17 Shtator 2019

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Vullnetarizmit

Prishtinë, 5 dhjetor - Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) organizon sot aktivitetin e shënimit të 5 dhjetorit, Ditës Ndërkombëtare të Vullnetarizmit.

Për të shënuar këtë ditë para qindra vullnetarëve nga mbarë Kosova, do të mbajnë fjalime motivuese Kujtim Gashi, Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Jemes Mugaju, Shef i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë.
 
Vullnetarizmi ndihmon shoqëritë të bëhen të forta dhe kohezive, duke luftuar përjashtimin shoqëror dhe duke ndihmuar ofrimin e shërbimeve kritike për komunitetin.

Për të njohur dhe festuar vullnetarët e Kosvës vullnetarët e rinjë do të ndajnë përvojën e tyre të parë do të flasin për rëndësinë e shërbimit të komunitetit dhe do të shpalosin planin e vullnetarizmit për 6 muajt e ardhshëm.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 shtator 2019 - Mbahet dita e dytë e  konferencës më të madhe për zhvillimin e qëndrueshëm në rajon më temë 'Energjia për tv ardhmen'. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Komuna e Gjilanit bën homazhe në 20-vjetorin e rivarrimit të dëshmorëve të kombit. (Kodra e Dëshmorëve në Gjilan, 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e nëntë te rregullt te Komiteti për Politik dhe Financa. (Rahovec, ora 10:00)  

- Me rastin e vdekjes së veprimtarit të shquar romë, Nexhip Menekshe do të mbahet mbledhje komemorative për të kujtuar veprimtarin e pasur të së ndjerit si: dramaturg, gazetar, poet dhe arsimtar të gjuhës rome. (Shtepia e Kulturës “Xhemajli Berisha” në Prizren, ora 11:00)

-  Lëvizja Fol organizon diskutimin e radhës në kuadër të Forumit Fol Hapur me kandidatin e Vetëvendosjes për Kryeministër, Albin Kurti. (Zyrat e Lëvizjes FOL,  ora 11:00)

- Ambasada Hungareze në Prishtinë bën prezantimin e programit për Javët e Kulturës Hungareze, të shoqëruar me nga një gotë verë, dhe biseda joformale me gazetarët. (Ambasada e Hungarisë, rr. Arben Xheladini 157 në Prishtinë, ora: 13:30)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve organizon tërheqjen e shortit për renditjen e subjekteve politike në fletëvotim për zgjedhjet e parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës që do të mbahen më 6 tetor 2019. (Ndërtesa e KQZ-së, kati 4, ora 16:00)   

- Komuna e Gjilanit shënonë 20-vjetorin e rivarrimit të dëshmorëve të kombit. (Teatri i qytetit në Gjilan, 16:00)