27 Nëntor 2020

Shpallen kandidaturat për çmimin Oskar

Los Anxhelos, 3 shkurt - Sot në Los Anxhelos u mbajt ceremonia e shpalljes së kandidaturave për Çmimet e Akademisë, apo siç njihen ndryshe, çmimet Oscar për kinematografinë.

 

Filmi fantastiko-shkencor Avatar dhe ai “The Hurt Locker” me temën e luftës në Irak që ka ngjallur mjaft kritika, morën secili nga 9 kandidatura, përfshi atë të filmit më të mirë dhe regjizorit më të mirë për James Cameron, regjisori i filmit Avatar dhe Kathryn Bigëlo, regjisore e filmit “The Hurt Locker”.

Regjisorja Bigëlo, e cila ka qenë bashkëshorte e regjisorit Camron, fitoi javën e kaluar çmimin e parë në ceremoninë e Guid Awards për regjisorët. Deri tani asnjë grua nuk ka fituar një çmim Oskar për regjizurë. Filma të tjerë kandidatë për kategorinë e filmit më të mirë janë “District 9”, një histori me qenie jashtëtokësore, filmi “Inglorious Bastards” me temën nga Lufta e Dytë Botërore dhe filmi vizator “UP”.

Kjo kategori e çmimeve u zgjerua këtë vit me 10 kandidatura, në vend të 5 që ka qenë tardicionalisht, me shpresën për të ngjallur më tepër interesin e publikut.

 

Për çmimin e aktorit më të mirë konkuron Jef Brixhes për interpretimin në rolin e këngëtarit të muzikës country në filmin “Crazy Heart” dhe Sandra Bullock për interpretimin në rolin e nënës në filmin Blind Side. Ceremonia e 82-të e Çmimeve të Akademisë do të ndiqet me televizion më 7 mars dhe ajo do të drejtohte nga aktorët Alec Baldwin dhe Steve Martin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Nëntor 2020

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton shkresën nga Malcolm Simmons, ish kryetar i Asamblese së Gjyqtarëve të EULEX-it, përfaqësuar sipas autorizimit nga dr. Artan Qerkini, avokat. (Ndertesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:30)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 10:00)

- Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencë për media me temë “Promovimi i efiçiencës së energjisë dhe burimeve të ripërtëritshme në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, merr pjesë në nisjen e asfaltimit të zgjerimit të llotit të 4 të rrugës Podujevë - Prishtinë, gjegjësisht në fshatin Llugë. (Rruga Podujevë - Prishtinë, fshati Llugë, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në shënimin e Ditës së Forcës së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 12:00)

- Ministria e Mbrojtjes organizon ceremoninë e shënimit të Ditës së Forcës. (Ambientet e kazermës “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve  Kryeministri Avdullah Hoti do e përcjellin realizimin e eksportit të produkteve kosovare në Serbi e që lidhet me marrveshëjen në Shtëpinë e Bardhë në Washington për bashkëpunim ekonomik Kosovë - Serbi e cila pason me një marrëveshje mes dy operatorëve ekonomik. (Objekti i Agrokosova Holiding në zona industriale - Shirokë, Suharekë, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti në kuadër të Javës së Biznesit Kosovar 2020, viziton Verarinë ‘’Agro Kosova Holding ’’ në Suharekë. (Veraria ‘’Agro Kosova Holding ’’, Suharekë, ora 14:00)

 

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Podujevë, bën sot përmbylljen e fushatës zgjedhore përmes një konference për media. (Restorant “Artela”, ora 14:00)