të sensibilizuar dhe ndërgjegjësuar opinionin ndërkombëtar, që të mënjanojmë keqkuptimet ndaj nesh, por edhe t'i kundervihemi propagandave" ka thënë gazetarja shqiptare, e cila prej kohësh merret me imazhin e shqiptarëve

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2018 - Kuvendi i Republikës së Kosovës shënon Diten e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve.(Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 10:00) 

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në Ditën e Konventës Ndërkombëtare për të Drejtat e Fëmijëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 10:00)

- Mbledhja e Kryesisë së Kuvendit me kryetarët e grupeve parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim do të përurojë impiantin i për trajtimin e ujërave të zeza në vise rurale në fshatin Kramovik, Komuna e Rahovecit. (Fshati Kramovik, ora 11:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të marrë pjesë në ceremoninë e inaugurimit të Impiantit për Trajtimin e Ujërave të Zeza - moçalishtë e ndërtuar në Kramovik të komunës së Rahovecit. (Fshati Kramovik, ora 11:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Kosovës, Rexhep Hoti, do të nënshkruajë marrëveshje bashkëpunimi me Kryetarin e Komunës së Ferizajt, Agim Aliu për avansimin e pozitës së të rinjve në sport, kreativitet kulturor dhe mendim kritik dhe në dituri. (Objekti i Komunës së Ferizajt, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në mbledhjen e Kryesisë së Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

-  Mbahet ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Ministrisë së Integrimit Evropian dhe Norvegjisë, me ç’rast nënshkruhet projekti përkrahës i Norvegjisë për ngritjen e kapaciteteve të shërbyesve civilë për zbatimin e MSA-së. (Ndërtesa e Qeverisë, salla e Konferencave P-32, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim të përbashkët ministrin e Financave, ministrin e Drejtësisë dhe kryeshefin e Agjencisë Kundër Korrupsionit në Kosovë. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban takim me të rinjtë e Nismës në Shtime. (Shtëpia e Kulturës në Shtime, ora 16:00)
 
- Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, mban takim me të rinjtë e Nismës në Lipjan. (Golden Day në Lipjan, ora 18:00) 

- Galeria Kombëtare e Kosovës organizon hapjen e ekspozitës “Muzeu i tri pikave” të artistit Lulzim Zeqiri. (Galeria Kombëtare e Kosovës, ora 20:00)