20 Shkurt 2020

A mund të “jetojë” një studentë?!

Shkruar nga Redan Bushati

Për studentin tonë që zhvillon studimet e tij në Shqipëri situata shfaqet multidimensionale. Pas kalimit me sukses të arsimit 9- vjeçar dhe atij të mesëm, individi bëhet gati të hedhë një hap të rëndësishëm në jetën e tij, hapin e një individi të vetdijshëm e përgjegjës për mënyrën e përceptimit të jetesës.

Ky inividë zgjedh dy rrugë që ai i shikon të arsyeshme ose vetë mundësia i’a servir me çdo kusht rrugën: 1. Të fillojë një punë ose 2. Të vazhdojë universitetin.

Disa prej jush mund të nxitohen dhe mund të më listojnë këtu para meje edhe ato individë që as nuk do shkojnë në shkollë, e as do të punojnë. Unë them që e keni gabim, pasi qënie të tilla për mendimin tim nuk marrin “frymë gjallërore”.

Por, mund të ketë edhe prej atyre të tjerëve, që menjëherë si “gjeluca” duan të ma hedhin fjalën poshtë, duke thënë që një student edhe mund të shkojë në shkollë, edhe mund të punojë.

Në njëfarë mënyre keni të drejtë, porse harroni se me kushtet sociale të studiosh në Shqipëri do të thotë: 1. Ose punën 2. Ose shkollën. (Bëhet fjalë për një student rezultativ dhe ambicioz)

          Po kalojmë menjëherë tek shembulli i një studenti, i cili vjen në shkollë dhe ndjek në mënyrë sistematike mësimin dhe i cili me aq mundësi sa ka përpiqet të mësojë. Ky student si jeton?

Pas orëve të mësimit në Fakultet, si e menaxhon ditën-natën e kohës së tij? Sa produktive dhe çfarë ndryshimi ka e djeshmja me të sotmen me vizion të nesërmen? Sa i’a shpërblen prindërve ikjen nga shtëpia (jabanxhinjtë) për të studiuar diku tjetër, larg vendit të tyre? Etj.

          Studenti  vendas… Një student, i cili ndjek studimet atje ku ka edhe qendrën e banimit, mund të themi se e ka më të asimilueshme jetën dhe nevojat e saj studentore.

 Gjithsesi, ai ka leksione, libra, tarifë shkollore, vërtetime, kafe mes pushimesh që janë të shumta etj etj, që kapin një vlerë reale për mendimin tim të pafavorshme për ekonominë e “zbrazur buxhetore” të familjeve tona.

          Studenti jabanxhi… Një student i tillë ka shumë e shumë probleme më të mprehta dhe sociale. Përveç adaptimit me vendbanimin e tij tashmë të ri, ka edhe problemet e të ushqyerit rregullisht e sistematikisht.

Problemet e tij variojnë nga jeta në grup, shoqëri e deri tek pagesat e larta që paguajnë për shërbime të ndryshme dhe të shpeshta. Veçanërisht, kohëzgjatja e pushimeve dhe orët e shumta bosh në mes lëndëve sjellin harxhime më të mëdha për një student.

Bursat që marrin prej 4000-8000 lekë mund të paguajnë vetëm qiranë e strehimit dhe asgjë më shumë. Mos harroni se të zësh një vend pune të harxhon minimumi (8) tetë orë kohë nga dita jote dhe është e mundimshme për një student, i cili ka ndërmend që të mësojë dhe në epiqendër e fokus të tij ka vendosur shkollën e asgjë tjetër që e distancon nga ajo.

Së fundmi, besoj se të gjithë dakort jeni se jeta e një studenti është mjerane dhe mizerabël. Aspekti financiare i saj lë për të dëshiruar. Po mirë, fajet kush i ka dhe a mund të rregullohet disi një gjë e tillë?

Gjithsesi, e rëndësishme është që këto studentë nëpërmjet pedagogëve (minimumi) t’i ofrohet: 1. Mësim më rezultativ 2. Praktika të herepashershme për daljen në jetë me degën e tyre  3. Informacione për kurse të ndryshme specializimi dhe 4. Punë Part-Time. Gjithashtu, duhet marrë masa të menjëhershme për implementimin e kredive për studentë nga shteti, pasi kjo mund të jetë faktor rregullues i mirëqënies sociale të tyre.

(Autori eshte kryetar i Këshillit Studentor të Universitetit të Shkodrës K.S.U.SH)

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 shkurt 2020 - Behën homazhe në nderim te jetës dhe veprës së heroit, Selman Vojvoda. (Varri i heroit, në Llaushë të Skenderajt, ora 9:00)

- Mbahet takimi me Misionin e Komisionit Evropian për Vlerësimin e Programit për Reforma në Ekonomi dhe diskutimin mbi rekomandimet e politikave. (ndërtesa e Qeverisë salla P38,  ora 9:30)

- Administrata Tatimore e Kosovë do të mbaj seminar me tatimpaguesit e regjionit të  Prishtinës ku prezent do të jetë edhe Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ilir Murtezaj. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 204, ora 11:00)

- Kryetari i komunës së Istogut, Haki Rugova do ta pres në takim ambasadorin bullgar në Kosovë. (Zyra e Kretarit Haziri, ora 11:00)

- Komuna e Rahovecit mban diskutimi publik lidhur me Draft Planin Komunal të Veprimit për Efiçiencë të Energjisë dhe Planin Lokal për Veprim në Mjedis. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti dhe Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani marrin pjesë në manifestimin “ 31-vjetori i Grevës së Minatorëve të Trepçës”. (Miniera e Trepçës në Stantërg, ora 11:00)

- Bëhet konstituimi i Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri dhe Investime Strategjike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e dorëzimit te donacionit për qerdhën “Gëzimi Ynë” në Istog nga Ambasada e Bullgarisë. (Qerdhja “Gëzimi Ynë” në Istog, ora 11:30)

- Mbahet ceremonia e promvimit të librit" Obstetrika",  të Prof. dr. Shefqet Lulaj. (Bibloteka Kombëtare "Pjetër Bogdani", ora 12:00)

- Mbahet akademi përkujtimore për dëshmorin e Kosovës, Selman Vojvoda, në 30 vjetorin e rënies së tij. (Teatri Kombëtar, ora 12:00)

- Ministri i Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike, z. Agim Veliu do të pres në takim ambasadorin amerikan në Kosovë, z Philip Kosnett. (objekti kryesor i MPBAP-së, ora 13:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të mbajë konferencë për media. (Objekti I Ministrisë, ora 13:00)

- Promovohet revista “Intro”, që është produkt i punës së studentëve të vitit të tretë të Departamentit të Gazetarisë, në kuadër të lëndës "Menaxhim i medias". (Amfiteatri i Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, ora 14:00)

- Komuna e Mitrovicës mban debat publik lidhur me rregulloren për realizimin e të drejtave të fëmijëve përmes sistemit qeverisës komunal miqësor për fëmijët. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës të Mitrovicës, ora 14:00)

- Zhvillohet ndeshja basketbolliste mes Kosovës dhe Islandës. (Pallati i Rinisë dhe Sportit në Prishtinë, ora 19:00)