17 Shkurt 2019

A po duam shtet ligjor apo kanunor

Shkruar nga Zejdush Kastrati

Nuk është vetëm takimi i te dieles, në vilën e Pacollit në Hajvali, kur zbriti e gjithë paria e shtetit të Kosovës, por, edhe me rastin e konstituimit te kësaj qeverie, përkatësisht marrëveshjes,  edhe për këto kooalicione ekzistuese, janë zhvilluar, takime te shumta, pikërsisht, në këtë lokacion, dhe pothuaj, edhe me të njejtit akterë!

Nga xhirimet e takimit të parë (cka dijmë ne, opinioni, sepse me siguri, ka pasur edhe takime tjera)kemi vërejtur dhe dëgjuar, edhe, kur, liderët tanë, nikoqirin, Behgjet Pacollin,  gjithnjë e thirrnin, Bac...!

Kosova, ka vetëm një Bac, në aspektin respektativ, dhe këtë e dijnë, më mirë se unë, edhe shumica e këtyre liderëve, që ishin në këtë darkë, por,  edhe në darka tjera, por, si duket, lakmia për pushtet, interesi prsonal...i “detyroi”, ta harrojnë BACI-n e vërtet, Baci-n, i cili për shumicën nga ata, kaherë ka “vdek”, Baci-n që është harruar, Baci-n që nuk jeton ma, në këtë Kosovë, për të cilën, mbajti, hiq me pakë, se 28 vite burg...!

Edhe në ndejën e të diees mbrëma, Begji i Hajvalisë, të shumtën e rasteve, u quajt Bac, e nga disa edhe zëvëndëskryministër por nga dikush, edhe shef.Ky Bac, ishte paksa, nën “ethet” e gripit, dhe, edhe në një komunikim elektronik privat, deklaroi, se e gjithë, kjo shoqri, i erdhi, në Hajvali, për ta vizituar, dhe për ti dëshiruar, edhe shërim sa më të shpejt.

 Ndërsa, Baci i vërtet, ai i kazamateve, i hjekave dhe persekutimeve, edhe pse i sëmuar me vite, gjithnjë i lënë në mëshirën e disa miqëve dhe dashamirëve të paktë, jo që nuk është vizituar, (nga disa asnjherë), por është harruar krejt, apo si duket, në shenjë “nostalgjie” këta, që po shkojnë në ahengjet e Pacollit, po e thërrasin e Baci-n e Hajvalisë, Bac, sepse edhe ky, ”i gjori”, jetoi me vite, “i syrgjynosur”, larg Kosovës, dhe larg shqiptarisë, dhe, këtë, ”ndoshta” po e bëjnë, në shenjë respekti, dhe përkujtimi për bacen Adem!

Takimet, si ky i të dieles mbrëma, pa marr parasysh konkluzionet dhe qëllimet, e që po dihet se janë, puro interes partiak, klanor, përsonal..., prezentojnë edhe një anë tjetër shumë të dëmshme, që ka të bëjë me (mos)fuqizimin e këtyre Institucioneve, sepse, para botës, si shumë herë tjera, edhe kësaj radhe, po tregohemi, se nuk jemi për shtet ligjor, por për shtet, kanunor, dhe ate, vetëm e vetëm, që të mbesin në pushtetë !


Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2019 - Qeveria e Kosovës mban mbledhje festive për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Ngritja solemne e Flamurit të Republikës së Kosovës për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë në të cilën marrin pjesë presidenti Hashim Thaçi, kreu i Kuvendit, Kadri Veseli dhe kryeministri Ramush Haradinaj. (Hapësira mes ndërtesës së Kuvendit dhe Qeverisë, ora 8:30) 

- Presidenti Thaçi, kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Haradinaj vendosin kurora lulesh te shtatorja e ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, para Kuvendit, ora 8:45) 

- Presidenti Thaçi, kryeparlamentari Veseli dhe kryeministri Haradinaj vendosin kurora lulesh në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. (Prekaz, ora 9:40)

- Në 11 vjetorin e shpalljes së pavarësisë të Kosovës, anëtarë të kryesisë së LDK-së bashkë më struktura të saj, bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historik të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Komuna e Gjilanit organizon homazhe  te varrezat e dëshmorëve. (Gjilan, ora 10:00)

- Federata e Ping-Pongut e Kosovës (FPPK) organizon turneun “Dita e Pavarësisë”.  (ShMU “Tefik Çanga”, Ferizaj, ora 10:00)

- “Star Kids” do të performojnë në sheshin “Skënderbeu” për nder të Pavarësisë. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancë solemne për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:45) 

- Komuna e Gjilanit organizon akademi solemne dhe program artistik nga Shkolla e Muzikës në Gjilan. (Teatri i Qytetit, ora 11:00)

- Trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovë parakalojnë me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Prej Sheshit “Nënë Tereza” deri te Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 12:20)

- Me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës organizohet koktej për të gjithë të ftuarit në Parakalimin e Trupave të FSK-së. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 13:00)

- Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovë në Gjilan bën përurimin e bustit të ish-presidentit Ibrahim Rugova (Gjilan, ora 13:00)

- Përfaqësues të organizatave studentore organizojnë një “protestë artistike” në lidhje me vonesën e liberalizimit për qytetarët e Kosovës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00) 

- Komuna e Vushtrrisë organizon manifestimin qendror për shënimin e 11-vjetorit të Pavarësisë. (Kalaja e Qytetit, Vushtrri, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim deputetët nga Mbretëria e Bashkuar, John Grogan dhe Martin Vickers. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Shoqata e Gastronomëve të Prishtinës, në bashkëpunim me Qeverinë e Kosovës, organizon një event simbolik për Pavarësi. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 14:00) 

- Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, dhe ministri i Kulturë, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, përurojnë Palestrën Sportive në Shtime. (Shtime, ora 15:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin 17-anëtarësh nga Shtetet  e Bashkuara të Amerikës, të kryesuar nga Senatori James Inhofe. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 15:00) 

- Komuna e Lipjanit organizon koncert festiv për 11-Vjetorin e Pavarësisë. (Qendra e Kulturës “Tahir Sinani”, Lipjan, ora 15:00)

- Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” mban koncert festiv për Pavarësi. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, 18:00)

- Për 11-vjetorin e Pavarësisë së Kosovës bëhet ndezja e organizuar e fishekzjarrëve. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, ora 18:30)

- Me rastin e 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës organizohet pritja shtetërore nën përkujdesjen kryeministrit Ramush Haradinaj. (Hotel “Venus”, magjistralja Prishtinë-Ferizaj, ora 19:30)

- Mbahet koncerti festiv për nder të 11-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, Prishtinë, ora 20:00)