18 Shkurt 2018

SHBA paralajmëron tërheqje nga UNESCO

Washington, 12 tetor - Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë thënë se do të tërhiqen nga UNESCO, duke e akuzuar organizatën për qëndrime kundër Izraelit.

Zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Heather Nauert tha përmes një deklarate se “ky ishte një vendim i vështirë por pasqyron shqetësimet e Uashingtonit për borxhet e shtuara të UNESCO-s, nevojën për reforma thelbësore si dhe vazhdimin e qëndrimeve kundër Izraelit .

Tërheqja e Shteteve të Bashkuara, që japin një-të-pestën e buxhetit të UNESCO-s është një goditje e rëndë për organizatën me seli në Paris, që u themelua në vitin 1946. Sipas zëdhënëses së Departamentit të Shtetit, tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga UNESCO do të ndodhë më 31 dhjetor të vitit 2018.

Disa orë më vonë, edhe Izraeli deklaroi se do të tërhiqet nga UNESCO.

Në një deklaratë të qeverisë izraelite thuhej se kryeministri Netanyahu "e mirëpret vendimin e Presidentit Trump për t’u tërhqequr nga UNESCO. Ky është një vendim i guximshëm dhe moral, sepse UNESCO është bërë skenë e absurditeteve dhe ngaqë në vend që ta ruajë historinë, e shkatërron atë.”

Zyrtarët e UNESCO-s shprehën keqardhje lidhur me vendimin amerikan për tërheqje nga organizata. Sekretarja e Përgjithshme e organizatës tha se SHBA do të vazhdojnë të mbeten të angazhuara në organizatë në rolin e vëzhguesit dhe se si një nga vendet themeluese të agjencisë, atyre do t’u jepet mundësia të rikthehen në këtë organizatë.

Ambasadorja amerikane në OKB Nikki Haley, tha se vendimi ishte i nevojshëm “pas një vendimi fyes dhe të motivuar politikisht”, për ta emëruar Qytetin e Lashtë të Hebronit dhe Varrin e Patriarkëve, si pjesë të territorit palestinez.

Kryetari i Komisionit me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve Ed Royce tha përmes një deklarate, se vendimi i SHBA për t’u tërhequr nga UNESCO ishte “fatkeq, por i përshtatshëm, duke patur parasysh menaxhimin e keq të organizatës dhe qëndrimet shqetësuese ndaj Izraelit.”

Shtetet e Bashkuara anuluan një kontribut të konsiderueshëm buxhetor tek UNESCO në vitin 2011, si protestë për anëtarësimin me të drejta të plota të palestinezëve në të. Presidenti Reagan e tërhoqi Amerikën nga UNESCO në vitin 1984 për shkak të keq-menaxhimit financiar dhe disa qëndrimeve anti-amerikane, por Shtetet e Bashkuara u rianëtarësuan përsëri në vitin 2002 në kohën e adminisitratës së presidentit George ë. Bush.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Shkurt 2018 - Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim një delegacion nga Ministria e Jashtme e Japonisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Delegacionin nga Marshal Islands. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Delegacionin Shtetëror Japonez. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:30)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli dhe zëvendësministri parlamentar i Punëve të Jashtme të Japonisë, Manabu Horii do të nënshkruajnë marrëveshje të bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P32, ora 10:00)

- Mbahet konferenca Ndërkombëtare e Pan Europa-Kosova "Një dekat e Pavarësisë - Rruga evropiane e Kosovës. (Hotel Garden, ora 10:00)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem, takohet me Kryetarin e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli. (Zyra e Kryetarit Veseli, ora 10:20 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me delegacionin nga Bangladeshi. (Swiss Diamond Hotel, ora 10:30)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem, takohet me Kryeministrin e Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, dhe Zëvendëskryeministrin Jevtiq. (Zyra e Kryeministrit, ora 11:15 - vetëm pamje)

- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli takohet me Ish kryeministrin e Turqisë SH.T.Z Ahmet Davutoglu. (Swiss Diamond Hotel, ora 11:30)

 - Mbahet seanca solemne e Kuvendit të Republikës së Kosovës për 10 -Vjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës(Kuvendi i Kosovës, ora 12:00)

- Ansambli i Forcave Ajrore të SHBA-ve për Evropë do të interpretojë në Prizren me rastin e festimeve të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Sheshi Shadërvan në Prizren, ora 12:00)

- Zhvillohet Parada e Forcës së Sigurisë së Kosovës dhe e Policisë së Kosovës. (Bulevardi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Mbahet koktej me rastin e Promovimit të Librit të nënshkruesve të Pavarsisë dhe të GJND-së. ( Ministria e Puneve të Jashtme, ora 14:00)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem, takohet me Presidentin e Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi. (Hoteli Emerald, ora 14:15 - vetëm pamje)

- Mbahet programi i pritjes shtetërore nga Presidenti i Republikes se Kosoves, Hashim Thaci. (Hoteli Emerald, ora 15:00)

- Ndihmës Sekretari i Mbrojtjes për Çështje të Sigurisë Ndërkombëtare, Robert Karem do të mbajë fjalim në emër të Qeverisë së SHBA-ve në Pritjen Shtetërore. (Hoteli Emerald, ora 15:00)

- Kuvendi i Kosovës mban seancën e jashtëzakonshme për shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes për Kufirin Shtetëror në mes të Republikës së Kosovës dhe Malit të Zi. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 18:00)

- Ansambli i Forcave Ajrore të SHBA-ve për Evropë do të interpretojë në Pejë me rastin e festimeve të Dhjetëvjetorit të Pavarësisë së Kosovës. (Kinemanë “Jusuf Gërvalla” në Pejë, ora 19:00)