19 Janar 2020

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Vajzave

Prishtinë, 11 tetor - Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) do të shënojë Ditën Ndërkombëtare të Vajzave (DNV)

Tema e sivjetme është DNV, "Bashkë me të: Fuqia Vajzërore e Shkathët" dhe fokusohet në të mësuarit përmes bërjes dhe edukimin si mjet fuqizimi i vajzave për të hyrë në profesione të dominuara nga meshkujt, me theks të veçantë në sektorin e teknologjisë informative dhe të komunikimit (TIK). 

Dita Ndërkombëtare e Vajzave festohet më 11 tetor nga viti 2012 e tutje.  Kosova mbështet këtë nismë botërore dhe, me ndihmën e USAID-it, ka shënuar këtë ditë që nga viti 2012. 

 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2020 - Federata e Futbollit e Kosovës do të fillojë projektit zhvillimor “Elite Youth Development Programme U15”, i cili do të realizohet në të gjitha regjionet. (Fusha e mbuluar “Prince” në lagjen Arbëri në Prishtinë, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”. (Qendra “BogdaniPolis”, Katedralja “Shën Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, do të marrë pjesë në Akademinë Solemne “Faleminderit Shqipëri”.  (Qendra “Bogdanpolis” në Prishtinë, ora 10:00)

- Teatri i Qytetit të Prishtinës 'Dodona' shfaq premierën për fëmijë “Fjalët magjike” nga Alba Loxha e në regji të Shkurtë Aliut e cila trajton nevojën e përdorimit të fjalëve magjike: “më fal”, “të lutem”, “faleminderit” etj., nga fëmijët. (Teatri Dodona, ora 12:00)