17 Shkurt 2020

14 vjet pa njeriun e Besëlidhjeve të mëdha

Shkruar nga Arbër R. Ismajli

Flaka e Janarit u nis në ditët e rezistencës sonë kombëtare, në ditët e vështira që po përjetonte kombi ynë, në ditët e vrasjes së pishtarëve të lirisë dhe vazhdoi në ditët e ikjes në amshim të arkitektit të Pavarësisë së Kosovës, në ditët e acarit të shoqërisë kosovare.

Ishte kohë e vështirë e acar i vazhdueshëm për kombin tonë. Por, prore aty ishte edhe rezistenca jonë shekullore që ndezi flakën përmes punës, sakrificës dhe së fundi përmes plumbave drejtuar armikut shekullor.

Kombi ynë ishte dhe do të mbetet flakë që ndritë, që ngroh ëndrrat për liri dhe që djeg secilin që tenton t’i mohojë mohoj këto.

Duhet të kaloj një kohë e gjatë e ndoshta brezat e ardhshëm do çlirohen nga ankthi shekullor të cilin e përjetoi populli ynë. Rrugë e mundimshme dhe e ujitur me gjak drejtë lirisë dhe pavarësisë së vendit!

Flaka e janarit tashmë ështe bërë pjesë e historisë së re të Kosovës.

Ky muaj, veç kujtimeve, evokon edhe historinë e Kosovës. Historinë e vuajtjes e të sakrificës, të organizimit dhe mobilizimit, të krijimit të identitetit tonë politik dhe shtetëror, të pavarur dhe të vendosur për liri e pavarësi!

Pavarësi me të cilën identifikohet arkitekti i Republikës, Presidenti Historik, Dr. Ibrahim Rugova. Ai të cilin e kujtojmë dhe e nderojmë si njeri të paqes dhe qëndresës kombëtare. E kujtojmë si njeriun e urtë të dashur, njeri të vendosur dhe këmbëngulës për pavarësinë e Kosovës. Ndërsa, aspiratat tona kombëtare mbesin të pandryshuara: e drejta për bashkimin kombëtar!

Njeriu i Besëlidhjeve të mëdha

Natyrisht, nuk mundem pa përmendur se Presidenti i ynë, tashmë është shkollë politike e njė ideologji politike që

buron, jo vetëm në bardhësinë e Alpeve shqiptare, por edhe në humanizëm të thellë, që kap majat e filozofisë në traditë dhe etikë nacionale. Tharmi i një studiuesi të zellshëm i kritikës dhe estetikës, mbase nga më të mirët që pati vendi, lideri më i mirë, duke u vlerësuar gjithandej se Presidenti Ibrahim Rugova, ishte nga intelektualėt më të mėdhenj të kombit, andej dhe këndej Drinit.

Ky burrë i Besëlidhjeve të mëdha, do të ngris sërish një lidhje të madhe shqiptare në Kosovë në fund shekullin XX. LDK-në, si besë e shpresë, me testament miqësie e me dyert më të mëdha të diplomacisë botërore, të cilat s’do mend se ishin të mbyllur për më shumë se dy shekuj.

Presidenti Rugova ishte fjalëpak por i mençur e parimor. Andaj, të gjithë ne që pretendojmë të jemi Brezi i Republikës, duhet ta ndjekim shembullin e tij.

Me pak fjalë, por me shumë punë e me nder, në mënyrë që të zhvillojmë pavarësinë e brezave para nesh, të cilët dhanë gjithçka për lirinë dhe pavarësinë e vendit, të prirë nga Presidenti Historik Dr. Ibrahim Rugova. Pishtari pa të cilin historia jonë e tanishme do të ishte krejt ndryshe.

Rugova kishte vlerësim të jashtëzakonshëm për gjilanasit

Unë si i ri, kam patur nderin dhe kënaqësinë e veçantë ta takoj në zyrën e tij të punës në Velani. Po ashtu, edhe të rinjtë e Forumit të Rinisë dhe qytatarët e Gjilanit kishin kënaqësinë ta presin në tubime dhe aktivitete politike në qytetin e Gjilanit.

Këtu ku ai ndjehej mirë dhe i relaksuar. Këtu ku shihej vullneti dhe gatishmëria qytetare, ku shihej dashuria dhe mikpritja, ku fjalët e tij të pakta, priteshin me respekt dhe përkushtim, me besim dhe gjithnjë me shpresë për një të ardhme edhe më të mirë.

“Qytetarët e Gjilanit janë njerëz të vyeshëm e punëtorë, të angazhuar për një prosperitet dhe të ardhme ku do të jetojnë me dinjitet në qytetin e tyre, në Kosovën e lirë  tashmë. Në një vend të bukur siç e ka krijuar Zoti e të cilin duhet ta ruajmë dhe ta shndërrojmë në vend të krenarisë e jetës së dinjitetshme”.

Kështu thoshte presidenti Rugova për gjilanasit.

Amaneti i Rugovës

Kjo porosi e Presidentit Rugova, vlen sot edhe më shumë se atëherë. Vizioni i tij për një Kosovë demokratike të zhvilluar, sigurisht se vije si një amanet edhe në ditët e janarit. Është amaneti i heronjve dhe Liderit tonë nacional.

Ky amanet jetësohet vetëm përmes punës e përkushtimit të veçantë, duke i konsoliduar sa më parë institucionet e vendit dhe duke u angazhuar maksimalisht për një të ardhme më të mirë.

Kjo është dhe mbetet mënyra më e mirë se si do t’i nderojmë heronjtë e Kosovës dhe Presidentin Rugova!

Lavdi e përjetshme dëshmorëve, heronjve e martirëve të kombit.

Lavdi punës kolosale të Presidentit Rugova, për lirinë dhe afirmimin e Kosovës në botë!

/Autori është nënkryetar i Komunës së Gjilanit/

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shkurt 2020 - Në 12 vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë së Republikës së Kosovës Garda ceremoniale bën ngritjen e flamurit nga në prani të dy udhëheqësve shtetërorë, Albin Kurti dhe Vjosa Osmani. (Oborri i qeverisë, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi organizon pritjen e mysafirëve për ndër të pavrësisë. (Zyra e Kryetarit Latifit, ora 8:00)

- Anëtarët e Kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës dhe deputetët e PDK-së, bëjnë homazhe në Prekaz, për nder të 12 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Kompleksi Memorial i Jasharajve, ora 8:30)

- Udhëheqës të Komunës së Skenderajt bëjnë homazhe të shtatorja e Adem Jasharit. (Skenderaj, ora 9:00)

- Komuna e Rahovecit bën homazhe në të gjitha vendrëniet dhe pllakat e dëshmorëve të Rahovecit. (Rahovec, ora 09:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani vendosin kurora te kompleksi memorial Adem Jashari.
(Prekaz, ora 9:10)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Kompleksi Memorial 'Adem Jashari'. (Prekaz, ora 9:30)

- Komuna e Skenderajt dhe Komuna e Drenasit organizojnë homazhe të Memorial i dëshmorëve në Marinë. (Marinë, ora 9:30)

- Kuvendi Komunal i Skenderajt mban seancë solemne në 12 vjetorin e Pavrësisë. (Objekti i Komunës së Skenderajt, ora 10:00)

- Me rastin e 12 vjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, Kryesia e LDK-së dhe veprimtarë bëjnë homazhe te varri i Presidentit Historit Dr. Ibrahim Rugova. (Velani, ora 10:00)

- Dy udhëheqësit shtetërorë, kryeministri Albin Kurti dhe kryeparlamentarja Vjosa osmani  vendosin kurora pranë varrit të Presidentit Ibrahim Rugova dhe te varri i Veprimtarit Adem Demaçi. (Velani, ora 10:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës mban seancë solemne nën kujdesin e Znj.Vjosa Osmani Kryetare e Kuvendit të Republikës së Kosovës ku të pranishëm do të jenë kryeministri Albin Kurti, përfaqësues të Familjes Jashari, familjes Rugova, deputetë të këtij legjislacioni dhe të ftuar ndërkombëtarë e vendorë. (Kuvendi i Republikës së Kosovës, ora 11:00)

- Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës dhe Drejtoria e Përgjithshmë e Arkivave të Shqipërisë organizojnë hapjen e ekspozitës “Kosova në arkivin e shtetit shqiptar”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 11:00)

- Në 12-vjetorin e shpalljes së Deklaratës së Pavarësisë së Kosovës, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri me bashkëpunëtorët bëjnë homazhe tek varrezat e qytetit. (Gjilan, ora 11:00)

- Komuna e Istogut mban seancë solemne me rastin e 12-të vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit Komunal të Istogut, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Republikës së Kosovës Vjosa Osmani dhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti vizitojnë Forcën e Sigurisë se Kosovës ku edhe do iu drejtohen me fjalë përshëndetëse trupave të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 12:00)

- Kuvendi Komunal i Rahovecit mban seancë solemne për nder të “17 Shkurtit”. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 12:00)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me tematikë arkeologjike “Trashëgimia Arkeologjike Adriatiko-Meditariane në Kosovë” të autorit Tomor Kastrati. (Objekti i Muzeut, ora 12:00)

- Komuna e Istogut organizon homazhe dhe vendosje kurora lulesh tek Lapidari i Dëshmorëve në qendër të Istogut . (Istog, ora 12:00)

- Për nder të 12-vjetorit të Pavarësisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit do të organizojë ceremoninë e ndarjes së çmimeve për letërsi për vepër jetësore dhe çmimet tjera vjetore për vitin 2019. (Kabineti i ministres Vlora Dumoshi, ora 13:00)

- Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani merr pjesw nw prezantimin e Obeliskut Newborn me pamje të re. (Newborni tw Pallati i Rinisw, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon manifestimin qendror pë Pavarësinë. (Sheshi Adem Jashari në Skenderaj, ora 13:00)

- Komuna e Rahovecit organizon program qendror festiv. (Qendra e Kulturës ‘’Mensur Zyberaj’’, Rahovec, ora 13:00)
 
- Komuna e Istogut organizon programi festiv me këngë e valle për pavarësi. (Para Qendrës Kulturore në Istog, ora 13:00)

- Komuna e Skenderajt organizon turnir në futboll të vogël të quajtur 'Kupa e Pavarësisë'. (Shkolla profesionale në Skenderaj, ora 15:00)

- Komuna e Rahovecit organizon finalen e garave në futboll në mes katër shkollave në komunën e Rahovecit. (Palestra Sportive ‘’Mizahir Isma’’, Rahovec, ora 16:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, për nder të 12 vjetorit të pavarësisë së Kosovës, u drejtohet ushtarëve të FSK-së. (Kazerma “Adem Jashari”, ora 16:00)

- Baleti Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Ngjyrat e vallëzimit”. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 17:00)

- Komuna e Gjilanit mban akademi për nder të ditës së mëvetësisë së Kosovës, ku edhe do të ndahen çmimet, Nderi i Qytetit dhe Heroinat e Qytetit. (Salla e teatrit të qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

- Organizohet pritje shtetërore me rastin e 12 vjetorit të Shpalljes së Pavarësisë se Kosovës. (Bogdanipolis, Katedralja Shën Nënë Tereza, ora 18:00)

- Kosovafilmi organizon Javen e filmit shqiptar në Prishtinë. (Kino ABC, ora 19:00)

- Teatri Kombëtar i Kosovës organizon shfaqjen “Bryma e vdekjes”. (Teatri Kombëtar, ora 20:00)