01 Dhjetor 2020

Ri-kthim i magjishëm i Saranda Tahirit në skenën muzikore

Prishtinë, 12 mars - Këngëtarja Saranda Tahiri, dikur fituesja e shumë festivaleve muzikore, muajt e fundit ka bërë një ri-kthim të magjishëm për të zënë vendin aty ku e kishte dikur, në majat e suksesit të këngës shqipe. Saranda vjen nga familja me një identitet muzikor.

Ajo është vajza e solistit të mirënjohur Islam Tahiri i cili ka lënë gjurmë në muzikën e mirëfillt shqipe. Po ashtu Saranda është motra e këngëtarit të madh të estrades sonë Labinot Tahiri si dhe motra e këngëtares Anduenes.

Saranda është shquar gjithmonë për zërin e saj melankolik dhe mënyrën e veçantë të të kënduarit si dhe për elegancën e saj.

Saranda në një prononcim për PrishtinaPress ka thënë se ka respekt për shumë kolegë të estradës të cilët punojnë dhe kanë përgjegjësi në punën që bëjnë ‘’Këngëtarët e estradës shqiptare janë shumë në numër por ka pak nga ata që mbetën artistë dhe japin mesazhe të logjikshme me proces dhe pak nga ato bëjnë këngë të mirëfillta, andaj mesazhi im për shumë këngëtarë është përkushtimi edukimi dhe profesionalizmi i këngës të jetë në nivele të larta artistike që të ketë mesazh dhe ndikim pozitivë tek publiku’’ tha Saranda.

Saranda muajt e fundit ka ndezur diasporen duke kënduar në mbrëmje argëtuese pasi edhe vet jeton dhe vepron bashkë me familjen e saj në Gjermani.

Saranda kishte qenë këngëtarja e vetme që kishte kënduar në mbrëmjen festive të organizuar nga Konsullata e Kosovës në Frankfurt ku të gjithë mysafirët ishin impresionuar me paraqitjen e saj dhe këndimin.

Duartrokitje ajo kishte marrur edhe nga shumë mysafirë të huaj që ishin prezent të cilët edhepse nuk e dinin gjuhën shqipe ata mirë e kuptonin melankolinë e zërit të saj. Po ashtu për nder të festës së 8 marsit ajo kishte kënduar para qindra grave të cilat kishin ardhur për të festuar se bashku dhe për ta dëgjuar Saranda Tahirin.

Shumë shpejt pritet që Saranda bashkë me vllaun e saj Labin do të ketë një turne nëpër qytete të ndryshme pasi siç dijet edhe Labi ka një kohë që nuk ishte nëpër europë pasi sa ishte deputet e Kuvendit të Kosovës kishtë premtuar se nëse nuk ndodh liberalizimi, atëherë ai do të dorëzojë pasaportën e tij, si shenjë solidarizimi me qytetarët e tjerë në Kosovë.

Ndërsa që tani Labi nuk është më pjesë e Kuvendit ai është pajisur me pasaport dhe me vizë dhe diaspora mezi pret që ai të jetë prezent nëpër mbrëmje që organizon mërgata jonë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Dhjetor 2020

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë në të cilën do të behët plotësimi i listës së dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Drejtorit të AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Campus France, Ambasada Frnceze në Kosovë, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë Panairin e tretë Universitar Francez në Kosovë. (online -https://tourneebalkanskosovo.com, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i 5-të virtual i Green Business Expo. (Businessexpo.greenkosovo.com, ora 10:30)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Ministrinë e Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike diskuton lidhur me rekomandimet e dala nga “Raporti për vendin për vitin 2020, i Komisionit Evropian” me të ftuar ministrat dhe përfaqësuesit e agjencive të pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtorin e Departamentit të mjedisit dhe ujërave Muhamet Malësiu dhe drejtorin e Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore, nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Gani Berisha lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja Eliza Hoxha, mbajnë konferencë për media në të cilën do të flasin për shtatoren e re të Skënderbeut, punën e dobët artistike dhe lokacionin jo adekuat. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)  

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, do të mbajë konferencë për medie. (Te stacioni i autobusëve urbanë “Katedralja”, ora 13:00)

- Zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë raportojn para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis rreth importimit të vajit të palmës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon diskutimin online "Kuvendi përballë dialogut Kosovë-Serbi”, me deputetët e Kuvendit të Kosovës. (Paltforma Zoom dhe Live në faqen e KDI-së në Facebook, ora 13:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) mban diskutimin “Rimëkëmbja nga viti 2020: Si të rindërtojmë ekonominë dhe politikat sociale në vitin 2021?”. (Hotel Sirius, ora 17:00)