17 Shkurt 2020

A mund t’i besojm aftësive dhe arritjeve të udhëheqësit potencial

Shkruar nga Ali Hertica

Një kalim në udhëheqje kërkon kompetenca të ndryshme. Njerëzit e suksesshëm të shitjeve, programuesit ose njerëzit e financave shpesh kanë aftësi të forta teknike, njohuri për fushën, disiplinën dhe vetë-menaxhimin.

Këto cilësi dhe aftësi i sjellin ato në ballë kur lind kërkesa për një udhëheqës të ri. Vetëm këto nuk janë cilësitë e nevojshme që çojnë në udhëheqje të mire, punonjësit promovohen vazhdimisht derisa të arrijnë një pozicion që tejkalon kompetencat e tyre.

Kur ata kanë arritur këtë pozicion, ata dorëzojnë hapësirën e tyre për rritje. Për të parandaluar zgjedhjen e udhëheqjes, kryesisht bazuar në sukseset e kaluara, përgjigjet për të cilat ndihmojnë në përzgjedhjen.

Udhëheqja kërkon cilësi të tjera nga ato të një profesionisti, siç është integriteti. Aftësia e një drejtuesi për të lënë mënjanë interesin vetjak është thelbësore në administrimin efektiv të një ekipi.

Fleksibiliteti është gjithashtu thelbësor. Një udhëheqës potencial shpesh ka fituar pozicionin e tij ose të saj përmes aftësive fantastike.

Sidoqoftë, këto aftësi janë të përqendruara në funksionin që u plotësua deri atëherë. Në momentin kur bëhet një kalim në udhëheqje, ndodhin shumë ndryshime dhe lideri duhet të ketë aftësinë t'i përgjigjet kësaj.

Shkathtësitë teknike madje mund të jenë pengesë në një rol udhëheqës. Kur një drejtues është shumë i specializuar në një kënd të caktuar të njohurive, mundësia e shikimit të tunelit është më e madhe.

Përvoja dhe njohuritë bëhen bllok për kockat. E rëndësishme për një udhëheqës është fleksibiliteti për t’u përshtatur dhe një mendje e hapur.

Këto cilësi do t'i mundësojnë udhëheqësit të mësojë më shpejt dhe në mënyrë më efikase, në mënyrë që të mund të udhëheqin me sukses një ekip ose kompani.

Shpesh matjet subjektive përdoren nga menaxherët në përzgjedhje. Në çfarë mase një kandidat i përshtatet kulturës së korporatës, popullaritetit të tij ose saj, dhe cetera.

Kjo e bën një takim shumë të ndjeshëm për politikën, paragjykimet dhe një vlerësim të pasaktë të aftësive të kërkuara.

Si rezultat, gratë kanë më pak të ngjarë të përcaktohen si udhëheqëse. Matjet bazohen në "përshtypjen e duhur". Si rezultat, matjet e përdorura të performancës nuk janë mjaft efektive në zgjedhjen e drejtuesve.

Kjo do të thotë që ata duhet të emërojnë njerëz që kanë perspektivë unike. Jepuni mbështetje dhe kohë për të provuar veten e tyre.

Gjithashtu duhet të shohim njerëz që "nuk janë të gatshëm", por që kanë ambiciet e duhura, reputacionin dhe pasionin për tregun. Shpesh të rinjtë janë më të nxiturit dhe mund të shndërrohen në udhëheqës të pabesueshëm edhe pse nuk kanë një të kaluar të lavdishme.

Isshtë koha për të ndryshuar konceptin e udhëheqjes. Koncepti i zgjedhjes së drejtuesve që kanë të kaluarën më të mirë përsa i përket performancës duhet të ndryshohet në liderë me më shumë potencial. Këta udhëheqës do të jenë në gjendje të realizojnë potencialin e tyre.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2020 - Në 12 vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës Garda ceremoniale bën ngritjen e flamurit nga në prani të dy udhëheqësve shtetërorë, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani. (Oborri i qeverisë, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi organizon pritjen e mysafirëve për ndër të pavrësisë. (Zyra e Kryetarit Latifit, ora 8:00)

- Anëtarët e Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetët e PDK-së, bëjnë homazhe në Prekaz, për nder të 12 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Kompleksi Memorial i Jasharajve, ora 8:30)

- Udhëheqës të Komunës së Skenderajt bëjnë homazhe të shtatorja e Adem Jasharit. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në të gjitha vendrëniet dhe pllakat e dëshmorëve të Rahovecit. (Rahovec, ora 09:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani vendosin kurora te kompleksi memorial Adem Jashari.
(Prekaz, ora 9:10)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Kompleksi Memorial 'Adem Jashari'. (Prekaz, ora 9:30)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Memorial i dëshmorëve në Marinë. (Marinë, ora 9:30)

- Kuvendi Komunal i Skenderajt mban seancë solemne në 12 vjetorin e Pavrësisë. (Objekti i Komunës së Skenderajt, ora 10:00)

- Me rastin e 12 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Kryesia e LDK-së dhe veprimtarë bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historit Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani  vendosin kurora pranë varrit të Presidentit Ibrahim Rugova dhe te varri i Veprimtarit Adem Demaçi. (Velani, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë solemne nën kujdesin e Znj.Vjosa Osmani Kryetare e Kuvendit të Republikës së Kosovës ku të pranishëm do të jenë kryeministri Albin Kurti, përfaqësues të Familjes Jashari, familjes Rugova, deputetë të këtij legjislacioni dhe të ftuar ndërkombëtarë e vendorë. (Kuvendi i Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës dhe Drejtoria e Përgjithshmë e Arkivave të Shqipërisë organizojnë hapjen e ekspozitës “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- Në 12-vjetorin e shpalljes së Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri me bashkëpunëtorët bëjnë homazhe tek varrezat e qytetit. (Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Istogut mban seancë solemne me rastin e 12-të vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Istogut, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës Vjosa Osmani dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti vizitojnë Forcën e Sigurisë se Kosovës ku edhe do iu drejtohen me fjalë përshëndetëse trupave të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)

- Kuvendi Komunal i Rahovecit mban seancë solemne për nder të “17 Shkurtit”. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 12:00)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me tematikë arkeologjike “Trashëgimia Arkeologjike Adriatiko-Meditariane në Kosovë” të autorit Tomor Kastrati. (Objekti i Muzeut, ora 12:00)

- Komuna e Istogut organizon homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek Lapidari i Dëshmorëve në qendër të Istogut . (Istog, ora 12:00)

- Për nder të 12-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve për letërsi për vepër jetësore dhe çmimet tjera vjetore për vitin 2019. (Kabineti i ministres Vlora Dumoshi, ora 13:00)

- Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani merr pjesw nw prezantimin e Obeliskut Newborn me pamje të re. (Newborni tw Pallati i Rinisw, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon manifestimin qendror pë Pavarësinë. (Sheshi Adem Jashari në Skenderaj, ora 13:00)

- Komuna e Rahovecit organizon program qendror festiv. (Qendra e Kulturës ‘’Mensur Zyberaj’’, Rahovec, ora 13:00)
 
- Komuna e Istogut organizon programi festiv me këngë e valle për pavarësi. (Para Qendrës Kulturore në Istog, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon turnir në futboll të vogël të quajtur 'Kupa e Pavarësisë'. (Shkolla profesionale në Skenderaj, ora 15:00)

- Komuna e Rahovecit organizon finalen e garave në futboll në mes katër shkollave në komunën e Rahovecit. (Palestra Sportive ‘’Mizahir Isma’’, Rahovec, ora 16:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, u drejtohet ushtarëve të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 16:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Ngjyrat e vallëzimit”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 17:00)

- Komuna e Gjilanit mban akademi për nder të ditës së mëvetësisë së Kosovës, ku edhe do të ndahen çmimet, Nderi i Qytetit dhe Heroinat e Qytetit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

- Organizohet pritje shtetërore me rastin e 12 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë se Kosovës. (Bogdanipolis, Katedralja Shën Nënë Tereza, ora 18:00)

- Kosovafilmi organizon Javen e filmit shqiptar në Prishtinë. (Kino ABC, ora 19:00)

- Teatri Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Bryma e vdekjes”. (Teatri Kombëtar, ora 20:00)