29 Shtator 2020

UNICEF-i shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë në Kosovë

Prishtinë, 13 gusht - Zyra e UNICEF-it në Kosovë shënon sot Ditën Ndërkombëtare të Rinisë, me partnerë dhe miq për të njohur përpjekjet dhe angazhimin e të rinjve në Kosovë dhe në pjesë të tjera të botës, në luftën e tyre kundër COVID-19. 

Tema e këtij viti për Ditën Ndërkombëtare të Rinisë 2020, "Angazhimi i të Rinjve për Veprim Global" synon të nxjerrë në pah mënyrat me të cilat angazhimi i të rinjve në nivelin lokal, qendror dhe global është pasurimi i institucioneve dhe proceseve qendrore dhe shumëpalëshe, si dhe të nxjerrë mësime se si përfaqësimi dhe angazhimi i tyre mund të avancohen ndjeshëm.

Sot, më shumë se 20 pjesëmarrës diskutuan me Ministrin e Arsimit, Z. Ramë Likaj, dhe Ministren e Rinisë, Kulturës dhe Sportit, Znj. Vlora Dumoshi për përpjekjet e përbashkëta për të luftuar COVID-19 dhe më gjerë.

Kozeta Qena - Imami, Shefe e Njësisë së Arsimit dhe PZhA në UNICEF Kosovë tha se: “Agjenda dhe angazhimi i të rinjve është shumë dinamik për të sjellë ndryshime pozitive në shoqëri; megjithatë, mbështetja e institucioneve është thelbësore për të siguruar që ajo të jetë e qëndrueshme dhe strategjike”.

Në Kosovë, sot të rinjtë diskutuan për ndryshimet që ndikojnë në jetën e tyre për shkak të COVID-19 dhe adresuan nevojat e tyre për të kapërcyer situatat dhe vazhdojnë të jenë partnerë të ngushtë me institucionet dhe të punojnë së bashku në sjelljen e ndryshimeve në komunitetin e tyre.

Trina Hoti, Grupi i Referencave të Rinisë i UNICEF-it në Kosovë citoi ish-presidentin e SHBA-ve, Franklin D. Roosevelt i cili tha se "Ne nuk mund të ndërtojmë gjithmonë një të ardhme më të mirë për të rinjtë, por ne mund t'i përgatisim të rinjtë më mirë për të ardhmen", duke theksuar nevojat e të rinjve për arsimim të duhur dhe ndërtim të kapaciteteve për të ardhmen.

Ndërsa Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, zonja Vlora Dumoshi, ish-partnerja e UNICEF-it në Kosovë dhe një aleate aktual për avancimin e axhendës së të rinjve, theksoi ndikimin e pandemisë COVID-19 në mungesën e mundësive të punësimit të të rinjve. "Qëllimi im si ministre është të përkthej fondin e rimëkëmbjes së COVID-19 në punësimin e të rinjve", tha ajo, ndërsa theksoi nevojën e mbështetjes nga donatorët dhe partnerët.

Ministri i Arsimit, Z. Ramë Likaj, theksoi se UNICEF-i në Kosovë mbetet partneri strategjik në arsim dhe ngritjen e kapaciteteve të të rinjve, i cili mbetet si faktor kryesor për zhvillimin dhe punësimin e tyre.

Mbi 28,000 të rinj janë përfshirë deri më tani dhe kanë përfituar ndër vite nga programet e ngritjes së kapaciteteve që UNICEF-i ka implementuar përmes Laboratorit të Inovacioneve të UNICEF-it, me mbështetjen e partnerëve zbatues. 

Zyra e UNICEF-it në Kosovë dëshiron të falënderojë donatorët si ING, Agjencia Austriake e Zhvillimit (ADA), Qeverinë e Japonisë dhe SIDA-n për kontributin e tyre bujar i cili është instrument për përfshirjen e më shumë se 7000 të rinjve dhe ofrimit të mundësive unike të mësimit eksperimental, për të adresuar sfidat sociale në komunitetet e tyre.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 Shtator 2020

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë do ta zhvillojë një vizitë në Mitrovicë ku do te takohet me Kryetarin e Komunës së Mitrovicës së Jugut. (Zyra e Kryetarit të Komunës se Mitrovicës së Jugut, ora 8:55 - mundësi fotografie)

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim përpunuesit e qumështit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti bashkë me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa si dhe Ministrin e Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi do të mbajnë konferencë bashkë me përfaqësuesit e sektorit të qumështit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë do ta zhvillojë një vizitë në veri të Kosovës. (Ndërtesa e komunës së Mitrovicës së Veriut, ora 9:55 - mundësi fotografie)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën so të behët shqyrtimi i Raportit të Auditimit për Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Ministrinë e Tregëtisë dhe Industrisë dhe Ministrinë për Komunitete dhe Kthim. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Banka Qendrore e Republikës së Kosovës, organizon konferencë për media me rastin e shpalosjes së koleksionit të Librave të Edukimit Financiar për nxënësit e shkollave fillore klasat 1-5 të arsimit fillor, si dhe ceremoninë e nënshkrimit të MOU-së mes BQK-së dhe MASH-it për përfshirjen e edukimit financiar në kurrikulën shkollore. (Objekti i BQK-së, ora 10:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit të Komunës së Gjilanit, ora 10:00)

- Bëhet promovimi i librit “Çelësi i suksesit në karrierë dhe zhvillim të personalitetit është aftësia gjuhësore” me autorë Manfred G. Raupp, Dardan Velija dhe Peter Hartman. (Rektoratin e Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina', ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e nëntë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë mban konferencë për shtyp. (Shtëpia e Evropës, Mitrovica e Veriut, ora 11:15)

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon dorëzim - pranimin e detyrës nga Avokati i deritanishëm i Popullit, Hilmi Jashari tek Avokati i ri i Popullit, Naim Qelaj. (Zyra qendrore e Institucionit të Avokatit të Popullit, ora 11:00)

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë viziton kampusin e IBCM në veri. (Kampusi IBCM në veri, ora 11:40 - mundësi fotografie)

- Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Zemrës, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të merr pjesë në aktivitetin sensibilizues, të organizuar nga Drejtoria e Shëndetësisë dhe QKMF në bashkëpunim me IRSHP. (Sheshi i Lidhjes në Prizren, ora 12:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media. (Selia Qendrore, ora 12:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim në të cilën do të behët rishqyrtimi i Planit të Punës së Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Ambasadori Tomash Sunjog, Shef i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë viziton në hallën e sporteve të Mitrovicës së Veriut. (Halla e sporteve, Mitrovica e Veriut. ora 12:25 - mundësi fotografie)

- Me rastin e shënimit të “Javës së Rinisë”, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin e organizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport,  ku do të bëhet shpërndarja e broshurave vetëdijesuese “Vendose Maskën dhe Festo”. (Sheshi "Shatërvan" në Prizren, ora 12:30)

-  Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis shqyrton në parim i Projektligjin për ndryshim plotësimin e Ligjit për Automjete. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)

- Qumshtarët e Kosovës do të mbajnë protestë, duke parakaluar me cisterna të qumështit nga parkingu i Pallatit të Rinisë, nëpër rrugën Garibaldi, perskaj Katedrales, tek Menza e Studentëve e deri tek Qeveria e Kosovës. (Parkingu i Pallatit të Rinisë, ora 13:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë e Sportit, Vlora Dumoshi raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Ministri i Drejtësisë Selim Selimi raporton para Komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit lidhur me Projekt Kodin Civil të Republikës së Kosovë dhe  i Projektligjit për Tokën Ndërtimore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)

- Ushtrues i Detyrës së Inspektoratit Policor Kushtrim Hodaj raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

-  Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Festat Zyrtare dhe hqyrtimi i ndryshimit dhe plotësimit të Ligjit për Zyrtarët Publik, sipas Aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 13:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi zhvillon vizitë në Komunen e Vitisë. (Kabineti i Kryetarit të Vitisë, ora 13:30)

- Qumështarët e Kosovës do të mbajnë një konferencë për shtyp për të shpjeguar kërkesat e tyre dhe veprimet e mëtutjeshme. (Tek Qeveria e Kosovës, ora 14:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi viziton punimet në lumin "Morava e Binqes". (Viti, ora 14:10)

- Në Gjykaten e Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë do të mbahet paraqitja e parë e Nasim Haradinajt. (https://www.scp-ks.org/sq/transmetimora, ora 15:00)