02 Mars 2021

Teatri i Gjilanit e sjell online komedinë “Shfaqja që shkon keq”

Gjilan, 27 mars - Me rastin e Ditës Botërore të Teatrit, nga ora 20:00, Teatri i Gjilanit sjell online komedinë fantastike “Shfaqja që shkon keq” e regjisorit Ilir Bokshi.

Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, e ka përgëzuar këtë institucion kulturor për realizimin e kësaj shfaqje në version online.

“Në Gjilan jemi në javën e dytë të mësimit online që ka rezultuar shumë suksessheëm , por sonte fillojmë me shfaqje online nga aktorët e Teatrit Profesionistë të Gjilanit me shfaqjenNë ditet në vijim po përgatitet puna online për shërbyesit civilë, bibloteka online e shumë veprime të Komunes në kohen e pandemisë kundër Covid-19”, ka deklaruar Haziri.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)